Facebook umożliwia swoim użytkownikom personalizację profili nie tylko przy pomocy awatarów, ale także zdjęć znajdujących się w tle. Zdjęcie w tle na Facebooku mogą ustawić zarówno osoby prowadzące konta osobiste, jak i administratorzy stron firmowych. W związku z tym, że zdjęcie w tle zajmuje dużą powierzchnię i jest jednym z pierwszych miejsc, na którym odbiorcy skupiają wzrok, warto zadbać o to, by było ono oryginalne i charakterystyczne. Dzięki temu nasz profil pozostanie w pamięci odbiorców na dłużej.

Jeżeli i Ty chciałbyś wyróżnić swój profil na Facebooku i szukasz inspiracji na fajne i ciekawe zdjęcie w tle, zobacz moje dzisiejsze propozycje. 🙂

Wymiary zdjęcia w tle na Facebooka

Nim przejdę do propozycji zdjęć w tle na Facebooka, wspomnę jeszcze o wymiarach, jakie powinny mieć obrazki. Według rekomendacji Facebooka rozmiar zdjęcia w tle powinien wynosić 851 × 315 px, jednak z moich obserwacji wynika, że nie trzeba trzymać się sztywno tych wymiarów. Najważniejsze są proporcje.

Na przykład Canva w swoich gotowych szablonach teł na Facebooka proponuje wymiary 1640 × 924 px. Minimalny akceptowalny rozmiar zdjęcia w tle na Facebooka wynosi 400 × 150 px, jednak przy takich wymiarach zdjęcia istnieje ryzyko znacznej utraty jakości.

10 pomysłów na zdjęcie w tle na Facebooka

Przechodzę do meritum, a więc 10 pomysłów na zdjęcie w tle na Facebooka. Pomysły podzieliłam po równo na dwie grupy – zdjęcia w tle dla kont osobistych oraz dla kont firmowych, ponieważ mają one zupełnie inne przeznaczenie. Zobacz poniższe inspiracje.

Zdjęcie w tle na Facebooka – 5 pomysłów dla kont osobistych

Zacznę od pomysłów dla kont osobistych. W przypadku profili osobistych celem zdjęcia w tle jest po prostu wyrażenie siebie, ukazanie ułamka swojego życia i zainteresowań. Zachęcam do przejrzenia poniższych inspiracji. 🙂

Tło z kolażem zdjęć

zdjęcie w tle na Facebooka - kolażJednym z fajniejszych pomysłów na zdjęcie w tle na Facebooka jest kolaż zdjęć. Tego typu grafikę ze zdjęciami można bez problemu przygotować w bezpłatnym programie Canva. Kolaż pozwala na umieszczenie najważniejszych urywków z naszego życia w jednym miejscu. Będzie to fajna wizytówka naszego profilu, która wyróżni go wśród innych.

Zdjęcie w tle na Facebooka z ważnym cytatem

zdjęcie w tle na facebooka - cytatW zależności od przeżytych doświadczeń docierają do nas i motywują nas inne słowa. Prawdopodobnie każdy z nas mógłby wybrać dla siebie wyjątkowy cytat, który najbardziej do niego przemawia. Zdjęcie w tle na Facebooka z ważnym dla nas cytatem może być świetną wizytówką naszych wartości.

W związku z tym, że wiele osób umieszcza cytaty w tle na Facebooku, nie jest to być może najbardziej kreatywny pomysł, ale jednocześnie nie musi być banalny. Efekt będzie zależał od tego, jaki cytat wybierzemy, dlatego też polecam zrobić research i omijać pospolite sentencje. W jednym z wcześniejszych wpisów zawarłam przykłady kreatywnych cytatów na tło na Facebooka, które możesz wykorzystać. 🙂

Zdjęcie w tle ze zwierzakiem

zdjęcie w tle na Facebooka - zwierzakPlusem zdjęcia w tle na Facebooka ze zwierzakiem jest to, że zawsze wygląda ono dobrze. Nie jest to być może najbardziej kreatywna propozycja, ponieważ wiele osób umieszcza w tłach na Facebooku swoje pupile, ale mimo to uważam, że jest pozytywne i fajne rozwiązanie. Zdecydowanie też jest to rozsądniejsza opcja od umieszczania w tle zdjęć dzieci, co jak wiadomo, może być niebezpieczne.
Wstawiając zdjęcie w tle z naszym pupilem, możemy pokazać naszą miłość do zwierząt.

Tło na Facebooka z ulubioną postacią z bajki

Każdy z nas miał w dzieciństwie swoją ulubioną postać z bajki lub taką, z którą się utożsamiał. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pozwolić sobie na odrobinę nostalgii, cofnąć się o parę lat wstecz i umieścić w tle na Facebooku ulubioną bajkową postać. 🙂

Tło ze zdjęciem z wakacji

zdjęcie w tle na Facebooka - wakacjeZdjęcia z wakacji są oczywiście jednym z najbardziej popularnym typów zdjęć, jakie można spotkać w social mediach w ogóle. To jednak, czy takie tło będzie oryginalne i wyjątkowe, czy też nie, będzie zależało wyłącznie od tego, jakie zdjęcie wybierzemy. Dobra fotografia z wakacji to taka, na której widać pozytywne emocje, autentyczność i radość. Odradzam umieszczania zdjęć z wakacji tylko po to, by pochwalić się zagranicznym wyjazdem. Takie zdjęcie w tle na Facebooku niekoniecznie będzie udane.

Zdjęcie w tle na Facebooka – 5 pomysłów dla firm

Przechodzę do drugiej grupy pomysłów, a więc do inspiracji na tło na Facebooka na stronę firmową. W przeciwieństwie do profili osobistych, gdzie chodzi wyłącznie o zaprezentowanie siebie, na profilach firmowych reprezentuje się markę – jej misję, wartości, produkty i ludzi, którzy ją tworzą. Zdjęcie w tle na Facebooku marki powinno ukazywać jej unikatowość i wyjątkowość.

Zdjęcie w tle na Facebooka ze sloganem firmy

zdjęcie w tle na Facebooka - przykład Nike Jeżeli Twoja firma ma chwytliwy slogan lub hasło reklamowe, zdjęcie w tle na Facebooku to świetne miejsce, w którym można je umieścić. Jako że zdjęcie w tle jest jedną z pierwszych rzeczy, jaką widzą odbiorcy, przechodząc na nasz profil, będzie to dobry sposób na zwiększenie świadomości marki. Pomysł ten wykorzystuje między innymi marka Nike.

Zdjęcie w tle przedstawiające Twój zespół

Zdjęcie w tle na Facebooku przedstawiające zespół pracowników to dobry sposób na pokazanie „ludzkiej twarzy” swojej firmy oraz tego, że jej główną wartością są dobre relacje międzyludzkie. Podświadomie buduje to więź emocjonalną z marką, co z kolei ma znaczący wpływ na decyzje zakupowe klientów.

Zdjęcie w tle z flagowym produktem firmy

Zdjęcie w tle na Facebooka - przykład LevisDobrym sposobem na promocję firmy przy pomocy zdjęcia w tle na Facebooku jest też umieszczenie w nim flagowego produktu, z którym odbiorcy najbardziej kojarzą markę. W ten sposób można przyciągnąć i zachęcić do obserwacji profilu większą liczbę odbiorców. Dobrym przykładem jest marka Levis i jej zdjęcie w tle z flagowym modelem jeansów – 501.

Zdjęcie przedstawiające najnowsze produkty / kolekcje Twojej firmy

zdjęcie w tle na Facebooka - przykład Top SecretZdjęcie w tle na firmowym Facebooku nie musi być cały czas takie samo. Co jakiś czas warto je zmieniać, zwłaszcza gdy nadchodzi nowy sezon, a marka wprowadza nowe kolekcje i produkty. W związku z tym, że zdjęcie w tle to miejsce, które najbardziej przyciąga wzrok, jest to doskonały sposób na zwrócenie uwagi odbiorców na nowości, które pojawiają się w naszej ofercie.

Zdjęcie w tle na Facebooka prezentujące wartości marki

zdjęcie w tle na Facebooka - przykład Wizz AirFajne zdjęcie w tle na Facebooka dla firmy to także takie, które prezentuje wartości marki. Pokazując odbiorcom wartości, z którymi utożsamia się marka, budujemy jej pozytywny wizerunek i długoterminową lojalność klientów. Świetnym przykładem firmy, która wykorzystała ten zabieg w zdjęciu w tle na Facebooku, jest marka Wizz Air, która reklamuje się ekologicznym podejściem do podróżowania samolotami. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Skąd wziąć fajne i darmowe zdjęcie w tle na Facebooka?

Jeżeli masz już wstępny pomysł na tło na Facebooka, czas poszukać odpowiedniego zdjęcia. Wiedz jednak, że nie możesz ot tak dowolnie pobierać zdjęć z wyszukiwarki Google czy Pinteresta, ponieważ te w większości chronione są prawami autorskimi. Poniżej wymieniam źródła, z których bez obaw możesz korzystać:

  1. Własne zdjęcia – oczywiście najlepszym źródłem zdjęć jest własna galeria. Stawiając na samodzielnie wykonane ujęcie, zyskujemy pewność, że nikt inny nie będzie miał takiego samego tła na Facebooku, jak my. Większość dzisiejszych smartfonów ma doskonałe aparaty, więc zrobienie wysokiej jakości zdjęcia do social mediów nie stanowi problemu. Co więcej, istnieją proste w obsłudze i darmowe aplikacje do obróbki, jak np. Edytor zdjęć Lumii, które pozwalają uzyskać profesjonalny efekt. Własne zdjęcie to moim zdaniem najlepszy wybór
  2. Banki darmowych zdjęć – osoby, które wolą skorzystać z gotowych zdjęć, również mają taką możliwość. W internecie jest mnóstwo banków darmowych zdjęć, w których można znaleźć wiele ciekawych fotografii. Do najbardziej znanych należą między innymi Unsplash, Pixabay, czy Pexels. Banków zdjęć jest jednak zdecydowanie więcej, inne wymieniam np. w artykule pt. Gdzie znaleźć darmowe stocki.
  3. Biblioteka Canvy – o Canvie wspominałam już wcześniej, jest to darmowe narzędzie do tworzenia grafik, w którym dodatkowo użytkownicy mają dostęp do szerokiej gamy zdjęć. W Canvie można od zera zaprojektować tło na Facebooka korzystając z wbudowanej biblioteki grafik, elementów, rysunków, czcionek, ramek i zdjęć. Program jest bardzo intuicyjny, a do tego nawet nie trzeba go pobierać na komputer, ponieważ dostępny z poziomu przeglądarki. Wystarczy założyć konto lub zalogować się przez konto Google bądź Facebooka i można przejść do tworzenia własnego oryginalnego tła.

Wybór zdjęcia w tle na Facebooku – podsumowanie

Podsumowując wpis, zdjęcie w tle na Facebooku umożliwia personalizację profilu osobistego lub zwiększenie świadomości marki. Jest to jedno z pierwszych miejsc, na które użytkownicy zwracają uwagę po przejściu na profil. Z tego powodu ważne jest to, by zdjęcie w tle było oryginalne i przyciągało wzrok. W dzisiejszym wpisie przedstawiłam Ci 10 pomysłów na fajne zdjęcie w tle na Facebooka, które podzieliłam na te dedykowane kontom osobistym, jak i firmowym. Mam nadzieję, że moje pomysły z powodzeniem wykorzystasz jako inspirację do wyboru własnego zdjęcia.

Pamiętaj, by nie pobierać zdjęć z internetu, do których nie masz praw – może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami. Najlepiej zrób własną fotografię lub skorzystaj z banków darmowych zdjęć, takich jak Unsplash, Pixabay czy Pexels. Możesz też wykorzystać bibliotekę zdjęć i grafik Canvy.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz