Chyba każdy twórca na YouTube chciałby, by jego filmy cieszyły się dużą popularnością i zdobywały jak największe zasięgi. Jest to jednak trudne do osiągnięcia z uwagi na ogromną konkurencję. Szacuje się, że na YouTube znajduje się około 37 milionów kanałów i aż 800 milionów wideo. Choć nie jest łatwo się przebić, nie oznacza to, że nie jest to możliwe. 🙂

W dzisiejszym wpisie prezentuję 8 najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie zasięgów organicznych na platformie YouTube.

Jak zwiększyć zasięgi na YouTube? 8 skutecznych sposobów

Baner z ebookiemPoniżej znajdziesz 8 najlepszych sposobów na zwiększenie zasięgów na YouTube:

1. Wykorzystuj słowa kluczowe

YouTube należy do Google, a Google, to jak wiadomo najbardziej znana i powszechna wyszukiwarka internetowa. Podobnie jak w Google, tak i w wyszukiwarkę YouTube użytkownicy wpisują określone słowa kluczowe. Co więcej, wyszukiwarka Google i YouTube są ze sobą ściśle powiązane. Pewnie nieraz zauważyłeś, że po wpisaniu określonego hasła czy zapytania w Google na najwyższych miejscach w wynikach wyszukiwania pokazywały się wideo z YouTube.

Jak więc sprawdzać słowa kluczowe, czyli hasła, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę platformy? Polecam korzystanie z darmowego generatora słów kluczowych Ahrefs – link.

2. Skup się na jednej niszy

To, że użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę YouTube przeróżne słowa kluczowe, nie oznacza, że należy tworzyć filmy o wszystkim. Aby kanał stał się rozpoznawalny, a odbiorcy chętnie do niego wracali, warto skupić się na jakiejś określonej tematyce, np. lifestyle’u, DIY, technologii, nauce, czy biznesie. Dzięki temu możliwe będzie zdobywanie subskrybentów i utrzymywanie ich na dłużej. Liczba subskrybentów i stałych widzów ma, rzecz jasna, ogromny wpływ na zasięgi.

3. Zadbaj o dobrą jakość

Wielu twórcom trudno jest się z tym pogodzić, ale bardzo często przyczyną słabych zasięgów jest po prostu kiepska jakość filmów. Mam tu na myśli nie tylko treści, ale przede wszystkim kwestie techniczne, takie jak jakość obrazu czy dźwięku. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, np. statyw, obiektyw, lampy i mikrofon. Wiąże się to pewnymi z wydatkami, ale konkurencja jest na tyle duża, a widzowie tak wymagający, że bez tego ciężko jest uzyskać dobre efekty.

Ciekawy wpis o sprzęcie do nagrywania filmów na YouTube opublikował na swoim blogu Jacek Kłosiński – link.

4. Współpracuj z innymi twórcami

Jednym z najlepszych sposobów, na zwiększenie zasięgów na YouTube jest współpraca z innymi twórcami. Zapraszanie do siebie innych twórców lub pokazywanie się na ich kanałach przynosi korzyści obu stronom. Twórcy docierają do nowych odbiorców i zwiększają zasięgi, jednocześnie nie tracąc swoich dotychczasowych widzów.

Nie trzeba się obawiać, że jeśli „zareklamujemy” innego twórcę na swoim kanale, nasi odbiorcy przejdą do niego. Z reguły stają się widzami obu kanałów. Zapraszając gości, my również zwiększamy swoje zasięgi, ponieważ osoby szukające filmików danych twórców trafią na nasz kanał.

5. Twórz przyciągające miniatury

Choć dla wielu może być to zaskoczeniem, to prawda, że bardzo często o zasięgach filmiku decyduje jego miniatura. Pewnie zauważyłeś, że miniatury filmów u wielu twórców są często bardzo „krzykliwe”. Ich celem jest oczywiście przykucie wzroku i uwagi. Na przykład, grafiki mają intensywne kolory, duże napisy, a przedstawieni na nich ludzie robią śmieszne lub dziwne miny. Przykładem mogą być chociażby miniatury filmików u Red Lipstick Monster.

Samo wideo i jego treść to jedno, jeśli jednak chcemy mieć duże zasięgi, należy dodatkowo tworzyć ciekawe i przyciągające wzrok miniatury.

6. Przypominaj o subskrypcjach

Widzom trzeba przypominać o subskrypcjach. Co więcej, należy to robić regularnie – w każdym filmiku i to nie tylko na jego końcu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wiele osób nie wie, co to znaczy zasubskrybować. Warto więc zawsze wskazać ikonę dzwoneczka.

Im więcej subskrybentów będzie miał kanał, tym większej liczbie osób będą wyświetlać się nasze filmiki. W ten sposób zasięgi systematycznie będą się zwiększać.

7. Publikuj regularnie

Kolejna rzecz, o której wiele osób zapomina, a która jest kluczowa, to regularne publikowanie filmów. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia odbiorcy, jak i algorytmu YouTube. Platforma chętniej wspiera tych twórców, którzy regularnie dostarczają content i nie zaniedbują swoich odbiorców. Dlatego też 1 wideo w tygodniu to praktycznie minimum. Można wybrać jeden stały dzień i godzinę publikacji, by przyzwyczaić swoich widzów do określonej pory.

8. Wykorzystuj inne kanały

Jeśli oprócz kanału na YouTube prowadzisz również social media, nie wahaj się publikować informacji o nowych filmikach również na nich. W ciekawy sposób możesz na przykład wykorzystać aplikację TikTok czy Instagram. Niektórzy twórcy tworzą TikToki i Rolki z najlepszych lub najciekawszych momentów ze swoich filmów na YouTube. Następnie zamieszczają link do całego filmu w komentarzu.

Dzięki temu zachęcają społeczność z tych platform do przejścia do wideo na YouTube. Ponadto, dzięki temu nie muszą tworzyć osobnego contentu na social media, tylko wykorzystują fragmenty z przygotowanych filmów na YouTube.

Zwiększanie zasięgów na YouTube – podsumowanie

Podsumowując, aby zwiększyć zasięgi na YouTube należy wykorzystywać potencjał słów kluczowych, wybrać określoną tematykę, zadbać o jakość wideo, przypominać o subskrypcjach, tworzyć przyciągające wzrok miniatury, promować filmy w social mediach, współpracować z innymi twórcami oraz być systematycznym.

Mam nadzieję, że spośród podanych przeze mnie propozycji na zwiększenie zasięgów na YouTube znalazłeś inspiracje dla siebie i masz już wizję, jak pokierować dalej swoim kanałem. Postaraj nie zapominać o tym, że choć warto trochę inspirować się twórczością innych, najważniejsze to postawić na własną indywidualność. Tylko w ten sposób można się wyróżnić.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz