O ile terminy takie jak content writer czy seo copywriter są już dziś większości osób znane, tak zawód UX writera to nadal nowość owiana tajemnicą. Kim jest UX writer, na czym polega jego praca i ile zarabia? Tego dowiesz się z mojego dzisiejszego wpisu 🙂

UX writer – kto to jest i na czym polega jego praca?

UX writer, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się UX writingiem 😉 Skrót UX pochodzi od angielskiego wyrażenia User Experience, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza doświadczenie użytkownika. UX writing polega więc na tworzeniu treści, których celem jest projektowanie pozytywnych doświadczeń i doznań użytkownika, poprzez stawianie na jego wygodę.

Co to oznacza w praktyce i jakie dokładnie treści tworzy UX writer?

UX Writerzy działają głównie w branży IT – tworzą teksty dla interfejsów aplikacji. W przeciwieństwie do “tradycyjnych” copywriterów tworzą króciutkie treści, tzw. mikroteksty (microcopy). Do ich zadań należy wymyślanie słów, mających na celu ułatwianie użytkownikom wygodne poruszanie się po programach, witrynach, aplikacjach czy formularzach.

UX writerzy decydują na przykład o tym, co będzie napisane na przyciskach (buttonach). Ponadto wymyślają teksty do wszelkiego rodzaju etykiet, komunikatów o błędach, komunikatów potwierdzających czy podpowiedzi. Ich praca jest często niezauważana przez użytkowników, mimo że ma dla nich ogromne znaczenie.

UX writerzy projektują zwykle tylko pojedyncze słowa, a najdłuższe treści jakie tworzą, mają maksymalnie po kilka zdań. Mimo tego to w dużej mierze od nich zależy jak będzie się korzystało z danej aplikacji czy programu. W UX writingu kluczem jest prostota i funkcjonalność. Komunikaty muszą być krótkie i przekazywać informacje w jak najbardziej skondensowanej i jasnej formie. Powinny zawierać meritum treści, po to by w czasie rzeczywistym pomagać użytkownikom wykonać daną czynność (np. wypełnić formularz, skorzystać z aplikacji itp.).

Mikroteksty pełnią rolę wskazówek i drogowskazów, by użytkownicy nie czuli się pozostawieni sami sobie, korzystając z różnych oprogramowań.

Praca UX writera a praca copywritera

Jak wspomniałam w poprzednim akapicie, UX writerzy piszą krótkie i zwięzłe teksty do programów, a ich głównym celem jest wygoda użytkownika. Z kolei w copywritingu przeważają dłuższe teksty – kreatywne, marketingowe lub teksty seo. Zaliczyć do nich można artykuły blogowe, opisy produktów i kategorii czy tzw. teksty zapleczowe.

Copywriting ma wiele twarzy – niektóre firmy stawiają na unikalny język i budowanie świadomości marki, podczas gdy inne zamawiają typowe teksty seo. Teksty seo to treści, których głównym celem jest pozycjonowanie w wyszukiwarce. Najlepiej jest oczywiście łączyć unikalny, ciekawy język wraz z optymalizacją pod algorytmy wyszukiwarek. Szala jednak zazwyczaj bardziej przechyla się w jedną ze stron.
Podsumowując, UX writer pisze wyłącznie z myślą o użytkowniku, a copywriter stara się dostosować treści zarówno do czytelników, jak i algorytmów Google.

To co jeszcze różni zawody UX writera i copywritera to ich popularność. Z usług copywriterów korzysta prawie każda firma działająca w internecie, z kolei z pracy UX writera – głównie duże firmy, na przykład Google czy Amazon. Zawód UX writera jest wciąż niedoceniany i przez większość przedsiębiorców traktowany jako zbędny wydatek. O tym jak ważna jest praca UX writera możemy przekonać się na własnej skórze, na przykład korzystając z rządowych stron, formularzy i aplikacji. W zdecydowanej większości są one skrajnie nieintuicyjne (i pełne błędów, ale to już inna kwestia).

To co “ratuje” małe i średnie firmy przed nieintuicyjnym designem stron i aplikacji to fakt, że zazwyczaj kopiują rozwiązania większych firm. Ponadto w małych i średnich firmach projektowaniem buttonów i komunikatów zajmują się często graficy i marketingowcy – ci z reguły mają pewne wrodzone wyczucie. Wiele dobrych rozwiązań podpowiada im intuicja oraz doświadczenie zdobyte w różnych firmach.

Niestety często zdarza się też, że firmy wzajemnie kopiują od siebie niewłaściwe lub niemodne rozwiązania. Przykładem mogą być chociażby sformułowania “Kliknij tutaj” lub “Dowiedz się więcej”. Nadal bardzo często można je spotkać na wszelkiego rodzaju przyciskach. Tymczasem wyrażenia te niewiele wnoszą dla użytkownika i tym samym – są sprzeczne z założeniami UX writingu. Sformułowanie “kliknij tutaj” nie informuje bowiem o tym gdzie użytkownik zostanie przekierowany i co uzyska po kliknięciu w dany link lub przycisk. Zadaniem UX writerów jest uprzedzenie użytkowników o tym, w jakim środowisku się znajdą po wykonaniu danego kroku.

Ile zarabia UX writer?

Przejdźmy teraz do kwestii, która dla wielu osób jest szczególnie interesująca – zarobków UX writerów. Jak wspomniałam wcześniej, zapotrzebowanie na UX writerów panuje głównie w branży IT. Branża ta sama w sobie charakteryzuje się wysokimi wynagrodzeniami. Z tego powodu średnie zarobki UX writerów są dużo wyższe, niż średnia krajowa.

Biorąc pod uwagę fakt, że na zatrudnianie UX writerów pozwalają sobie tylko największe firmy z dużymi budżetami, zarobki UX writerów z pewnością wyróżniają się na rynku.

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl, miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) specjalistów od UX writingu wynosi około 7400 zł brutto (średnia krajowa w Polsce to około 5660 zł brutto). Co drugi specjalista od UX designu otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 6100 – 9080 zł, a jedynie 25% pracowników w tej branży zarabia poniżej 6100 zł brutto.

Z raportu płacowego firmy Hays wynika z kolei, że najczęściej oferowanym wynagrodzeniem na tym stanowisku jest 8000 zł brutto.

Dane te trzeba oczywiście traktować poglądowo. W Polsce niewiele osób pracuje na tym stanowisku, dlatego też trudno wyciągnąć dokładniejsze wnioski. Płace zależą w głównej mierze od budżetów poszczególnych firm.

A jak wyglądają zarobki UX writerów za granicą?

Podobnie jak w przypadku innych zawodów i branż, zarobki za naszą zachodnią granicą są dużo wyższe niż w Polsce.
Na przykład w Niemczech mediana zarobków UX writerów wynosi około 23 000 zł brutto, a w Anglii – 18 000 zł.

Jak zdobyć pracę jako UX writer?

Z uwagi na obiecujące zarobki wiele osób chciałoby rozpocząć pracę na stanowisku UX writera. W zawodzie tym bardzo dobrze odnajdują się poloniści i humaniści. Jeszcze jakiś czas temu nie mieli oni tak szerokich perspektyw na rynku pracy, jak osoby z umysłami ścisłymi i umiejętnościami twardymi.

Najbardziej pożądanymi specjalistami na rynku byli (i w zasadzie nadal są) programiści oraz inni techniczni pracownicy IT. Humaniści mogli zwykle wybierać pomiędzy pracą nauczyciela, redaktora, korektora czy edytora, jednak tutaj zarobki nigdy “nie powalały”.

Dziś widać, że rynek bardzo się zmienił. Umiejętności miękkie, zwłaszcza “lekkie pióro” zaczęły być doceniane. Z potrzeby rynku powstało szereg nowych zawodów, takich jak m.in. content writer, copywriter czy UX writer. Wraz z rozwojem branży marketingowej wzrosło zapotrzebowanie na pracowników sprawnie posługujących się słowem i posiadających umiejętność skutecznej komunikacji. Nawet w branży IT dostrzeżono, jak ważne jest słowo i przekaz, co otworzyło humanistom drogę do lepszych zarobków.

O ile na zachodzie zawód UX writera jest już dość popularny, tak w Polsce nadal stanowi nowość. Stąd też bardzo trudno natknąć się na ofertę pracy dla UX writera na popularnych serwisach rekrutacyjnych. Ponadto, z uwagi na małą ilość wakatów, a dużą ilość chętnych, firmy mają wysokie oczekiwania i z reguły nie zatrudniają osób bez żadnego doświadczenia. Dlatego też jeśli marzysz o zawodzie UX writera już dziś zacznij zdobywać pierwsze doświadczenie – rozejrzyj się za szkoleniami i kursami z UX writingu, twórz projekty pro bono i przygotuj portfolio. Koniecznie wypełnij profil na Linkedin, by rekruterzy mogli Cię znaleźć.

Praca UX writera – podsumowanie

Podsumowując, UX writer to obiecujący zawód. Choć w Polsce dopiero raczkuje, wierzę że z czasem stanie się tak popularny jak na zachodzie. Myślę, że niezależnie do sytuacji na rynku, warto poszerzać swoją wiedzę w temacie UX writingu. Nie tylko z uwagi na możliwość zdobycia intratnej oferty pracy, ale przede wszystkim dla własnego rozwoju. Każdy właściciel strony internetowej, sklepu internetowego czy bloga, powinien mieć podstawowe pojęcie o UX writingu, by tworzyć jak najlepsze środowisko dla swoich odbiorców i klientów.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz