Spoglądając na czat na Messengerze, można odnieść wrażenie, że kolejność znajdujących się na nim osób jest przypadkowa. Nie zawsze na szczycie listy znajdują się znajomi, z którymi niedawno rozmawialiśmy lub z którymi często utrzymujemy kontakt.

Jakie więc jeszcze czynniki algorytm Facebooka bierze pod uwagę przy ustalaniu kolejności znajomych na Messengerze? Zachęcam Cię do zapoznania się z informacjami z mojego dzisiejszego wpisu.

Dlaczego kolejność osób na czacie na Messengerze wydaje się nielogiczna?

Baner z ebookiemAlgorytm Facebooka bywa czasami nieodgadniony. Choć skrupulatnie monitoruje zachowania użytkowników, by jak najlepiej dopasowywać do nich treści reklamowe i publikacje znajomych, to często jego propozycje są nietrafione. Na przykład, na szczycie listy kontaktów na czacie na Messengerze często znajdują się osoby, z którymi nigdy nie wymienialiśmy wiadomości lub dawno tego nie robiliśmy oraz z którymi nie chcemy więcej rozmawiać.

Wbrew pozorom algorytm Facebooka działa w sposób bardzo przemyślany. Przy ustalaniu kolejności osób na czacie na Messengerze bierze po prostu pod uwagę różne czynniki, a nie tylko historię konwersacji.

W związku z tym, że sztuczna inteligencja nie jest jeszcze w stanie dopasować się do każdego użytkownika indywidualnie, panuje mylne przekonanie, że działa ona w sposób przypadkowy. To jednak nieprawda – algorytmy serwisu cały czas się rozwijają i uczą, by jak najlepiej dopasowywać się do większości użytkowników. Jednak z uwagi na ogromną liczbę zmiennych, nie są doskonałe.

Od czego zależy kolejność osób na czacie na Messengerze? 5 głównych czynników

Poniżej zamieściłam główne czynniki, które mają wpływ na kolejność osób na Messengerze.

1. Rozmowy na Messengerze

Głównym, ale nie jedynym czynnikiem, od którego zależy kolejność osób na czacie na Messengerze, jest częstotliwość wymienianych wiadomości. Jeśli często z kimś piszemy, algorytm będzie chciał ułatwić nam kontakt z tą osobą, właśnie poprzez umieszczenie jej na szczycie listy czatu.

2. Wyświetlenia profilu, reakcje na treści, oznaczenia

Facebook umieszcza wyżej na czacie te osoby, których profile często wyświetlamy i reagujemy na publikowane przez nie treści. Ponadto, w pierwszej kolejności w Messengerze wyświetlają się te kontakty, które oznaczamy na naszych zdjęciach, w postach lub w komentarzach.

Osoby te mogą znaleźć się na szczycie naszej listy nawet pomimo tego, że nie wymieniliśmy z nimi w komunikatorze Messenger ani jednej wiadomości. Algorytm widząc nasze zainteresowanie profilami i treściami tych osób, ocenia, że prędzej czy później będziemy chcieli do nich napisać i się z nimi skontaktować.

3. Aktywność innych użytkowników

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na kolejność osób na Messengerze, jest aktywność innych użytkowników. Im częściej są oni dostępni na Messengerze, tym częściej będą się wyświetlać wyżej na czatach swoich znajomych. Nawet tych, z którymi nie rozmawiają zbyt często.

4. Kontakty, z którymi coś nas łączy

Wspólna praca, szkoła, uczelnia, grupa, czy też uczestnictwo w tym samym wydarzeniu może spowodować, że dane osoby będą wyświetlać się wyżej na naszym czacie na Messengerze, nawet jeśli nie wymieniliśmy z nimi ani jednej wiadomości. Facebook dobiera do nas osoby, z którymi coś nas łączy, ponieważ istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że będziemy chcieli się z nimi skontaktować. Nie jest tajemnicą, że algorytmy Facebooka wykorzystują lokalizację GPS, dzięki czemu wiedzą, którzy użytkownicy przebywają w danej chwili blisko siebie.

5. Nowe znajomości

Częstym zjawiskiem, które można zaobserwować na Messengerze, jest pojawianie się na szczycie czatu nowych znajomych. Dlaczego kontakty, które zostały przez nas dodane niedawno, przez jakiś czas wyświetlają się wyżej?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Analizując zachowania milionów użytkowników, Facebook wywnioskował, że osoby, które niedawno nawiązały znajomość, chętniej wymieniają ze sobą wiadomości. Dla wielu użytkowników nowe znajomości są bardziej ekscytujące i dlatego też chętniej wykazują oni zainteresowanie rozmową na Messengerze.

Infografika - od czego zależy kolejność osób na czacie na Messengerze?Czy można zmienić kolejność wyświetlanych osób na czacie na Messengerze?

Kolejność osób na czacie na Messengerze nie jest jednostajna, tylko nieustannie się zmienia. Niestety nie ma możliwości samodzielnego ustalania kolejności znajomych na Messengerze – wszystko wykonują za użytkowników algorytmy serwisu.

Możemy jednak pośrednio wpływać na to, którzy nasi znajomi będą wyświetlali się wyżej, a którzy niżej. Jeśli zależy nam na tym, by konkretne osoby pojawiały się na górze listy, powinniśmy często reagować na ich treści, wyświetlać ich profile, pisać do nich na Messengerze czy oznaczać w komentarzach. Im więcej interakcji zauważy z naszej strony Facebook, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ułatwiał nam kontakty z interesującymi nas osobami.

Podsumowując, kolejność osób na czacie na Messengerze zależy od wielu czynników. To jak często rozmawiamy z konkretnymi osobami to tylko jeden z nich. Może się zdarzyć, że na szczycie naszej listy wyświetli się nam osoba, z którą nigdy nie rozmawialiśmy. Jest to całkowicie normalne, ponieważ algorytmy biorą pod uwagę również inne zależne, takie jak między innymi: wyświetlenia profilu, interakcje, aktywność użytkowników, wzajemne powiązania i chronologię nawiązywanych znajomości.

Mam nadzieję, że dzięki mojemu wpisowi wiesz już z czego wynika kolejność osób na Twoim czacie na Messengerze. Zachęcam Cię również przeczytania moich pozostałych postów z praktycznymi poradami.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

6 komentarzy

  1. Mam pytanie.
    Czy te osoby które nam się wyświetlają w proponowanych – to czy my również wyświetlamy się u nich ?:)

    • Jola Odpowiedz

      Często tak, ale nie jest to regułą 🙂 Facebook bierze pod uwagę wiele czynników

  2. A jeżeli ktoś inny odwiedza mój profil, to algorytm również wywala tą osobę na szczyt listy?

Napisz komentarz