Po spektakularnym sukcesie TikToka, który jako pierwszy zaprezentował światu rozrywkę w formie krótkich filmików, administratorzy innych platform również postanowili wprowadzić ją do swoich serwisów. I tak na Instagramie i Facebooku zagościły Rolki (Reels), a na YouTube – Shorts.

Niestety, krótkie filmiki to ogromny pożeracz czasu, który powoduje, że użytkownicy spędzają jeszcze więcej godzin na korzystaniu z internetu. Krótkie, łatwe w odbiorze wideo, które można wygodnie przewijać, potrafi naprawdę uzależnić.

Z tego powodu coraz więcej osób chciałoby wyłączyć shorts z YouTube. W dzisiejszym wpisie pokażę Ci więc sposoby, jak to zrobić. 🙂

Jak usunąć shorts z YouTube? 2 metody

Na YouTube dostępna jest specjalna zakładka Shorts, w której znajdują się krótkie filmiki o tej samej nazwie. Jeżeli użytkownicy nie chcą ich oglądać, wystarczy, że nie będą do niej zaglądać. Dla wielu osób nie jest to jednak wystarczające rozwiązanie problemu, ponieważ YouTube promuje Shorts także na stronie głównej.

Gdzie znajdują się shorts na youtubeWarto wiedzieć, że serwis YouTube nie umożliwia użytkownikom usuwania Shorts z poziomu ustawień. Próżno więc szukać tam tego rozwiązania.

Na szczęście istnieją inne sposoby na ich wyłączenie. Poniżej wymieniam te, które sama przetestowałam i wiem, że działają.

1. Skorzystaj z opcji „nie interesuje mnie to”

YouTube pragnie jak najlepiej dostosowywać się do użytkowników, dlatego też udostępnił im możliwość oznaczania materiałów, które ich nie interesują. Korzystanie z opcji nie „interesuje mnie to” to jasny sygnał dla algorytmu, by przestał podsuwać użytkownikowi podobne treści. Opcja ta doskonale sprawdza się także w przypadku Shorts.

Aby wyłączyć shorts z YouTube za pomocą tej metody, należy:

 1. otworzyć aplikację YouTube na telefonie lub otworzyć stronę serwisu w przeglądarce komputera,
 2. przejść do strony głównej,
 3. przewinąć w dół do sekcji z Shorts,
 4. przy każdym z filmików wybrać ikonę trzech kropek,
 5. następnie zaznaczyć „nie interesuje mnie to”.1. Jak usunąć shorts z youtube

Po skorzystaniu z opcji „nie interesuje mnie to” przy każdym z filmików, znikną one ze strony głównej. Nadal pozostaną jednak w dedykowanej zakładce, o której wspominałam wcześniej (screen nr 1).

Co robić, by shorts na YouTube więcej się nie pojawiały?

Jak wspomniałam, algorytmy serwisu YouTube nieustannie starają się dopasowywać do użytkownika. Możliwe więc, że pomimo oznaczenia shorts jako materiałów, które nas nie interesują, po jakimś czasie wrócą one na naszą stronę główną.

Może się tak zdarzyć zwłaszcza wtedy, gdy po jakimś czasie zaczniemy przeglądać materiały w zakładce Shorts lub np. gdy wyświetlimy krótki filmik, który ktoś podeśle nam w wiadomości prywatnej. Jak więc tego uniknąć? Poniżej znajdziesz trzy wskazówki:

 1. nigdy nie otwieraj zakładki Shorts w serwisie YouTube,
 2. powiedz znajomym, by nie przysyłali Ci linków do YouTube Shorts lub po prostu nie otwieraj ich,
 3. nie klikaj w Shorts w wynikach wyszukiwania – wyniki w wyszukiwarkach coraz częściej zawierają odnośniki do YouTube Shorts.

2. Pobierz starszą wersję aplikacji

Kolejnym, choć nie idealnym sposobem na usunięcie shorts z YouTube, jest zrezygnowanie z korzystania z najnowszych wersji aplikacji. Metoda ta nie jest doskonała, ponieważ starsza wersja aplikacji YouTube może być mniej komfortowa w użyciu i pozbawiona pewnych funkcji, które lubimy. Jeżeli jednak Shorts stanowią duży problem, być może warto się zdecydować. Zwłaszcza że jest to metoda, która umożliwia wyłączenie shorts na stałe.

Należy jednak pamiętać, że sposób ten usunie Shorts jedynie z aplikacji mobilnej, zatem w przeglądarkowej wersji serwisu YouTube krótkie filmiki nadal będą się wyświetlać.

Shorts pojawiły się wraz z wersją YouTube 14.13.54 (1413542300), zatem instalacja wersji 14.12.56 (1412563300) w zupełności wystarczy – nie trzeba cofać się do wcześniejszych.

Aby usunąć Shorts poprzez zainstalowanie starszej wersji aplikacji, należy kolejno:

 1. otworzyć sklep z aplikacjami na telefonie i wyłączyć automatyczne aktualizacje. Na przykład w telefonach z Androidem należy w tym celu otworzyć Sklep Play, wybrać okrągłą ikonę (avatar) znajdujący się w prawym górnym rogu i gdy otworzy się menu, wybrać opcję „Ustawienia” >> „Ustawienia sieci” >> Autoaktualizacja aplikacji >> Nie aktualizuj automatycznie aplikacji.
 2. przejść na stronę z plikiem APK z wersją YouTube 14.12.56 (1412563300),
 3. przewinąć na dół i kliknąć przycisk „DOWNLOAD APK”,2. Jak usunąć shorts z youtube?
 4. gdy pojawi się monit z ostrzeżeniem, wyrazić zgodę na pobranie pliku. *W niektórych telefonach konieczne może być również zezwolenie na pobieranie plików z nieznanych źródeł w Ustawieniach. Opcja ta znajduje się zwykle w sekcji Bezpieczeństwo, jednak może nieznacznie różnić się nazewnictwem,3. Jak usunąć shorts z youtube
 5. zainstalować plik APK.
 6. otworzyć aplikację YouTube na telefonie i cieszyć się wersją bez Shorts.

Dlaczego warto usunąć Shorts z YouTube?

Jeśli czujesz, że z powodu uzależnienia powinieneś przestać oglądać Shorts na YouTube, ale z jakichś przyczyn czujesz opór przed ich usunięciem, poznaj garść korzyści, które możesz zyskać, decydując się na ten krok. Mam nadzieję, że poniższe plusy przekonają Cię do podjęcia ostatecznej decyzji. 🙂

 1. Zadbasz o wzrok – mniej czasu przed ekranem telefonu lub komputera to ulga i wytchnienie dla zmęczonych oczu. Niebieskie światło je wysusza.
 2. Wypoczniesz – spędzanie czasu ze smartfonem, choć nie jest produktywne, wcale nie oznacza odpoczynku dla mózgu. Wręcz przeciwnie, długotrwałe oglądanie i przewijanie filmików męczy.
 3. Zyskasz więcej czasu – mniej godzin spędzanych na bezproduktywnym oglądaniu filmików to więcej czasu na inne rzeczy.
 4. Będziesz sam mógł tworzyć – zamiast zabijać nudę poprzez bezmyślne konsumowanie treści i oglądanie czyjejś twórczości, lepiej samemu zacząć coś tworzyć. Jeśli lubisz Shorts nic nie stoi na przeszkodzie, byś sam pobawił się tą formą. 🙂

Podsumowując wpis, usunięcie lub wyłączenie Shorts na YouTube możliwe jest na dwa sposoby – poprzez skorzystanie z funkcji „nie interesuje mnie to” lub przez pobranie starszej wersji aplikacji.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety – pierwsza jest mniej pracochłonna i działa zarówno w aplikacji na telefonie, jak i w przeglądarce komputera, ale nie gwarantuje usunięcia Shorts na stałe. Druga z kolei wymaga więcej zachodu, ale usuwa Shorts nie tylko ze strony głównej serwisu, ale także z całego interfejsu. Ponadto działa na stałe.

Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówkom udało Ci się usunąć Shorts na YouTube i teraz korzystasz z serwisu tak, jak lubisz. 🙂

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz