Ile średnio kosztuje artykuł liczący 3000 znaków ze spacjami? Jak zmieniły się stawki copywriterów w ciągu kilku ostatnich lat? Ile znaków powinien zawierać artykuł blogowy, by dobrze pozycjonował się w wyszukiwarce? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w moim dzisiejszym wpisie.:)

Cena za artykuł 3000 zzs – od czego zależy i czy ma wpływ na jakość?

Baner z ebookiemCopywriterzy, czyli osoby zajmujące się pisaniem tekstów na zamówienie, rozliczają się zazwyczaj za 1000 znaków ze spacjami. Stawki poszczególnych specjalistów znacząco się od siebie różnią, a ceny ustalane są indywidualnie przez każdego freelancera lub agencję.

Nie w każdym przypadku droższy artykuł oznacza lepszą jakość, jednak prawie zawsze niska cena wiąże się z kompromisem w postaci gorszej jakości. Copywriterzy, którzy piszą za niskie stawki, muszą tworzyć teksty hurtowo, by zajęcie to było dla nich opłacalne. Szczególnie jeśli stanowi ono jedyne źródło utrzymania i wiąże się z koniecznością pokrywania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Głównym problemem tanich artykułów są nie tylko błędy językowe, ale również brak dostosowania do wymagań SEO. Wynika to zarówno z braku czasu, jak i kompetencji copywriterów.

Freelancerzy, którzy tworzą teksty masowo, nie mają czasu na analizę fraz, nie dysponują odpowiednimi narzędziami SEO i nie posiadają wystarczającej wiedzy, by profesjonalnie się tym zajmować. Nie stać ich na to, by uczęszczać na szkolenia, a tym samym być na bieżąco ze zmianami algorytmów wyszukiwarek.

Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że zadaniem copywritera jest jedynie napisanie tekstu według wytycznych. Nie ma się jednak się oszukiwać – większość zleceniodawców wymaga od copywriterów, by to oni zajęli się przygotowaniem tekstów od A do Z – w tym przeprowadzili research. Chcą, by zadbali o dobór właściwych słów kluczowych i nagłówków, a także samodzielnie znaleźli wiarygodne źródła.

To właśnie szczegółowy research jest najbardziej wymagającym i czasochłonnym elementem tworzenia tekstu oraz brakującym elementem w tanich artykułach.

Ile wynosi cena za artykuł 3000 zzs?

Jak wspomniałam wcześniej, copywriterzy rozliczają się zwykle za 1000 zzs. Stawki poszczególnych freelancerów i agencji są bardzo zróżnicowane. Obecnie napisanie artykułu liczącego 3000 zzs kosztuje zazwyczaj od 60 zł do 180 zł. W tym zakresie cenowym powinniśmy otrzymać tekst wysokiej jakości.

Zdecydowanie lepiej wystrzegać się copywriterów piszących za stawki poniżej 20 zł za 1000 zzs. W ich przypadku można mieć niemal pewność, że nie poświęcają wystarczającej ilości czasu na research i nie dostarczają treści odpowiedniej jakości.

Jeśli obserwujesz ceny w branży copywriterskiej, z pewnością zauważyłeś ich wzrost w ciągu kilku ostatnich lat. Dawniej stawka 15 zł za 1000 zzs była powszechna i przyzwoita. Obecnie większość dobrych copywriterów nie podejmuje się zleceń za cenę poniżej 20 zł za 1000 zzs. Normą za napisanie artykułu blogowego jest stawka 30-60 zł za 1000 zzs.
Zachęcam Cię do zapoznania się z moją ofertą. 🙂

Dobry artykuł to tekst napisany przez człowieka, poprzedzony rzetelnym researchem. Do stworzenia takiego wpisu potrzebna jest odpowiednia ilość czasu. Warto zadbać o jakość artykułów na stronie internetowej, ponieważ tylko te, które są w stanie zatrzymać odbiorcę na dłużej, mają szansę wspiąć się na szczyt wyników wyszukiwania.

Niestety coraz większą plagą wśród freelancerów jest korzystanie z tzw. generatorów treści. Jest to nieuczciwa praktyka, która polega dostarczaniu zleceniodawcom tekstów tworzonych przez narzędzia sztucznej inteligencji, ewentualnie poprzedzone drobną edycją. Teksty te mogą mieć negatywny wpływ na SEO, ponieważ algorytmy wyszukiwarek są w stanie je rozpoznać. Zdecydowanie lepiej jest więc się ich wystrzegać. Więcej na ten temat pisałam w artykule o Rytr.me.

Czy artykuł na 3000 zzs jest wystarczający? Ile znaków powinien mieć wpis?

Osobną kwestią jest sama długość wpisów. Obecnie Google faworyzuje dłuższe teksty. Pisanie artykułów na 3000 zzs według mnie mija się z celem. 4000 znaków to absolutne minimum.

Małe wyjaśnienie – w tytule tego wpisu zamieściłam frazę “cena za artykuł 3000 zzs”, ponieważ to słowo kluczowe wpisują w wyszukiwarkę moi potencjalni klienci.

Na moim blogu staram się umieszczać wpisy zawierające od 5000 do 10 000 zzs. Dzięki temu trafiają one na szczyt wyników wyszukiwania w Google na wiele fraz i moja strona z miesiąca na miesiąc gromadzi coraz większą rzeszę czytelników.

Warto pamiętać, że im dłuższy tekst, tym lepiej dla SEO, ale tym gorzej dla użytkownika. Użytkownikom zależy na jak najszybszym otrzymaniu poszukiwanych informacji. Najlepiej więc pisać szczegółowo, ale do wyczerpania tematu.

Publikowanie na stronie treści bez merytorycznej wartości mija się z celem, ponieważ odbiorcy szybko zaczną z niej uciekać. To z kolei może negatywnie wpłynąć na pozycję artykułów w wyszukiwarce. W takim przypadku publikowanie obszernej ilości tekstu przyniesie odwrotny do zamierzonego skutek.

Podsumowując, cena za artykuł 3000 zzs będzie się różniła w zależności od tego, komu zlecimy napisanie tekstu. Polecam sugerować się stosunkiem ceny do jakości, a nie wyłącznie ceną. Kupując i publikując słabe teksty, zamiast przynieść korzyść witrynie, możemy jej tylko zaszkodzić.

Według mnie artykuł blogowy powinien liczyć minimum 4000 zzs. Lepiej zlecać pisanie dłuższych tekstów rzadziej, niż krótszych częściej. Z mojego doświadczenia wynika, że optymalna objętość wpisu to 5000-10 000 zzs.

Warto inwestować w dobre teksty i seo, ale trzeba mieć na uwadze, że jest to inwestycja długoterminowa. 🙂

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz