Ponieważ Messenger nie ma wbudowanej opcji blokady, aby zablokować Messengera, należy albo ukryć aplikację na telefonie i wyłączyć powiadomienia, albo stworzyć bezpieczny folder chroniony hasłem. W niektórych smartfonach, na przykład Huawei, dostępna jest także bezpośrednia opcja umożliwiająca blokadę wybranych aplikacji. Jeśli jednak korzystamy ze smartfona innej marki, kolejną opcją na zablokowanie Messengera jest pobranie zewnętrznej apki do blokowania.
W dzisiejszym wpisie znajdziesz opisy poszczególnych sposobów wraz ze szczegółowymi instrukcjami i screenami. 🙂
Jak zablokować Messengera – podstawowa blokada
Najprostszym sposobem na zablokowanie Messengera, tak aby inne osoby, które sięgną po nasz smartfon, go nie zobaczyły, jest ustawienie blokady ekranu, ukrycie aplikacji oraz wyłączenie powiadomień. W większości przypadków taka podstawowa blokada okazuje się wystarczająca. Aby zablokować Messengera w ten oto najprostszy sposób, wykonaj poniższe kroki:
- przejdź do ustawień telefonu i otwórz opcję odpowiadającą za blokadę ekranu. W moim Samsungu nosi ona nazwę „Biometria i zabezpieczenia”,
- ustaw blokadę ekranu, na przykład pin, odcisk palca lub opcję rozpoznawania twarzy,
- gdy już ustawisz blokadę, przejdź do ustawień powiadomień aplikacji,
- wyłącz powiadomienia obok aplikacji Messenger,
- gdy to zrobisz, przejdź do ustawień ekranu głównego i kliknij opcję „Ukryj aplikacje”*,
- wybierz aplikację Messenger. Dzięki temu zniknie ona z ekranu głównego i inni nie będą jej widzieć, ale nadal będzie obecna na Twoim telefonie.
*Nazwy zakładek mogą się różnić w zależności od marki i modelu smartfona.
Jak zablokować Messengera za pomocą bezpiecznego folderu?
Większość smartfonów posiada opcję tworzenia ukrytych, bezpiecznych folderów. Na moim smartfonie marki Samsung opcja ta nosi nazwę „Mój sejf”. Umożliwia ona umieszczenie aplikacji z prywatnymi danymi i czatami, na przykład Messengera, w bezpiecznym miejscu chronionym hasłem. Dzięki temu nikt niepożądany nie otrzyma do niej dostępu. Aby zablokować Messengera za pomocą bezpiecznego folderu na telefonie Samsung, wykonaj poniższe kroki:
- przejdź do Ustawień telefonu,
- wybierz zakładkę „Biometria i zabezpieczniea”,
- otwórz opcję „Mój sejf „,
- utwórz ukryty folder i zabezpiecz go hasłem,
- przenieś aplikację Messenger do ukrytego folderu.
Jak zablokować Messengera przy pomocy opcji „Blokada aplikacji”
Jak wspomniałam na wstępie, niektóre smartfony, na przykład marki Huawei, mają domyślnie wbudowaną opcję blokady aplikacji. Funkcja ta umożliwia zablokowanie dowolnej aplikacji, na przykład Messengera, a odblokowanie jej możliwe jest wyłącznie po pomyślnym przejściu zabezpieczenia, jakim jest np. rozpoznawanie twarzy, hasło czy odcisk palca.
Dzięki tej funkcji nikt niepożądany nie uzyska dostępu do naszych czatów z Messengera. Aby zablokować Messengera przy pomocy funkcji blokady aplikacji (na telefonie Huawei), wykonaj poniższe kroki:
- otwórz ustawienia telefonu,
- przejdź do zakładki „Zabezpieczenia”,
- kliknij opcję „Blokada aplikacji”, a następnie „Włącz”.
Jak zablokować Messengera za pomocą zewnętrznej aplikacji?
Jeżeli nasz smartfon nie został domyślnie wyposażony w funkcję Blokowania aplikacji, nic nie szkodzi. Możemy sami pobrać darmową aplikację do blokowania ze Sklepu Google Play czy App Store. Przykładową aplikacją tego typu jest apka „Blokada aplikacji” od Smart Mobile Tools. Poniżej instrukcja, jak zablokować Messengera za pomocą tej właśnie zewnętrznej aplikacji:
- pobierz i zainstaluj aplikację Blokada aplikacji od Smart Mobile Tools ze sklepu Play,
- ustaw wzór blokady,
- przyznaj niezbędne uprawnienia,
- zdecyduj, które aplikacje mają być blokowane wzorem. Możesz zablokować samego Messengera lub wszystkie wrażliwe aplikacje, które podpowiada Ci apka,
- gotowe, żeby odblokować Messengera, musisz posłużyć się prawidłowym wzorem.
Alternatywa dla blokowania Messengera – opcja tajnych konwersacji
Alternatywą dla blokowania Messengera na telefonie jest także korzystanie z opcji tajnych konwersacji. Może się okazać, że dzięki tej funkcji zablokowanie Messengera wcale nie będzie konieczne. Co daje ta funkcja i na czym polega?
Tajne konwersacje, nie dość, że są szyfrowane, to jeszcze umożliwiają aktywowanie opcji znikających wiadomości. W praktyce oznacza to, że wymienione, wrażliwe dane znikną z konwersacji ze znajomymi i nikt niepożądany nie będzie mógł ich odczytać. Więcej na ten temat pisałam w osobnym przewodniku po tajnych konwersacjach na Messengerze.
Dlaczego warto zablokować Messengera?
Zaletą blokady Messengera jest oczywiście ochrona prywatności. Jeśli obawiamy się, że ktoś niepożądany uzyska dostęp do naszego telefonu, zablokowanie wrażliwych aplikacji, takich jak Messenger, to doskonałe rozwiązanie. Dzięki niemu niepożądana osoba nie będzie w stanie otrzymać dostępu i przeczytać naszych prywatnych wiadomości. Jeżeli pracujemy lub mieszkamy w miejscu, w którym nie jest szanowane nasze prawo do prywatności, a także własności, zablokowanie aplikacji, a także całego telefonu to jedyna słuszna opcja.
Blokowanie Messengera – podsumowanie
Podsumowując wpis, aby zablokować Messengera, możemy posłużyć się blokadą ekranu, powiadomień i ukryciem aplikacji, zablokować go za pomocą ukrytego folderu bądź opcji blokady aplikacji dostępnej na niektórych smartfonach i w zewnętrznych aplikacjach. Alternatywą dla zablokowania Messengera jest także opcja tajnych konwersacji na Messengerze.
Możliwości jest sporo, zatem jeśli czujemy, że nasza prywatność jest zagrożona, warto je wykorzystać.