Myślisz o założeniu własnego bloga, fanpejdża w mediach społecznościowych lub chcesz założyć firmę, ale nie masz pomysłu na nazwę? Zastanawiasz się jaką nazwę wymyślić, by przyciągnąć odbiorców i klientów? W dzisiejszym wpisie postaram się podpowiedzieć Ci, jak wymyślić fajną nazwę dla swojego biznesu bądź miejsca w sieci.

Kreatywna nazwa bloga lub fanpejdża na IG i Fb – jaka powinna być?

Jeżeli zastanawiałeś się już jak nazwać swoją stronę internetową, bloga lub profile w social media, z pewnością wiesz, że nie jest to łatwe.
Z wyborem nazwy dla miejsca w sieci wiąże się pewien kłopot – z reguły jesteśmy na nią skazani na dłuższy czas.

Wybierając nazwę wykupujemy jednocześnie domenę i budujemy społeczność wokół naszej “marki” na profilach w social mediach. W związku z tym zmiana nazwy po czasie może być ryzykowna i spowodować, że trzeba będzie budować markę od nowa – kolejny raz inwestować czas i pieniądze w jej rozwój.

Polecam więc dobrze się zastanowić i przemyśleć kilka kwestii.

W jaki sposób ja znalazłam nazwę dla swojego bloga?

Szukając nazwy dla bloga rozważałam trzy możliwości:

1. nazwę bazującą na moim imieniu i nazwisku,

2. nazwę związaną z moją działalnością w sieci,

3. nazwę opartą na konkretnych słowach kluczowych związanych z moim produktem

Ostatecznie wybrałam opcję numer 2 i stworzyłam nazwę I Love Content.

Dlaczego odrzuciłam opcję numer 1? Wizja, że moje imię i nazwisko będą często wyświetlały się w wynikach wyszukiwania Google nieco mnie przytłoczyła.
Z jednej strony zależało mi na budowaniu marki osobistej, z drugiej strony jednak nie chciałam afiszować się moimi danymi osobowymi sieci.

Wielu twórców się na to decyduje i z pewnością ma to wiele korzyści – blog lub strona na Facebooku czy na Instagramie pracuje wtedy na ich nazwisko. Ja stwierdziłam jednak, że nie jest to rozwiązanie dla mnie. Dobra nazwa bloga to przecież taka, z którą czujemy się komfortowo i do której jesteśmy przekonani.

Długo zastanawiałam się też nad opcją nr 3. Myślałam, o tym, by wykupić domenę o nazwie jakpisacbloga.pl. Fraza “jak pisać bloga” wpisywana jest w wyszukiwarkę Google średnio aż 600 razy miesięcznie. Popularne słowo kluczowe zawarte w adresie URL z pewnością pozytywnie wpłynęłoby na pozycjonowanie bloga i przyciągnęłoby na stronę osoby zainteresowane moim produktem. Wiedz, że napisałam i wprowadziłam do sprzedaży e-book pt. “Jak pisać i pozycjonować bloga”.

Mimo oczywistych korzyści wybrałam jednak bardziej ogólną nazwę. Nie byłam pewna, czy tematem blogowania będę zajmowała się cały czas, a nazwa “jak pisać bloga” bardzo by mnie ograniczała. W przyszłości planuję też wprowadzić kolejne e-booki, które będą dotyczyły innych zagadnień.
Dlatego też zdecydowałam się na nazwę, która jednocześnie nawiązuje do mojej działalności, ale daje mi szersze pole manewru.

Myślę, że wybierając nazwę dla swojego bloga czy fanpejdża powinieneś zastanowić się nad tym, jak Twoja marka może ewoluować w przyszłości. Nie ma sensu zamykać sobie furtki i zbytnio się ograniczać.

Nazwa grupy na Facebooku

O ile jestem zdania, że nazwa bloga czy strony na Facebooku nie powinna z góry określać bardzo wąskiej tematyki, tak jeśli chodzi o grupy na Facebooku mam odmienne zdanie. Grupy służą temu, by osoby zainteresowane konkretną tematyką mogły dyskutować i wymieniać się doświadczeniami.

Dlatego tak ważne jest, by ich członkowie byli do siebie jak najbardziej podobni – mieli wspólne cele, zainteresowania i plany. Tylko wtedy dyskusja na grupie będzie żywa i uczestnicy naprawdę się zaangażują.

Co prawda grupa o ogólnej nazwie, np. “Marketing” może zachęcać więcej osób do dołączenia do niej, to jednak aktywność uczestników jest ważniejsza od jej liczby.

Uważam, że nazwa grupy powinna nawiązywać do ścisłej tematyki. Dla potencjalnych nowych członków powinno być jasne, czy dana grupa jest dla nich czy nie.

Jeśli grupa ma dotyczyć np. marketingu cyfrowego bądź promocji w social media, nazwa bezpośrednio powinna na to wskazywać. Ogólna nazwa, taka jak “Marketing” może tak samo kojarzyć się z marketingiem internetowym, jak i marketingiem offline, a przecież są to zupełnie różne gałęzie.

Skąd wziąć pomysł na nazwę firmy

Jeśli jesteś na etapie zakładania biznesu stoi przed Tobą spore wyzwanie. Być może zastanawiasz się, czy nazwa Twojej firmy powinna nawiązywać do jej działalności, czy lepiej wymyślić coś bardziej nieoczywistego. Czy powinna mieć polską nazwę, czy zagraniczną. Nie ma w zasadzie konkretnych zasad, które by to regulowały.

Są firmy, których nazwy bezpośrednio wskazują na usługi, które oferują, np. Radio Taxi czy iTaxi, a z kolei nazwy niektórych firm zupełnie się z nimi nie kojarzą, np. Uber czy Bolt. Dobrym przykładem firmy, która zadziałała nieszablonowo jest Apple. Nazwa jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek z branży technologicznej na świecie oznacza “jabłko”.

Moim zdaniem wymyślenie nieoczywistej nazwy może przynieść spore korzyści. Marki Uber czy Bolt z pewnością wyróżniają się na tle podobnych do siebie nazw, takich jak np. iTaxi, Radio Taxi, M1 Taxi, Super Taxi, MPT Taxi i tak dalej.

Uważam jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich. Lokalna lub po prostu mała firma, która nie ma dużego budżetu na reklamę i uświadamianie klientów na temat swojej działalności, powinna skłaniać się raczej ku oczywistym rozwiązaniom. Nie oznacza to jednak, że jej nazwa powinna być nudna. Da się przecież stworzyć nazwę, która będzie jednocześnie oryginalna i łatwa do skojarzenia z usługami firmy.

Jako przykłady mogę podać kilka lokalnych marek z Poznania: Samo Spadło (centrum serwisowe), Pastwisko, Krowi Placek (burgery) czy Zebra Fitness (klub fitness).

Trudno powiedzieć, czy firma powinna mieć polską nazwę czy obcojęzyczną. Jeśli planuje ekspansję zagraniczną, skłaniałabym się raczej ku nazwie uniwersalnej (takiej, która pasuje na każdy rynek) lub anglojęzycznej.

Ciekawostką dla Ciebie może być fakt, że firma eobuwie pracuje nad zmianą nazwy na uniwersalną (Modivo). Jest to związane z chęcią dalszego rozwoju na rynkach zagranicznych.

Czy firma działająca tylko w Polsce powinna mieć obcojęzyczną nazwę? Uważam, że nie ma ku temu przeciwwskazań, o ile nazwa będzie chwytliwa i łatwa do zapamiętania. Wiele zależy też od tego do jakich odbiorców skierowana jest oferta.

Podsumowując, nazwa bloga, profilu w social mediach lub firmy powinna być prosta, a jednocześnie kreatywna. Kreatywność nie oznacza jednak celowego udziwniania czy silenia się się na oryginalność. Wybór nazwy powinien płynąć z serca i powinniśmy czuć, że to jest właśnie „to”. 🙂

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz