Otrzymujesz dziwne wiadomości na Instagramie i nie wiesz, co jest tego przyczyną i co z tym zrobić? W dzisiejszym wpisie wyjaśniam, kto rozsyła dziwne i podejrzane wiadomości na IG, jakie są zagrożenia z tym związane i co robić, gdy otrzymasz taką wiadomość. Ponadto z wpisu dowiesz się, gdzie zgłaszać dziwne wiadomości z Instagrama mogące stanowić próby oszustwa.

Dziwne wiadomości na Instagramie to najczęściej spam

Spam stał się plagą wielu serwisów internetowych, w tym Instagrama. Dziwne wiadomości na tej platformie mogą być próbą phishingu czy wyłudzenia pieniędzy. Wiadomości tego rodzaju często zawierają linki do podejrzanych stron internetowych czy prośby o udostępnienie danych osobowych. Nierzadko ciężko odróżnić je od prawdziwych wiadomości, co może prowadzić do wielu problemów.

Nie zawsze jednak dziwne, spamerskie wiadomości są niebezpieczne. Źródło prywatnych wiadomości często wykorzystują użytkownicy niemający złych intencji, na przykład do (nachalnej) reklamy swoich produktów bądź usług czy wciągania innych w biznesy MLM. Choć wiadomości tego typu nie są one niebezpieczne, zwykle nie są dla nikogo korzystne.

O spamie na Instagramie pisałam szerzej w jednym z wcześniejszych wpisów.

Kto rozsyła dziwne wiadomości na Instagramie?

Większość dziwnych wiadomości jest generowana przez automaty, czyli tak zwane boty. Bot to nic innego jak program komputerowy, wykonujący określone działania zgodnie z zaprogramowaną instrukcją. W mediach społecznościowych boty są najczęściej programowane do lajkowania postów, dodawania komentarzy czy wysyłania wiadomości.

Konta te tworzone są masowo, a następnie wykorzystywane do rozsyłania spamu lub innego rodzaju niechcianych treści. Często, dzięki uzupełnionym profilom i zdjęciom wyglądają na tyle autentycznie, że ciężko je odróżnić od prawdziwych kont.

Dziwne wiadomości na Instagramie – dlaczego je otrzymuję?

Twoja aktywność na Instagramie może nieświadomie zwiększyć szanse na otrzymanie spamu. Dodawanie popularnych hashtagów, komentowanie postów popularnych użytkowników czy udział w publicznych dyskusjach może sprawić, że staniesz się celem dla botów.

Im bardziej aktywny jesteś na platformie, tym większa jest szansa, że Twoje konto zostanie zauważone. Popularne hashtagi, chociaż są świetnym narzędziem do zwiększania widoczności Twoich postów, mogą także przyciągnąć niechciane uwagi. Oszuści i spamerzy często przeszukują popularne hashtagi w poszukiwaniu nowych celów. Podobnie, komentowanie postów znanych użytkowników może sprawić, że Twoje konto zostanie wyłapane przez boty czy osoby o złych zamiarach.

Większość botów obecnych na Instagramie działa na podstawie algorytmów, które automatycznie wyszukują dane rodzaje aktywności lub określone słowa kluczowe. Na przykład, bot reklamujący pewne produkty może zostać zaprogramowany do szukania hashtagów związanych z modą i automatycznego wysyłania wiadomości do użytkowników używających tych hashtagów.

Czy warto odpowiadać na dziwne i podejrzane wiadomości na Instagramie?

Po otrzymaniu dziwnej i podejrzanej wiadomości na Instagramie pierwszą reakcją może być chęć odpowiedzenia na nią, by dowiedzieć się, o co chodzi. Niemniej jednak reagowanie na takie wiadomości może przynieść więcej szkody, niż pożytku. Odpowiadając na spamerską, dziwną wiadomość możesz „zweryfikować” swoje konto jako aktywne dla spamera, co spowoduje, że będziesz otrzymywać jeszcze więcej spamu.

Czego nie robić po otrzymaniu dziwnej wiadomości na IG?

Po otrzymaniu dziwnej wiadomości na Instagramie nie tylko nie odpowiadaj na nią, ale przede wszystkim – nie klikaj w żadne podejrzane linki. Mogą one prowadzić do stron służących do wykradania danych lub infekowania urządzeń szkodliwym oprogramowaniem.

Co robić, by zablokować dziwne wiadomości na Instagramie?

Na szczęście zabezpieczenie się przed niechcianymi wiadomościami na Instagramie jest możliwe i bardzo proste. Oto co możesz zrobić, by ich nie otrzymywać:

Zablokuj niechciane konta

  1. przejdź do profilu osoby/konta, od której nie chcesz otrzymywać wiadomości,
  2. dotknij trzech kropek znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu,
  3. z rozwijanego menu wybierz opcję „Blokuj”.Dziwne wiadomości na Instagramie - jak zablokować 1.

Ustaw konto na prywatne

  1. przejdź do swojego profilu i dotknij trzech poziomych kresek w prawym górnym rogu ekranu,
  2. wybierz opcję „Ustawienia i prywatność”,Dziwne wiadomości na Instagramie - jak zablokować 2.
  3. zjedź w dół i w sekcji „Kto może zobaczyć Twoje materiały” kliknij „Prywatność konta”, a następnie aktywuj opcję „Konto prywatne”. Dzięki temu tylko osoby, które obserwujesz, będą mogły wysyłać Ci wiadomości.Dziwne wiadomości na Instagramie - jak zablokować 3.

Usuń popularne hashtagi z postów i uważaj z nimi na przyszłość

Jeśli nie chcesz ustawiać konta jako prywatne, zachowaj ostrożność z hashtagami, ponieważ to po nich często boty odnajdują użytkowników.
Używanie popularnych hashtagów może sprawić, że staniesz się bardziej widoczny dla botów i spamerów. Staraj się używać bardziej specyficznych i mniej popularnych hashtagów.

Podsumowanie

Dziwne wiadomości na Instagramie są często irytujące i potencjalnie niebezpieczne. Ważne jest, aby zachować ostrożność, nie odpowiadać na nie, a przede wszystkim – nie klikać w żadne podejrzane linki. Dbając o swoje bezpieczeństwo w sieci, możesz cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z używania Instagrama bez obaw.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz