Od 2017 roku Facebook umożliwia użytkownikom publikowanie relacji (z ang. stories), czyli materiałów w formie krótkich nagrań, zdjęć oraz plansz z napisami. Relacje widoczne są na profilach użytkowników tylko przez 24 godziny – po tym czasie znikają. Forma relacji na Facebooku oraz na Instagramie powstała w odpowiedzi na aplikację Snapchat.

Autor relacji na Facebooku w każdej chwili może sprawdzić, którzy użytkownicy ją wyświetlili. Osoby, które zobaczyły relację, zapisują się bowiem na jej liście odbiorców.

Wielu użytkowników Facebooka chciałoby przechytrzyć algorytm i przeglądać relację znajomych anonimowo. Są ciekawi, co dzieje się u ich znajomych, ale jednocześnie nie chcą wyjść na wścibskich i dociekliwych.

Czy przeglądanie relacji na Facebooku anonimowo jest możliwe? Okazuję się, że tak, a w dodatku jest to bardzo proste. W moim dzisiejszym wpisie zdradzam 3 sposoby, jak to robić.

Jak zobaczyć relację na Fb anonimowo? 3 proste sposoby

Baner z ebookiemPrzechodzę od razu do meritum – poniżej znajdziesz trzy najprostsze i najskuteczniejsze metody na przeglądanie relacji na Fb anonimowo. W zasadzie sposób I, zamieszczony poniżej, całkowicie rozwiązuje problem. Kolejne pokazuję więc bardziej jako ciekawostkę.

Sposób I: Aktywacja trybu samolotowego (trybu offline) w telefonie

Włączenie trybu samolotowego w smartfonie to najprostszy sposób na przeglądanie relacji na fb w sposób anonimowy. W trybie offline telefon nie ma połączenia z internetem, zatem algorytm Facebooka nie będzie w stanie zarejestrować naszej aktywności. Poniżej krótka instrukcja, jak krok po kroku zastosować tę metodę:

  1. Zaloguj się do aplikacji Facebook na swoim smartfonie. Zobaczysz stronę główną oraz znajdujące się na jej górze relacje znajomych,
  2. włącz w telefonie tryb samolotowy (tryb offline),
  3. otwórz wybraną relację,
  4. gdy skończysz ją przeglądać, wymuś zamknięcie aplikacji Facebook, by nie działała w tle po wyłączeniu trybu offline. Zrobisz to z poziomu swojego telefonu. Pamiętaj, że jeśli pominiesz ten krok, algorytm może zarejestrować Cię jako widza relacji.

Miej na uwadze, że gdy przeglądasz Facebooka w trybie offline, niektóre relacje mogą się nie wczytywać. Aby je obejrzeć, należy po jakimś czasie ponownie włączyć i wyłączyć tryb samolotowy w telefonie, a następnie wrócić do wybranych relacji.

Sposób II: Zatrzymanie i cofnięcie relacji

Ten sposób jest nieco bardziej „niebezpieczny” od poprzedniego. Polega na obejrzeniu jedynie fragmentu relacji, a następnie przytrzymaniu jej palcem i cofnięciu w lewo. Niestety minusem tej metody jest to, że nie da się za jej pomocą obejrzeć relacji do końca. Ponadto chwila nieuwagi czy opóźnienia, a i tak zapiszemy się na liście odbiorców relacji. Jeśli mimo wad tego sposobu chciałbyś go wypróbować, poniżej zamieszczam instrukcję krok po kroku, jak to robić:

  1. Zaloguj się do aplikacji Facebook na telefonie. Gdy znajdziesz się na stronie głównej,
  2. wybierz relację, którą chcesz obejrzeć anonimowo,
  3. w połowie relacji przytrzymaj palec na ekranie, by ją zatrzymać i by nie minęła do końca,
  4. następnie zdecydowanym ruchem przesuń palcem w lewo. Jeśli uda Ci się cofnąć relację i nie odtworzysz jej do końca, Facebook najprawdopodobniej Cię nie zarejestruje.

Miej na uwadze, że powyższa metoda nie daje 100% pewności.

Sposób III: Zablokowanie użytkownika

Trzeci sposób na oglądanie relacji na Fb anonimowo jest prawdopodobnie najbardziej problematyczny. Wymaga bowiem zablokowania użytkownika po wyświetleniu jego relacji. Zablokowanie użytkownika automatycznie wiąże się z kolei z usunięciem go z grona znajomych.
Nie jest więc to idealna metoda, jednak tak jak wspomniałam, pokazuję ją dla chętnych jako ciekawostkę. Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Zaloguj się do aplikacji Facebook i wyświetl wybraną relację,
  2. po jej obejrzeniu zablokuj autora relacji. Aby to zrobić, przejdź do jego profilu, kliknij ikonę trzech poziomych kropek, znajdującą się obok przycisku „Wyświetl wiadomość”, a następnie wybierz opcję „Zablokuj”.

Jeśli chcesz, możesz odblokować znajomego po 24 godzinach. Pamiętaj jednak, że nie spowoduje to, że automatycznie ponownie zostaniecie znajomymi. Będziesz musiał wysłać tej osobie zaproszenie do grona znajomych.

Anonimowe oglądanie relacji na Fb – podsumowanie

Podsumowując wpis, istnieją 3 możliwości, by oglądać relacje na Fb anonimowo. Żadna z powyższych metod nie jest jednak idealna i każda ma swoje wady.

Pierwsza metoda, polegająca na włączeniu trybu offline, choć najszybsza i najwygodniejsza, nie umożliwia wyświetlenia wszystkich relacji od razu. Brak połączenia z internetem powoduje, że nowe stories się nie wgrywają. Zatem jeśli jakaś relacja się nie wyświetla, a chcemy ją obejrzeć, musimy cały proces przeprowadzać od nowa. Konieczne jest więc ponowne włączenie trybu samolotowego, by wszystkie materiały się wgrały, a następnie ponowne jego wyłączenie.

Trzeba też pamiętać, że po obejrzeniu relacji niezbędne jest wymuszenie zamknięcia aplikacji, po to by nie działała ona w tle. Tylko wtedy można obejrzeć relację na fb anonimowo.

Największym minusem drugiego sposobu jest z kolei niepewność. Wystarczy przegapić moment zakończenia relacji albo też wykonać niewystarczający gest palcem, a mimo naszych starań i tak zapiszemy się na liście odbiorców relacji znajomego. Będzie się on więc mógł dowiedzieć, że ją oglądaliśmy.

Trzeci sposób jest z kolei najbardziej problematyczny, ponieważ wymaga zablokowania autora relacji. To z kolei automatycznie usuwa go z grona naszych znajomych. By ponownie nawiązać znajomość na Facebooku, nie wystarczy cofnąć blokady. Konieczne będzie ponowne wysłanie zaproszenia do grona znajomych.

Myślę, że powyższych trzech metod, najlepsza, najprostsza i najmniej problematyczna jest metoda I.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz