Za sprawą rozwoju internetu i technologii marketing firm ciągle się rozwija i zmienia. Dzisiejsze, nowoczesne narzędzia promocji różnią się od tych, które znane były jeszcze dziesięć czy dwadzieścia lat temu. Nieustannie pojawiają się nowe możliwości, za którymi wiele firm nie daje rady nadążyć. Obecnie większość narzędzi promocyjnych skupia się wokół działań online.
Czym są narzędzia promocji?
Narzędzia promocji to szereg działań (metod i strategii) mających na celu skłonienie konsumenta do zakupu danego produktu lub usługi. Narzędzia promocyjne mogą obejmować zarówno działania online, jak i offline. Od dobrych kilku lat te pierwsze cieszą się znacznie większą popularnością. Firmy wolą inwestować swoje środki w promocję w internecie, ponieważ umożliwia on dotarcie do znacznie większej liczby odbiorców, przy nieporównywalnie niższym budżecie.
Ogólny, klasyczny podział narzędzi promocji różnicuje je na następujące rodzaje: reklamę, promocję sprzedaży (inaczej promocję dodatkową), public relations (PR) i marketing bezpośredni.
Jakie są narzędzia promocji? Poznaj 4 rodzaje
Narzędzia promocji dzielą się na 4 główne kategorie, które wymieniłam powyżej. Celem narzędzi z każdego rodzaju jest wypromowanie produktów, usług i / lub marki.
Rodzaje narzędzi promocji:
Reklama
Reklama to dowolna forma płatnej informacji o produkcie, usłudze lub marce. Może obejmować kampanie w telewizji, radiu, gazetach i internecie oraz wykorzystywać powierzchnię w przestrzeni publicznej, na przykład plakaty i billboardy. Niektóre firmy w ramach reklamy rozdają swoim klientom gadżety z logo i danymi kontaktowymi, takie jak cukierki, długopisy, torby, czy kubki.
Promocja sprzedaży (promocja dodatkowa)
Promocja sprzedaży to popularna i lubiana przez klientów forma. Z reguły polega na czasowym obniżeniu ceny produktu. Może obejmować rabat, kupon zniżkowy, dodatkowy gratis, w przypadku sklepów internetowych – darmową przesyłkę, a w przypadku usług i subskrypcji – bezpłatny okres próbny.
Public relations (PR)
Działania PR-owe to narzędzie wykorzystywane w strategiach długoterminowych. Polegają one na budowaniu dobrej reputacji i określonego wizerunku marki. Na inwestycje w Public Relations decydują się z reguły większe firmy. Specjaliści od PR stosują różne strategie, na przykład angażują firmy w różnego rodzaju akcje charytatywne, sponsorowanie wydarzeń kulturalnych oraz tworzą wizerunek firmy za pomocą odpowiedniego przekazu i sposobu komunikacji z klientem.
Marketing bezpośredni
Marketing bezpośredni opiera się na indywidualnym kontakcie z klientem. Polega na kierowaniu spersonalizowanych komunikatów do starannie wybranych, indywidualnych konsumentów. W marketingu bezpośrednim firmy wykorzystują między innymi kontakt telefoniczny, mailowy, pocztę tradycyjną oraz media społecznościowe.
Narzędzia promocji w internecie – przykłady
Wraz z rozwojem internetu i technologii diametralnie zmieniły się narzędzia promocji i sprzedaży. Firmy zdecydowanie chętniej skłaniają się do przeznaczania środków na marketing cyfrowy, aniżeli tradycyjny. Obecnie w sprzedaży produktów i usług w największej mierze pośredniczy internet. Poniżej zamieściłam przykłady i opisy nowoczesnych, najskuteczniejszych obecnie narzędzi promocji w internecie.
Marketing treści (content marketing)
“Content is the king”, jak mawiają marketerzy, to formuła zgodna z prawdą. Dystrybucja atrakcyjnych i przydatnych treści przynosi firmom wiele korzyści. Przyciąga ściśle sprecyzowaną grupę odbiorców, buduje zaufanie, wzbudza zainteresowanie potencjalnych klientów, a w efekcie skłania do skorzystania z oferty (zakupu produktów lub usług).
Marketing treści obejmuje takie działania jak publikowanie artykułów na blogach, tworzenie podcastów i webinarów, wysyłanie newsletterów oraz publikowanie treści, zdjęć i materiałów wideo w social mediach. Strategia content marketingowa bazuje na budowaniu długotrwałych relacji z odbiorcą. Wyniki zwykle przychodzą z czasem, a inwestycja zwraca się po latach. Marketing treści jest jednak niezbędnym elementem do budowania silnej i rozpoznawalnej marki.
SEO, czyli optymalizacja pod wyszukiwarki
Jednym z narzędzi promocji w internecie ściśle “współpracującym” z marketingiem treści jest SEO, czyli optymalizacja pod wyszukiwarki. Strategia ta polega na rozwijaniu witryny oraz znajdujących się na niej treści w taki sposób, by zajmowały najwyższe pozycje w wyszukiwarce Google i innych. SEO ma kluczowe znaczenie dla firm, które chcą budować swoją markę w sieci. To na jakim miejscu znajdą się produkty lub usługi danej firmy w wynikach wyszukiwania, przełoży się bezpośrednio na konwersje i sprzedaż.
Celem strategii SEO jest pozycjonowanie całej strony i konkretnych podstron, zwiększenie ruchu organicznego, konwersji oraz budowanie świadomości marki. Pomocnymi narzędziami stosowanymi w strategii SEO są między innymi Google Search Console, Ubersuggest, Ahrefs czy Semrush.
Płatne kampanie reklamowe w sieci
Do kolejnych skutecznych narzędzi promocji w internecie należą płatne kampanie reklamowe. Najpopularniejsze systemy reklamowe to Google Ads (reklamy w Google i na Youtube) oraz Facebook Ads (reklamy na Facebooku i Instagramie). Coraz większą popularnością cieszą się też reklamy na Tik Toku – Tiktok Ads. TikTok w ciągu ostatnich lat zdobył kolosalny rozgłos i popularność.
Płatne kampanie reklamowe mogą obejmować banery w witrynach (np. w kluczowych lokalizacjach takich jak góra i bok strony), reklamy typu PCC (pay per click) w wynikach wyszukiwania, czy też reklamy w formie krótkich filmików (np. na Youtube).
Influencer marketing
Influencer marketing to obecnie jedno z najszybciej rozwijających się narzędzi promocji w naszym kraju. Stanowi formę marketingu w mediach społecznościowych i opiera się na rekomendacji wpływowych osób, których opinia przekłada się na zachowania i postawy szerokiego grona odbiorców.
Wcześniej metoda ta znana była jedynie na zachodzie, obecnie również polskie marki zauważyły korzyści ze współpracy z osobowościami internetu. Skuteczny Influencer marketing wymaga dużych nakładów finansowych. Zaangażowanie wpływowego influencera w promocję określonego produktu, usługi lub marki to koszt minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zaletą tego narzędzia jest szybki efekt – marka, która do tej pory nie była znana na rynku, może krótkim czasie stać się rozpoznawalna. Siłą tej formy promocji jest sympatia i zaufanie do ludzi.
Marketing szeptany
Marketing szeptany to kolejne nowoczesne narzędzie promocji bazujące na zaufaniu do ludzi. Użytkownicy przed zakupem danego produktu lub usługi często zasięgają opinii innych osób. Zjawisko to jest widoczne przede wszystkim na wszelkiego rodzaju tematycznych forach internetowych i grupach na Facebooku. Marketing szeptany polega na naturalnym przedstawianiu zalet danych produktów i usług i stawianie siebie w roli użytkownika. W marketingu szeptanym nie ma miejsca na nachalność czy nakłanianie do zakupu. Opinie powinny wyglądać jak najbardziej autentycznie.
Zniżki i promocje
Każdy klient lubi promocje – podświadomie odczuwamy pewnego rodzaju satysfakcję kupując rzeczy taniej niż inni, a ponadto cieszy nas świadomość zaoszczędzonych pieniędzy. Jest to tak silny mechanizm psychologiczny, że często łapiemy się na fałszywe zniżki i kupujemy rzeczy w standardowej (lub wyższej) cenie, kierując się jedynie napisem “promocja”. Wszelkiego rodzaju zachęty i kody rabatowe działają na nas jak magnes. Dlatego też promocje to uniwersalne, ponadczasowe narzędzie sprzedaży, stosowane od lat zarówno w działaniach online, jak i offline.
Narzędzia promocji offline – przykłady
Powyżej omówiłam najskuteczniejsze, nowoczesne przykłady narzędzi promocji online. Działania offline nadal jednak stanowią kluczowy element strategii sprzedaży dla wielu firm. Poniżej zamieściłam przykłady narzędzi promocji offline wraz z krótkim omówieniem.
Reklama w przestrzeni publicznej
Celem reklam w przestrzeni publicznej jest zwiększenie świadomości marki i długoterminowe utrwalanie jej w pamięci konsumentów. Większe firmy (np. duże sieci sklepów spożywczych) nie tylko reklamują na billboardach i plakatach swoje produkty (zazwyczaj w promocji), ale często umieszczają na nich samą nazwę marki lub nazwę ze sloganem. Nierzadko też na plakatach i billboardach widnieje jedynie logo z informacją o najbliższej lokalizacji.
Tego typu działania są częścią większej strategii marketingowej. Celem tego typu reklam nie jest bezpośrednia, natychmiastowa sprzedaż, ale stopniowe zwiększanie świadomości marki wśród społeczeństwa. Są to przemyślane, długoterminowe kampanie.
Ulotki reklamowe
Ulotki to narzędzie promocji offline stosowane przede wszystkim przez biznesy lokalne. Najczęściej z tej formy reklamy korzystają pizzerie, siłownie, kluby sportowe, a także większe sieci sklepów. Przy pomocy ulotek można zapoznać odbiorców z ofertą firmy, jak i jej konkretnymi produktami.
Reklama audio i audio-wideo w radiu i telewizji
Mimo rosnącej popularności internetu, radio i telewizja to wciąż kluczowe media. Reklamy w radiu i telewizji docierają do odbiorców z praktycznej każdej grupy wiekowej. Marki, które reklamują się w głównych mediach telewizyjnych i radiowych “z automatu” są rozpatrywane w kategoriach godnych zaufania. Konsumenci dobrze reagują na przekaz reklamowy z tych źródeł, co sprawia, że jest on wysoce skuteczny.
Zniżki i promocje
Narzędzie to omówiłam już opisując formy promocji online. Jest to tak skuteczna, uniwersalna i znana od lat strategia, że stosuje się ją praktycznie w każdym miejscu – zarówno w internecie jak i poza nim. Firmy szeroko informują o swoich promocjach, ponieważ wiedzą, że przyciąga to rzeszę kupujących i działa zarówno na nowych, jak i stałych klientów. Informacje o zniżkach pojawiają się więc w skrzynkach mailowych, na stronach internetowych, w social mediach, w gazetach, na billboardach, w radiu i w telewizji.
Gadżety reklamowe
Rolą gadżetów reklamowych z logo, takich jak np. cukierki, lizaki, kubki, torby, czy koszulki jest zwiększanie świadomości danej marki i budowanie jej pozytywnego wizerunku. W końcu każdy z nas lubi dostawać gratisy, nawet jeśli są to drobiazgi, za które bez problemu sami moglibyśmy zapłacić. Rozdawanie gadżetów reklamowych nie przekłada się bezpośrednio i natychmiast na sprzedaż produktów. Jest to jednak element długoterminowej strategii nastawionej na utrwalanie pozytywnego wizerunku marki w świadomości odbiorców.
Sponsorowanie wydarzeń kulturalnych, sportowych i akcji charytatywnych
Duże firmy dysponujące większymi budżetami często sponsorują różnego rodzaju wydarzenia kulturalne lub sportowe. Ponadto większość z nich angażuje się w akcje charytatywne. Są to działania typowo PR-owe i choć nie przekładają się na sprzedaż “tu i teraz” to budują pozytywny wizerunek marki oraz jej określony charakter na lata. Tym samym w dalszym i szerszym kontekście przekładają się na zwiększenie sprzedaży i sukces marki.
Korzyści z wykorzystywania narzędzi promocji
Korzystanie z narzędzi promocji, zarówno w internecie jak i offline przynosi firmom wiele korzyści. Częściowo wspominałam o nich opisując poszczególne przykłady narzędzi powyżej. Postanowiłam jednak stworzyć osobny akapit podsumowujący, by uporządkować wszystkie korzyści w jednym miejscu.
Zalety korzystania z narzędzi promocji:
Zwiększenie konwersji i sprzedaży
Podstawową i najbardziej pożądaną korzyścią jest oczywiście zwiększenie sprzedaży, a tym samym zysków firmy. Niektóre narzędzia promocji generują sprzedaż od razu, inne są elementem strategii długoterminowej i zwracają się w czasie.
Budowanie rozpoznawalność na lata
Korzystanie z narzędzi promocji umożliwia markom budowanie rozpoznawalności i docierania do szerszego grona odbiorców. Stosowanie narzędzi promocji z kategorii PR-owych umożliwia też utrwalenie pozytywnego wizerunku w pamięci odbiorców.
Budowanie zaufanie do marki
Im częściej odbiorca spotyka się z przekazem danej firmy, tym bardziej rośnie jego zaufanie do marki. Dlatego też tak ważne jest korzystanie z różnych form promocji, zarówno tych, które niezwłocznie przekładają się na sprzedaż, jak i tych, które opierają się na budowaniu długoterminowej relacji z odbiorcą.
Zwiększenie lojalności klientów
Niektóre formy promocji, takie jak np. zniżki dla stałych kupujących czy darmowe gadżety umożliwiają zwiększenie lojalności klientów. Strategia skoncentrowana na zatrzymywaniu klientów na lata sprawia, że firmy długo utrzymują się na rynku.
Narzędzia promocji – podsumowanie
Podsumowując, istnieją różne rodzaje narzędzi promocji, a ich stosowanie przekłada się na sukces marki. Warto wykorzystywać różne formy i rozpatrywać rozwój biznesu w kontekście długoterminowym. Marki, które zbudowały silną pozycję na rynku i funkcjonują od lat nie skupiają się jedynie na działaniach i sprzedaży “tu i teraz”, ale kreują wizerunek na lata i na stałe starają się zakorzenić w umysłach odbiorców. Dlatego też często angażują się w działania, które z pozoru nie mają nic wspólnego ze zwiększaniem sprzedaży. W długoterminowym i szerszym kontekście to one odpowiadają jednak za siłę marki, i często – globalny sukces.