Na klawiaturze komputerów próżno szukać klawisza odpowiadającego za wstawianie „dolnego cudzysłowu”, czyli cudzysłowu otwierającego w języku polskim. Bezpośrednio z klawiatury możemy wstawić jedynie amerykański cudzysłów, w którym to oba podwójne apostrofy znajdują się na górze. W naszym języku taki zapis cudzysłowu jest niestety niepoprawny.
Jak w takim razie prawidłowo napisać polski cudzysłów na komputerze?
Na szczęście jest to banalnie proste. Zarówno na komputerze z systemem operacyjnym Windows, jak i na sprzęcie Mac, można w prosty sposób wstawić dolny cudzysłów z poziomu klawiatury. Wystarczy użyć odpowiednich kombinacji klawiszy.
Instrukcje dla obu rodzajów urządzeń znajdziesz poniżej.
Jak zrobić polski, dolny cudzysłów na komputerze z systemem Windows?
Jak wspomniałam wcześniej, znak dolnego cudzysłowu nie jest dostępny w systemie Windows bezpośrednio z poziomu klawiatury, jednak można go uzyskać, posługując się odpowiednią kombinacją klawiszy, a konkretnie: Alt+0132.
Wystarczy nacisnąć lewy klawisz Alt oraz cyfry 0132 na klawiaturze numerycznej (z prawej strony). Alt przyciskamy cały czas, natomiast cyfry wciskamy kolejno, zwalniając je jedna po drugiej.
Czyli:
Trzymając lewy Alt, wciskamy po prawej stronie klawiatury klawisz 0, zwalniamy go, naciskamy 1, puszczamy i wybieramy 3, zwalniamy i wybieramy 2. Na koniec zwalniamy Alt. Wtedy pojawi się dolny, cudzysłów apostrofowy podwójny.
Jeśli stosowanie powyższej kombinacji klawiszy jest dla Ciebie zbyt skomplikowane lub niewygodne, możesz również skorzystać z innej opcji. Istnieje możliwość, by dolny cudzysłów wprowadzać bezpośrednio z klawiatury w systemie Windows. Wymaga to jednak zainstalowania edytora układów klawiatury Microsoft Keyboard Layout Creator (do pobrania Tutaj) lub gotowego sterownika klawiatury dedykowanego właśnie tej funkcji.
Myślę jednak, że używanie kombinacji klawiszy nie jest takie złe i po jakimś czasie wchodzi w krew. Instalowanie dodatkowych oprogramowań i rozszerzeń z pewnością nie jest dla mnie.
Wspominam jednak o tej opcji, ponieważ wiem, że każdy użytkownik ma nieco inne oczekiwania i wymagania wobec swojego sprzętu.
Jak zrobić polski, dolny cudzysłów na klawiaturze w komputerze Mac?
Na klawiaturze w komputerach marki Apple również nie znajdziemy bezpośredniego przycisku odpowiedzialnego za dolny cudzysłów. Można jednak posłużyć się banalnie prostą kombinacją klawiszy, a mianowicie: option+[ (lewy nawias kwadratowy, obok litery P).
Zaznaczę jednak, że sama nie testowałam tej kombinacji, ponieważ nie mam Maca. Informację na temat tego sposobu znalazłam w internecie. Jeśli więc okaże się, że nie zadziałał on na Twoim urządzeniu, byłabym wdzięczna za informację.
Dlaczego na klawiaturze nie ma dolnego cudzysłowu?
Dość ciekawą kwestią jest sama przyczyna braku polskiego cudzysłowu na klawiaturze, czyli cudzysłowu z podwójnym, dolnym apostrofem otwierającym. Podobno ludzie, którzy tworzyli pierwsze klawiatury, nie przykładali się do typografii i prawidłowego składu. Ponadto kluczową kwestią dla nich była przede wszystkim oszczędność miejsca.
Z tego powodu wiele znaków dodatkowych zostało pominiętych i wpisuje się je za pomocą kombinacji klawiszy. Nawet tak kluczowa kwestia, jak bezpośredni dostęp do polskich znaków, została przez projektantów zignorowana. Polskie znaki na klawiaturze wpisujemy za pomocą kombinacji klawiszy prawy Alt + litera.
Czy brak polskiego cudzysłowu na klawiaturze jest usprawiedliwieniem do korzystania z cudzysłowu amerykańskiego?
Większość użytkowników nie przejmuje się tym, czy zapisują cudzysłów poprawnie, czy nie. Niestety sama przyłapałam się na tym, że zaczęłam ignorować tę kwestię i używać amerykańskiego cudzysłowu dostępnego bezpośrednio z poziomu klawiatury. Po czasie stwierdziłam jednak, że z racji wykonywanego zawodu nie mogę sobie na to pozwalać i wybierać łatwiejszej drogi. Moja praca polega na pisaniu tekstów na zamówienie, a moi klienci oczekują, że dokonam wszelkich starań, by były one poprawne.
W języku polskim cudzysłów otwierający zapisuje się na dole. Tylko taki zapis jest prawidłowy i nie ma tutaj żadnego pola do negocjacji. Zatem mimo mniejszej wygody wybieram bardziej czasochłonną opcję. Stosuję kombinację klawiszy, by w razie potrzeby uzyskać dolny cudzysłów.
Myślę też, że usprawiedliwianie się brakiem bezpośredniej dostępności klawisza z dolnym cudzysłowem nie jest do końca logiczne. W końcu na klawiaturze nie ma też polskich znaków, a jednak wiemy, że trzeba ich używać. Zadajemy sobie trud, by „wywoływać je” odpowiednimi kombinacjami klawiszy.
Mam jednak nieco luźniejsze podejście, gdy piszę wiadomości z poziomu telefonu, np. do znajomych. Wśród dostępnych znaków na klawiaturze smartfona próżno szukać dolnego, podwójnego apostrofu. Nie zadaję sobie aż tyle trudu, by wyszukiwać go w internecie, a następnie kopiować i wklejać do wiadomości. Bez większych wyrzutów sumienia wstawiam podwójny apostrof górny. Wiem jednak, że są osoby, które nawet pisząc luźne wiadomości z telefonu, nie idą na żadne ustępstwa.
Niewykluczone, że wraz z rosnącą popularnością technologii, dolny cudzysłów w języku polskim stanie się przeżytkiem i za jakiś czas będziemy używać tylko górnych, podwójnych apostrofów. Osobiście nie miałabym wobec tego nic przeciwko.
Jak zrobić polski, dolny cudzysłów w programie Word i innych edytorach tekstu?
W osobnym akapicie postanowiłam jeszcze zamieścić instrukcję wstawiania dolnego cudzysłowu w programie Word i innych edytorach tekstu. Korzystając z Worda, również używamy klawiatury, najprościej jest więc posłużyć się kombinacją klawiszy, którą zamieściłam na początku wpisu, czyli: Alt+0132.
Kombinacja ta zadziała także w dokumentach Google, LibreOffice, OpenOffice czy każdym innym edytorze tekstu wykorzystującym klawiaturę komputera.
Drugą opcją jest po prostu skopiowanie znaku dolnego cudzysłowu z internetu. Wystarczy, że skopiujemy go z Google raz i wkleimy do dokumentu, a później w razie potrzeb, będziemy mogli go już kopiować w samym pliku.
Kolejną możliwością dostępną w prawie wszystkich edytorach tekstu jest odszukanie cudzysłowu dolnego w znakach specjalnych. W zależności od programu, którego używamy tzn. Word, OpenOffice czy LibreOffice, znajdziemy je w różnych miejscach.
Myślę jednak, że najprostszą opcją jest po prostu używanie kombinacji klawiszy lub kopiowanie znaków.
Mam nadzieję, że dzięki mojemu dzisiejszemu poradnikowi wiesz już jak robić polski, dolny cudzysłów, zarówno z poziomu klawiatury komputera, jak i bezpośrednio używanego edytora tekstu.