Istnieją różne sposoby na to, by zwiększyć zasięgi na Instagramie. Dziś podzielę się z Tobą tymi metodami, które według mnie są najbardziej skuteczne. Pamiętaj, że wahania zasięgów na Instagramie są normalne, problem zaczyna się wtedy, gdy zauważasz stałe, systematyczne spadki.

Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie? Punkt wyjścia

Ten artykuł jest poniekąd kontynuacją mojego poprzedniego wpisu pt. “Dlaczego Instagram ucina zasięgi”. Jeśli ciekawi Cię co sprawia, że zasięgi na Instagramie spadają, otwórz link. Przyczyny podzieliłam na takie, które wynikają z działania algorytmu i na takie, które wynikają z winy i nieświadomości użytkowników.

Tymczasem w tym wpisie przejdę do możliwych rozwiązań tego problemu.

Na Instagramie (jak i na każdej innej platformie) najważniejszy jest content, czyli treści, które publikujesz. Hasło “dobry content” brzmi trochę jak utarty slogan, bo niestety mnóstwo osób go używa, ale chyba nikt jeszcze konkretnie nie wytłumaczył co to znaczy.

Dla mnie hasło dobry content w uproszczeniu oznacza treści, które rozwiązują problemy odbiorców lub wnoszą wartość dodaną do ich życia. Wartość tę można podzielić na 4 główne kategorie:

Edukacja – w tej kategorii mieszczą się profile udostępniające darmową wiedzę.

Inspiracja – do tej kategorii można wrzucić profile, które podrzucają różne pomysły i rozwiązania, np. przepisy kulinarne, pomysły na prezent, pomysły na zdjęcia itd.

• Motywacja – profile, które motywują do zmian, np. sylwetki, odżywiania, dbania o siebie.

Rozrywka – profile, które rozśmieszają (np. udostępniają memy), zabijają nudę, przyciągają (np. pięknymi zdjęciami).

Dlaczego dawanie wartości jest ważne i ma wpływ na zasięgi? Z prostego powodu – ludzie muszą mieć powód, by zaglądać na Twój profil i coś musi ich do Ciebie przyciągnąć. Wstawiając słabej jakości zdjęcia kawy, selfie bez podpisu lub nudne zdjęcia produktowe nie zainteresujesz odbiorców.

Można powiedzieć, że dobre treści to punkt wyjścia. Dopiero od tego momentu można zastanawiać się jak zwiększać zasięgi na Instagramie.
Zakładam, że dzielisz się na swoim profilu wartościowymi treściami więc zaprezentuję Ci teraz kilka sposobów na zwiększenie zasięgów.

Zwiększanie zasięgów na Instagramie – metoda 1. Viral

Viral to post, który jest masowo udostępniany przez innych użytkowników. Stworzenie virala nie jest proste i większości użytkowników się to nie udaje. Aby post został udostępniony przez tysiące osób musi być naprawdę wyjątkowy i wzbudzać silne emocje (czasami też kontrowersje). Osoby, które publikują treści światopoglądowe czy opiniotwórcze mają w tej kwestii łatwiejsze zadanie niż osoby, które np. prowadzą standardowe sklepy internetowe. Dlatego viral przedstawiam Ci jako jedną z możliwych opcji, teraz jednak przejdę do łatwiejszych i bardziej realnych do zastosowania sposobów.

Zwiększanie zasięgów na Instagramie – metoda 2. Reklama

Stworzenie reklamy czy zasponsorowanie posta to świetny sposób na dotarcie do nowych odbiorców i zwiększenie zasięgów. Jeśli sprzedajesz produkty bądź usługi to moim zdaniem powinieneś tworzyć reklamy. Dobra, chwytliwa reklama zawsze się zwraca i zwiększa świadomość marki. Minusem tej metody jest oczywiście to, że trzeba za nią zapłacić. Poniesiony koszt może być jednak niewielki w stosunku do korzyści i liczby potencjalnych klientów, do których można trafić.

Zwiększanie zasięgów na Instagramie – metoda 3. Współpraca z innymi twórcami

Trudno jest przekonać innych, by bezinteresownie dzielili się naszymi treściami i udostępniali je dalej. Dlatego warto nawiązywać współprace i przyjaźnie z innymi twórcami i wzajemnie się wspierać. Sposobów na współprace i zwiększanie w ten sposób zasięgów jest mnóstwo. Można organizować wspólne konkursy, akcje opatrzone określonymi hashtagami czy tworzyć uzupełniające się produkty i usługi.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na dotarcie do nowych odbiorców są live’y z innymi twórcami. Odbiorcy, którzy oglądają transmisje na żywo są najbardziej zaangażowani i oddani. Wspólny live sprawia, że twórcy niejako wymieniają się swoimi najbardziej cennymi odbiorcami i docierają do szerszej społeczności.

Niestety live’y mają jedną główną wadę – są stresujące. Osoby nieśmiałe i takie, które nie czują się swobodnie przed kamerą mogą mieć problem z tym, by się przełamać.

Jest na to jednak sposób – zamiast live’ów można publikować posty gościnne z udziałem innych twórców i poruszać w nich tematy ciekawe dla społeczności.
Goście takich postów zazwyczaj chętnie udostępniają na Stories posty ze swoim udziałem, dzięki czemu można dotrzeć do nowych, zaangażowanych odbiorców i klientów.

Podsumowując, jeśli chcesz zwiększyć zasięgi na Instagramie postaw na dobry content, reklamę i współpracę z innymi. Nie szukaj dróg na skróty i “magicznych sposobów” na zwiększenie zasięgów czy zdobycie nowych obserwujących, ponieważ te z reguły wyrządzają więcej szkód niż pożytku. Pamiętaj też, że nie same sposoby się liczą, ale przede wszystkim sama treść! Zadbaj o dobre opisy do zdjęć na IG, a z pewnością zauważysz wzrost zaangażowania i zasięgów.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Kiedy publikować na Instagramie?
Instagram: konto firmowe czy konto twórcy – które wybrać?

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz