Rynek pracy pęka w szwach, jednak spośród tysięcy kandydatów aplikujących na dane stanowisko bardzo trudno wybrać tę jedną, która rzeczywiście się na nim sprawdzi.

Dlatego wielu przedsiębiorców nie zajmuje się rekrutacją do swoich firm samodzielnie, ale zleca to ekspertom w tym zakresie, czyli profesjonalnym rekruterom. Co dokładnie należy do zadań tego specjalisty?

Czym się zajmuje rekruter?

Rekruter to osoba odpowiedzialna za obsługę procesu rekrutacji od jej pierwszego do ostatniego etapu. Do jego zadań należy więc stworzenie profilu poszukiwanego pracownika, przygotowanie i rozesłanie ogłoszeń z ofertą pracy, organizacja i przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, weryfikacja kompetencji i referencji, a także ewaluacja i selekcja kandydatów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, rekruter może wziąć też na siebie negocjowanie warunków umowy, wdrażanie pracownika na nowym stanowisku i integrację z resztą zespołu oraz planowanie jego ścieżki kariery.

Poza tym, że zajmuje się standardową rekrutacją, rekruter specjalizuje się też w rekrutacji bezpośredniej, zwanej potocznie headhuntingem, a formalnie – executive search i direct search. To bardziej zaawansowana forma rekrutacji ukierunkowana na wyszukiwanie i pozyskiwanie specjalistów nieaktywnych na rynku pracy, głównie dyrektorów i managerów, i w związku z tym opierająca się w dużej mierze na stałym monitorowaniu i mappingu rynku oraz samodzielnie tworzonej przez lata bazie kontaktów. W przypadku executive search i direct search usługi rekrutacyjne oferowane przez rekrutera obejmują dodatkowo działania networkingowe i transferowe, dlatego też wymagają z jego strony dużo większego zaangażowania i dużo szerszych kompetencji.

Gdzie znaleźć dobrego rekrutera?

Jeśli chcesz zlecić rekrutację pracowników do swojej firmy specjalizującym się w tym zakresie ekspertom, zgłoś się do renomowanej agencji rekrutacyjnej takiej jak SalesHR.pl. To właśnie w szeregach takich agencji pracują najlepsi rekruterzy w tym kraju. Świadczą oni usługi rekrutacyjne na najwyższym poziomie, gwarantując zawsze znakomite efekty i dając – zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, z którymi współpracują – szansę na rozwój i sukces.

Napisz komentarz