WhatsApp umożliwia swobodne zarządzanie listą czatów i wiadomości. Użytkownicy mogą wysyłać, odbierać i usuwać wiadomości z listy, a także blokować niechciane kontakty. Niekiedy jednak użytkownikom zdarza się usuwać wiadomości z WhatsAppa przez przypadek. Bywa też tak, że też nadawca usuwa wiadomość, której nie zdążyliśmy przeczytać, a którą chcielibyśmy wyświetlić. Co robić w takich sytuacjach i jak zobaczyć usunięte wiadomości na WhatsAppie? Przeczytaj pomocny poradnik.

Kiedy można zobaczyć usunięte wiadomości na WhatsApp (a kiedy nie)?

Zanim przejdę do metod przywracania usuniętych wiadomości, kilka informacji o tym, kiedy możliwe jest ich odzyskanie, a kiedy nie. Warto bowiem wiedzieć, że usunięte wiadomości na WhatsApp nie zawsze da się odzyskać. Przede wszystkim wiadomość będzie niemożliwa do zobaczenia w przypadku, gdy nasz WhatsApp nie tworzy backupu, czyli kopii zapasowej. Co prawda istnieją liczne aplikacje, które obiecują możliwość wyświetlania i odzyskiwania usuniętych wiadomości na WhatsApp bez kopii zapasowej, jednak w rzeczywistości poza obietnicami nie są one w stanie nic więcej zaoferować (więcej informacji na ten temat zamieściłam w dalszej części wpisu).

Włączenie tworzenia kopii zapasowej na WhatsAppie możliwe jest w ustawieniach. Instrukcje także zamieszczam poniżej.

Jak działa usuwanie wiadomości na WhatsApp?

WhatsApp umożliwia użytkownikom usunięcie wiadomości, co jest przydatne w przypadku przypadkowego wysłania niewłaściwej wiadomości lub chęci zachowania prywatności. Usunięte wiadomości są jednak nadal widoczne na twoim telefonie, ale oznaczone jako „Ta wiadomość została usunięta”. To właśnie ta funkcja pozwala na ich przywrócenie.

Jak zobaczyć usunięte wiadomości na WhatsApp?

Przejdźmy do kluczowej, tytułowej kwestii, czyli jak zobaczyć usunięte wiadomości na WhatsApp. Istnieją dwie główne metody, które zależą od tego, czy używasz Androida, czy iPhone’a. Obie wymagają jednak wcześniejszego utworzenia wspomnianej kopii zapasowej, zatem jeśli nie masz uruchomionej tej funkcji, raczej nie uda Ci się zobaczyć wiadomości.

Sposób 1. Przywracanie wiadomości z kopii zapasowej na Dysku Google (Android)

Jeśli korzystasz z urządzenia z systemem Android, możesz przywrócić i zobaczyć usunięte wiadomości w WhatsApp, korzystając z kopii zapasowej na Dysku Google. Wystarczy odinstalować WhatsApp, ponownie go zainstalować i podczas konfiguracji wybrać opcję przywracania danych z kopii zapasowej z Dysku. Jeśli masz aktywowane regularne kopie zapasowe w aplikacji, odzyskanie usuniętych wiadomości nie powinno sprawić ci problemu.

Sposób 2. Przywracanie wiadomości z kopii zapasowej na iCloud (iPhone)

Dla użytkowników iPhone’ów, proces jest nieco inny. W przypadku iOS WhatsApp zapisuje kopię zapasową na dysku iCloud. Aby przywrócić usunięte wiadomości, musisz odinstalować WhatsApp, ponownie zainstalować aplikację, a podczas konfiguracji wybrać opcję przywracania z kopii zapasowej na iCloud.

Jak zobaczyć wiadomości na WhatsApp w przypadku gdy nie zrobiłem kopii zapasowej?

Jeśli nie masz aktywowanych kopii zapasowych, niestety nie będziesz w stanie przywrócić usuniętych wiadomości. Dlatego warto regularnie wykonywać kopie zapasowe, aby uniknąć utraty ważnych danych.

Jak zabezpieczyć wiadomości na przyszłość, by móc je zobaczyć po usunięciu?

Aby zabezpieczyć swoje wiadomości na przyszłość i mieć możliwość ich przywrócenia po usunięciu, ważne jest, aby regularnie wykonywać kopie zapasowe na Dysku Google (Android) lub iCloud (iPhone). Możesz to zrobić w ustawieniach WhatsApp.

Tworzenie kopii zapasowej na WhatsApp umożliwiającej wyświetlanie usuniętych wiadomości – instrukcje

Jak wspomniałam wcześniej, aby móc wyświetlać usunięte wiadomości na WhatsApp, należy wcześniej utworzyć kopię zapasową. Poniżej zamieściłam dwie osobne instrukcje, jak to robić – dla smartfonów z Androidem oraz dla iPhone’ów.

Tworzenie kopii zapasowej na WhatsApp na telefonie z Androidem:

  1. otwórz aplikację WhatsApp,
  2. kliknij ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu i wybierz “Ustawienia”,
  3. przejdź do zakładki „czaty”,
  4. wybierz opcję „kopia zapasowa czatów”,
  5. w sekcji “Ustawienia Dysku Google” wybierz “Utw. kopię zap. na Dysku GoogleJak zobaczyć usunięte wiadomości na WhatsApp - stwórz kopię zapasową
  6. wybierz częstotliwość wykonywania backupu (np. codziennie, co tydzień, co miesiąc).Jak zobaczyć usunięte wiadomości na WhatsApp - ustaw częstotliwość kopii

Kopie zapasowe wiadomości z WhatsAppa zaczną tworzyć się automatycznie, a Ty dzięki temu będziesz mógł przywrócić i zobaczyć usunięte wiadomości.

Tworzenie kopii zapasowej na WhatsApp na telefonie z iOS (iPhone):

  1. otwórz aplikację WhatsApp,
  2. kliknij na zakładkę „Ustawienia” znajdującą się w dolnej części ekranu.
  3. wejdź w „Czaty”,
  4. w tej sekcji znajdziesz opcję „Kopia zapasowa czatu”. Kliknij na nią i w ustawieniach wybierz, by kopie były wykonywane „Automatycznie” oraz zapisywane na iCloud.

Kopie zapasowe wiadomości z WhatsAppa na Twoim iPhonie zaczną zapisywać się automatycznie, dzięki czemu będziesz mógł w przyszłości zobaczyć usunięte wcześniej wiadomości.

Jak odzyskać usunięte wiadomości z WhatsApp bez kopii zapasowej? Czy aplikacje działają?

Jak wspomniałam wcześniej, istnieją aplikacje, które obiecują możliwość odzyskiwania i wyświetlania usuniętych wiadomości z WhatsAppa bez kopii zapasowej. Należą do nich np. dr Fone, UltData-Recover Photo,Chat Log czy EaseUS MobiSaver, jednak jak można przeczytać w opiniach użytkowników w Sklepie Play, nie dosyć, że są one płatne, to jeszcze nie umożliwiły im odzyskania wiadomości. Testowanie takich aplikacji to więc działanie na własne ryzyko.

Usunięte wiadomości na WhatsApp – podsumowanie

Podsumowując, WhatsApp to potężne narzędzie do komunikacji, które pozwala na zarządzanie wiadomościami i czatami w prosty sposób. Niemniej jednak, zdarza się, że przypadkowo usuwamy ważne wiadomości lub też nadawca decyduje się na usunięcie wiadomości, zanim zdążymy je odczytać. W takich sytuacjach warto wiedzieć, że należy skorzystać z wcześniej utworzonej kopii zapasowej i ponownie zainstalować aplikacje. Bez tego zadanie to może okazać trudne a praktycznie wręcz niemożliwe.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz