Prowadzisz bloga i / lub strony w social mediach i potrzebujesz dobrej jakości, darmowych zdjęć stockowych? Doskonale to znam, więc na dziś przygotowałam listę najlepszych miejsc, w których można znaleźć darmowe stocki z licencją CC0.

Darmowe stocki z licencją CC0 – co to znaczy?

Baner z ebookiemLicencja CC0 (Creative Commons Zero) oznacza, że twórca stocków zrzekł się wykonywania do nich wszelkich praw wynikających z prawa autorskiego na obszarze całego świata i dobrowolnie przekazał je do domeny publicznej.

W praktyce oznacza to, że takie zdjęcia czy grafiki bez problemu możesz pobierać, kopiować, edytować oraz rozpowszechniać w celach zarówno niekomercyjnych, jak i komercyjnych. Ponadto nie musisz (ale oczywiście możesz) dodawać wzmianki o ich autorze.

Istnieje również licencja CC By, która umożliwia wszystkie powyższe działania, z jedną tylko różnicą – należy wskazać, kto jest autorem zdjęcia lub grafiki.

Choć wiem, że warto wspierać twórców, z których dzieł się korzysta i promować ich na wszelkie możliwe sposoby, zdaję sobie również sprawę z tego, że w niektórych przypadkach jest to kłopotliwe. Dodawanie wzmianki o autorze na zdjęciach czy grafikach, które chcielibyśmy wykorzystać np. jako okładki artykułów czy na social media, każdorazowo wymagałoby ich edycji (dodawania napisów). Dla osób, które tworzą dużo contentu, z pewnością wiązałoby się to poświęcaniem sporej ilości dodatkowego czasu. Nie każdy też może pozwolić sobie na zakup zdjęć z sieci.

Dlatego też na potrzeby dzisiejszego wpisu wybrałam 10 miejsc, w których można znaleźć całkowicie darmowe stocki z licencją CC0. Twórcy zdjęć i grafik publikujący swoje dzieła na tego typu stronach dobrowolnie i świadomie zrzekły się wykonywania do nich praw autorskich. Niczyje prawa nie są więc łamane i nikomu nie dzieje się krzywda.

Darmowe stocki z licencją CC0 – lista 10 najlepszych miejsc

W sieci jest mnóstwo serwisów, które oferują darmowe stocki. Jak wspomniałam wcześniej, na potrzeby dzisiejszego wpisu wybrałam te, które obejmują wyłącznie zdjęcia i grafiki z licencją CC0.

Zdjęcia i grafiki ze stron, które zamieściłam poniżej, możesz więc bez problemu wykorzystywać, zarówno w celach komercyjnych jak i niekomercyjnych. Nie musisz też umieszczać na nich nazwisk autorów. Ponadto stocki na poniższych stronach dostępne są bez rejestracji i cechuje je wysoka rozdzielczość oraz jakość.

1. Pexels

Jedna z najbardziej znanych stron z darmowymi stockami. Zdjęcia podzielone są na przeróżne tematyczne kolekcje. Ponadto na stronie dostępna jest wygodna wyszukiwarka, która umożliwia odszukiwanie zdjęć i grafik po słowach kluczowych. Ja często wpisuję w wyszukiwarkę ogólne hasła, takie jak np. smartfon, MacBook czy biuro.

2. pixabay

Kolejny topowy serwis. W jego bazie znajduje się niemal 1,5 miliona wysokiej jakości zdjęć i grafik. Podobnie jak na Pexels, stocki podzielone są tematycznie na kolekcje. W tym serwisie ja jednak preferuję korzystać z wyszukiwarki i szukać stocków po słowach kluczowych. Jest to moim zdaniem najwygodniejsza opcja.

3. Unsplash

Świetny serwis będący jedną z największych baz darmowych stocków. Jeśli wierzyć informacjom na stronie, zawiera ich już ponad 3 miliony. Muszę przyznać, że jest to jedna z moich ulubionych stron z darmowymi zdjęciami. Zawsze znajduję tu to, czego szukam.

4. picjumbo

O picjumbo dowiedziałam się nieco później, jednak gdy tylko wypróbowałam tę stronę, nie zawiodłam się. Na picjumbo zdecydowanie polecam szukać zdjęć po kategoriach. Stocki są świetnie pogrupowane, więc dla osób potrzebujących zdjęć o konkretnej tematyce, jest to doskonałe rozwiązanie.

5. Startup Stock Photos

Ten bank darmowych stocków to moje ostatnie odkrycie. Zawiera zdjęcia o tematyce biurowej i biznesowej, czyli to, czego najczęściej szukam.

6. kaboompics

Kolejna baza darmowych i ładnych stocków. Zawiera mnóstwo zdjęć modowych, ale nie tylko.

7. Gratisography

Nie jest to mój ulubiony serwis, ale wiem, że są osoby, które za nim przepadają. Na tej stronie można znaleźć wiele zabawnych i nietuzinkowych zdjęć. Dla osób, które tego właśnie potrzebują – jak najbardziej polecam.

8. Jeshoots

Plusem Jeshoots jest jasny podział na kategorie. Baza stocków jest jednak zdecydowanie skromniejsza od tych dostępnych w topowych serwisach. Strona jest mniej znana od Pixabay czy Unsplash, można więc na niej znaleźć mniej popularne i rzadziej wykorzystywane zdjęcia. Wszystko ma swoje plusy.

9. Skitterphoto

Podobnie jak poprzednia strona, Skitterphoto również ma zdecydowanie skromniejsze zasoby od topowych banków zdjęć. Można tu jednak znaleźć rzadziej wykorzystywane stocki i to jest jego główną zaletą.

10. Skuawk

Zaletami ostatniej strony, którą dziś wymieniam, jest przejrzystość i wygodny podział na kategorie. Kolejnym plusem jest to, że można na niej znaleźć mniej popularne zdjęcia. Strona nie posiada nawet wbudowanej wyszukiwarki, ale podział na konkretne tematy robi wystarczającą robotę.

Podsumowując wpis, w sieci jest mnóstwo darmowych stocków, które cechuje wysoka jakość i rozdzielczość. Wybór jest tak ogromny, że praktycznie ciężko nie znaleźć tego, czego się szuka. Ponadto mnóstwo serwisów oferuje zdjęcia i grafiki z licencją CC0, z którymi praktycznie można zrobić wszystko – na dowolne sposoby wykorzystywać i rozpowszechniać. Obecnie więc sięganie do portfela po to, by kupować zdjęcia z internetu, praktycznie nie ma sensu.

Mam nadzieję, że moja lista 10 najlepszych miejsc z darmowymi stockami przypadła Ci do gustu.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz