Na czym polega redagowanie tekstu? Jaka jest różnica, pomiędzy redagowaniem a korektą? Czy redagowanie i redakcja to to samo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w moim dzisiejszym wpisie.
Co to jest redagowanie tekstu i kto się tym zajmuje?
Redagowanie to zakres działań polegających na sprawdzaniu i poprawie tekstów pod kątem logicznym, merytorycznym i językowym. Głównym celem tych działań jest zwiększenie jakości przekazywanych informacji oraz upewnienie się, że tekst przedstawiony do zredagowania jest zgodny z intencją autora. Ponadto rolą redagowania tekstu jest poprawa podstawowych błędów.
Redagowaniem tekstów zajmują się redaktorzy. Choć wielu osobom wydaje się, że redaguje się tylko książki i publikacje naukowe, w rzeczywistości tak nie jest. Praca redaktora odgrywa coraz większą rolę w marketingu. Coraz częściej redagowaniu poddaje się teksty reklamowe, informacyjne i promocyjne. Redaktorzy zatrudniani są nie tylko w wydawnictwach, ale także agencjach marketingowych, reklamowych i copywriterskich.
Redagowanie tekstu obejmuje sprawdzenie takich elementów jak:
- autentyczność przytoczonych faktów
- poprawność dat
- poprawność imion i nazwisk
- poprawność wszelkich nazw użytych w tekście
- unikalność tekstu
- autentyczność źródeł i cytatów
Oczywiście zakres działań redakcyjnych zależy od rodzaju tekstu i potrzeb klientów. Inaczej wygląda poprawa tekstów literackich, a inaczej marketingowych i reklamowych. Redagowanie tekstu napisanego przez copywritera wymaga mniejszego nakładu pracy niż np. redakcja publikacji naukowej czy książki. Copywriter otrzymuje konkretne wytyczne do napisania artykułu, a rolą redaktora jest sprawdzenie, czy długość, struktura i charakter tekstu zgadzają się z ustaleniami. W przypadku większych kampanii reklamowych redaktor odpowiada za dopasowanie tekstów do całościowej koncepcji prowadzonej akcji promocyjnej, po to by była ona spójna i zrozumiała dla odbiorców.
Redagowanie tekstu a redakcja; redagowanie a korekta
W odniesieniu do działań polegających na poprawie tekstów mówi się zarówno o redagowaniu, jak i redakcji. Mogą więc pojawić się wątpliwości, czy słowa te oznaczają to samo, czy co innego. Redakcja i redagowanie to synonimy. Oba wyrazy odnoszą się do czynności polegających na opracowywaniu tekstów poprzez nanoszenie poprawek i przygotowywanie ich do publikacji. Można ich używać zamiennie.
Inaczej wygląda to w przypadku słów redakcja (czy też redagowanie) i korekta. Nie są to wyrazy, które można stosować dowolnie. Korekta obejmuje znacznie węższy zakres działań niż redakcja. Ponadto redagowaniem zajmują się redaktorzy, a korektą – korektorzy.
Zadaniem korektora jest jedynie wyłapanie błędów i usterek – ortograficznych, interpunkcyjnych i innych. Redaktor odpowiada dodatkowo za szereg innych elementów, które wymieniłam w pierwszym akapicie. Jego zadanie jest więc dużo bardziej odpowiedzialne, ponieważ odpowiada za autentyczność nazw, faktów i dat przytoczonych w tekstach, czytelność językową, a także zgodność z intencją autora.
W jakim celu redaguje się teksty marketingowe?
O ile fakt, że publikacje naukowe i książki wymagają redakcji, jest dla większości osób oczywisty, tak cel redagowania tekstów marketingowych pisanych przez copywriterów nie jest dla wszystkich jasny. Wydawać by się mogło, że nie są to treści, w których poprawność językowa, czytelność i merytoryka mają aż takie znaczenie.
Choć faktem jest, że teksty marketingowe są mniej wymagające niż książki czy artykuły naukowe, to nie oznacza, że ich wiarygodność nie jest poddawana ocenie.
To czy teksty marketingowe są wysokiej jakości, wpływa na ich pozycjonowanie w wyszukiwarce, wizerunek przedsiębiorstwa, a także bezpośrednio przekłada się na konwersje. Dobry tekst marketingowy powinien być poprawny językowo, czytelny i zawierać jasny dla odbiorcy komunikat. Ponadto nie może zawierać informacji niezgodnych z prawdą, ponieważ Google regularnie walczy z fake newsami. Ponadto dla algorytmów wyszukiwarek duże znaczenie ma unikalność treści. Rolą redaktora jest upewnienie się, że tekst nie jest plagiatem.
Podsumowując, redagowanie tekstów to szereg działań polegających na przygotowywaniu treści do publikacji. Redakcja obejmuje nadanie przejrzystej struktury, określenie poprawności konsekwencji logicznych, a także zweryfikowanie unikalności i zgodności tekstów z przytoczonymi źródłami. Czynności redakcyjne różnią się w zależności od rodzaju tekstu poddanemu redagowaniu. Prace naukowe i książki wymagają większego nakładu pracy, aniżeli teksty marketingowe, ale te drugie również warto poddać redakcji.