Chyba każdy z nas, przeglądając interesujący profil na Instagramie, był ciekaw, kto za nim stoi. Sprawdzenie do kogo należy konto na Instagramie, jest prostsze niż się wydaje. Zwłaszcza jeśli na profilu znajduje się też link do strony internetowej.

Poniżej znajdziesz różne możliwości uzyskania informacji na temat właścicieli instagramowych profili.

Jak sprawdzić do kogo należy konto na Instagramie? 3 możliwości

Baner z ebookiem

Oto 3 różne rozwiązania, dzięki którym możesz dowiedzieć się, do kogo należy konto na Instagramie:

1. Sprawdź informacje w profilu, wyróżnione Relacje i link w bio

Bardzo często właściciela profilu możemy odszukać, przeprowadzając samodzielny, dokładny research. Instagramowi twórcy często umieszczają informacje o sobie w Wyróżnionej Relacji o nazwie “O mnie”, “Zacznij tutaj” lub w bio. Wiele osób przedstawia się też w pierwszym poście. Warto przescrollować profil na sam dół, by to sprawdzić. Jeśli postów jest zbyt dużo, by zrobić to ręcznie, dobrym rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie aplikacji do automatycznego przewijania, na przykład Smart Scroll.

Jeśli w bio twórca zamieścił link do swojej strony internetowej, uzyskanie informacji na temat jego tożsamości może okazać się jeszcze prostsze. Polecam przejrzeć w witrynie zakładkę kontakt, a także politykę prywatności. Nawet jeśli w zakładce kontakt nie znajdziemy informacji na temat właściciela / administratora strony i profilu, w polityce prywatności taka informacja powinna się znajdować.

Jeśli twórca prowadzi firmę w formie spółki, sprawa może okazać się nieco bardziej skomplikowana. W przeciwieństwie do jednoosobowej działalności gospodarczej, w nazwie spółki nie ma obowiązku umieszczania imienia i nazwiska. Ponadto właścicieli może być kilku. Ciężko też określić kto zarządza profilami w mediach społecznościowych większych firm. Może to być jeden z pracowników firmy lub agencji marketingowej.

O ile określenie do kogo należy konto na Instagramie w przypadku, gdy mamy do czynienia z drobnym przedsiębiorcą, jest dość łatwe, tak w przypadku większych firm i korporacji – raczej niemożliwe.

2. Po prostu zapytaj

Zdaję sobie sprawę z tego, że nie po to szukałeś informacji w sieci o tym, jak sprawdzić do kogo należy konto na Instagramie, by uzyskać odpowiedź: “po prostu zapytaj”. Wbrew pozorom jednak jest to bardzo dobry sposób, by się tego dowiedzieć. Osoby, które prowadzą anonimowe profile na Instagramie, z reguły robią to, ponieważ wstydzą się szerokiej publiki. Jeśli jednak nawiążesz więź z danym twórcą i zaczniecie wzajemnie się wspierać, reagować na swoje treści oraz wymieniać wiadomościami, raczej bez problemu uzyskasz taką informację.

Czasami wystarczy po prostu miła wiadomość z informacją, że podoba Ci się twórczość danej osoby i bardzo chciałbyś wiedzieć, kto za nią stoi. W wiadomości do nieznajomego warto samemu napisać kilka słów o sobie. Dzięki temu łatwiej będzie zdobyć zaufanie odbiorcy i zrozumie on, że nie masz złych intencji.

3. Zrób research w Google

Czasami więcej niż z profilu możemy odczytać z informacji w sieci. Gdy twórca na Instagramie nie ma podanych informacji o sobie, ani też nie posiada strony internetowej, warto wpisać nazwę jego profilu w wyszukiwarkę.

Sama szukając informacji o niektórych twórcach w internecie, znalazłam wywiady z nimi na różnych niszowych blogach. W mediach społecznościowych osoby te nie podały swoich danych, ale z wywiadów dowiedziałam się, jak się nazywają.

Często też instagramowi twórcy ogłaszają się na różnego rodzaju serwisach z ofertami zleceń dla freelancerów, np. takich jak Useme, czy Oferia. Z Useme często korzystają Ci twórcy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Wpisanie nazwy profilu w Google często pomaga w określeniu, do kogo należy dane konto na Instagramie.

Czy można sprawdzić, do kogo należy konto na Instagramie za pomocą aplikacji?

Szukając informacji potrzebnych do napisania tego artykułu, znalazłam informację, że istnieją aplikacje zewnętrznych firm umożliwiające sprawdzenie, do kogo należy dane konto na Instagramie. Są to np. BeenVerified, Spokeo czy PeopleLooker. Po wpisaniu w Google tych nazw i odszukaniu linków do stron mocno się jednak rozczarowałam.

Strony nie działają i nie wiem, czy jest to kwestia zablokowania dostępu z Polski, czy przyczyna leży gdzieś indziej. Być może strony zostały zablokowane z uwagi na naruszenie zasad. Za każdym razem, gdy otwierałam linki, wyświetlał się komunikat „Access denied”. Z uwagi na to, że nie wiadomo, w jaki sposób działają te narzędzia i czy są bezpieczne, raczej i tak bym z nich nie skorzystała. Co więcej z tego co wyczytałam na zagranicznych stronach, dostęp do tych aplikacji jest płatny.

Podsumowując, nie ma bezpośredniego sposobu, by sprawdzić do kogo należy konto na Instagramie. Możemy dowiedzieć się tego robiąc research w aplikacji bądź w sieci lub po prostu zapytać samego twórcę. Polecam stosować jedynie legalne rozwiązania i odradzam korzystanie z wszelakich aplikacji zewnętrznych firm. Nie wiadomo, czym grozi korzystanie z nich i jakie będzie miało to konsekwencje w przyszłości. Myślę, że chęć zaspokojenia ciekawości nie jest warta żadnego, nawet najmniejszego ryzyka.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz