Na różnych portalach ogłoszeniowych w sieci, najczęściej na OLX, często można spotkać się z tajemniczymi ofertami pracy polegającymi na odpisywaniu na wiadomości. W dobie inflacji i szalejącej drożyzny takie oferty mogą wydawać się szczególnie kuszące. Warto jednak wiedzieć, że niosą one ze sobą ogromne ryzyko. Jeżeli więc rozważasz odpowiedź na tego typu ogłoszenia, zachęcam Cię najpierw do przeczytania mojej opinii na ich temat. Więcej informacji znajdziesz poniżej.

Dlaczego oferty pracy „odpisywanie na wiadomości” są niebezpieczne?

Oferty pracy polegającej na odpisywaniu na wiadomości, to najczęściej zwykłe oszustwa. Przeglądając portale ogłoszeniowe, łatwo można zauważyć, że oferty te są do siebie bardzo podobne. To, co je łączy i jest dla nich charakterystyczne, to:

  • brak podanego pracodawcy (brak nazwy firmy zatrudniającej),
  • brak podanej formy zatrudnienia (nawet praca dodatkowa musi być udokumentowana prawnie, np. umową o dzieło, zlecenie, czy o pracę),
  • obietnica wysokiego zarobku (kwoty wahają zazwyczaj od 2000 do 6000 zł),
  • obietnice wypłaty pieniędzy co tydzień,
  • brak jakichkolwiek wymagań wobec kandydatów (oprócz pełnoletności, obywatelstwa polskiego i dostępu do internetu).

Na poniższej grafice zamieściłam przykładową ofertę pracy polegającej na odpisywaniu na wiadomości. Jak widzisz, spełnia ona wszystkie powyższe cechy.

Praca odpisywanie na wiadomości - przykład ofertyKażdy normalny i uczciwy pracodawca w swoich ogłoszeniach o pracę (nawet dodatkowej) jawnie podaje nazwę swojej firmy, określa formę zatrudnienia, a także wymagania. Nikt uczciwy nie zatrudnia pracowników zdalnie za parę tysięcy złotych miesięcznie, wymagając jedynie pełnoletności i dostępu do internetu! Dlatego też większość, a według mojej opinii wszystkie oferty pracy polegające na odpisywaniu na wiadomości, to zwyczajne próby oszustwa. Na czym polegają, wyjaśniam poniżej.

Na czym polega praca odpisywanie na wiadomości?

Praca odpisywanie na wiadomości - na czym polegaPraca nazwana ładnie odpisywaniem na wiadomości zwykle sprowadza się do pełnienia roli słupa i pośrednika w różnych internetowych przekrętach i oszustwach. Są to zwykle różnego rodzaju próby wyłudzeń danych osobowych czy płatności przelewem bez wysyłania towaru.

Nie bez powodu rzekomi „pracodawcy” nie wymagają od swoich kandydatów żadnych umiejętności, a jedynie pełnoletności, polskiego obywatelstwa i dostępu do internetu. Nie potrzebują oni bowiem umiejętności swoich „pracowników”, a jedynie ich tożsamości. To oni, w razie wykrycia procederu przez organy ścigania, będą mieli problemy i poniosą konsekwencje.

Czy istnieją legalne oferty pracy polegającej na odpisywaniu na wiadomości?

Oczywiście odpisywanie na wiadomości wchodzi w skład obowiązków pracowników zatrudnionych w działach obsługi klienta większości firm. Jeżeli więc chciałbyś wykonywać taką pracę, możesz po prostu zacząć szukać zatrudnienia jako specjalista ds. obsługi klienta. Wiele firm zatrudnia na to stanowisko osoby bez doświadczenia, ponieważ dla większości osób nie stanowi ono wymarzonego zajęcia. Jest to trudna i stresująca praca, a oprócz odpowiadania na wiadomości, wymaga także odbierania połączeń telefonicznych.

Różnica pomiędzy legalnymi ofertami pracy na stanowisko specjalisty ds. obsługi klienta a szemranymi ofertami „odpisywanie na wiadomości”, jest ogromna. Na przykład przeglądając portal ogłoszeniowy, można zauważyć, że w przypadku pierwszych zawsze widzimy nazwę firmy pracodawcy oraz szereg wymagań wobec kandydata, a w przypadku drugich – nigdy.

Praca odpisywania na wiadomości – 5 alternatyw

Jeżeli chciałbyś wykonywać pracę w domu, istnieją różne inne, bezpieczniejsze alternatywy do ofert pracy polegającej na odpisywaniu na wiadomości. Wybór powinien zależeć od tego, jakie masz umiejętności i mocne strony. Nawet jeśli nie masz doświadczenia, możesz wysłać aplikację na staż czy praktyki. Poniżej wymieniam różne alternatywy dla ofert pracy polegających na odpisywaniu na wiadomości:

Copywriting

Jeśli masz lekkie pióro, możesz powysyłać przykładowe teksty do agencji marketingowych. Nawet jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia, lub nie masz go wcale, wiele firm będzie skłonnych przygotować Cię do tego zajęcia, o ile zauważą w Tobie potencjał. Możesz też tworzyć treści na platformę GoodContent. Zarobki początkującego copywritera niestety nie są jednak wysokie.

Sprzedaż ubrań na Vinted

Coraz więcej osób wykorzystuje do zarabiania platformę Vinted. Są to najczęściej kobiety. Wyszukują one markowe ubrania w lumpeksach, a następnie wystawiają je na sprzedaż na Vinted za wyższą cenę. Jeżeli lubisz robić zakupy w second-handach i masz nosa do znajdowania perełek, może być to ciekawa propozycja dla Ciebie. Zwłaszcza że sprzedawanie na Vinted nie wymaga zakładania działalności gospodarczej.

Fotografia

Nawet jeżeli nie jesteś profesjonalnym fotografem, ale potrafisz robić ładne zdjęcia, obrabiać je w aplikacjach i masz zmysł estetyczny, możesz znaleźć różne zlecenia, np. wśród znajomych czy rodziny. Z pewnością zdarzają się okazje, takie jak np. komunie czy chrzciny, na które zatrudnianie profesjonalnego fotografa jest nieopłacalne, a z których wiele osób chciałoby mieć pamiątkę w postaci ładnych zdjęć.

Praca jako wirtualny asystent / asystentka

Wraz z przeniesieniem działalności większości firm do internetu, razem z nimi przeniesiony został także zawód asystentki. Jest to praca popularna przede wszystkim wśród kobiet, ale aplikować może każdy. Jeżeli jesteś zorganizowany/a, masz lekkie pióro, a dodatkowo np. umiejętność tworzenia prostych grafik w Canvie, nie powinieneś/naś mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia w tym zawodzie.

Rękodzieło

Jeżeli masz zdolności manualne i umiesz tworzyć piękne rzeczy, np. malować obrazy, szyć ubrania, maskotki czy rzeźbić w drewnie, nie marnuj czasu na oferty pracy polegające na odpisywaniu na wiadomości, tylko zacznij sprzedawać swoje dzieła. Możesz zacząć od sprzedaży wśród rodziny i znajomych, a gdy zobaczysz potencjał – założyć działalność rejestrowaną (nie wymaga ona płacenia składek ZUS). Więcej informacji na temat prowadzenia działalności nierejestrowanej, znajdziesz na stronie biznes.gov.pl.

Czy warto podjąć pracę polegającą na odpisywaniu na wiadomości? Moja opinia

Praca odpisywanie na wiadomości - opinia własnaPodsumowując, według mojej opinii nie warto aplikować na oferty pracy polegające na odpisywaniu na wiadomości. Co więcej, zdecydowanie tego odradzam. Większość tego typu ofert to zwykłe oszustwa, a podejmując się tego typu zajęcia, możemy przysporzyć sobie mnóstwa problemów. Ta rzekoma „praca” sprowadza się zwykle do pełnienia roli słupa i pośrednika w internetowych oszustwach, takich jak próby wyłudzeń danych osobowych oraz pieniędzy. Jeśli chcesz pracować z domu, lepiej poszukaj innych ofert i możliwości. Alternatywy wymieniłam i opisałam w dzisiejszym wpisie, więc mam nadzieję, że Cię one zainspirują.

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz