W dobie technologii cyfrowej rosną obawy związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych osobowych. Szczególnie kwestia asystentów wirtualnych, takich jak Asystent Google, wywołuje wiele kontrowersji. Czy te narzędzia faktycznie „podsłuchują” nasze rozmowy? Jak zabezpieczyć swoją prywatność? W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na te powyższe pytania.

Jak działa Asystent Google i czy rzeczywiście podsłuchuje?

Asystent Google to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które pomaga użytkownikom w codziennych zadaniach, odpowiadając na pytania i wydając polecenia urządzeniom połączonym. Choć użyteczność Asystenta Google jest niepodważalna, pojawiają się wątpliwości dotyczące prywatności. Głos użytkownika jest rejestrowany, aby asystent mógł prawidłowo zinterpretować i odpowiedzieć na polecenia, jednak te dane są także używane do ulepszania usług i personalizacji reklam. Mamy jednak wpływ na to, kiedy Asystent Google może słuchać naszych rozmów.  Ponadto w ustawieniach Google możemy zadecydować o tym, czy chcemy by asystent rejestrował nasze rozmowy, czy też nie. Jak to robić wyjaśniam w dalszej części wpisu.

Rola Asystenta Google na telefonie

Asystent Google na smartfonie jest jak osobisty pomocnik. Pomaga wyszukiwać informacje online, ustawiać przypomnienia, kontrolować domowe urządzenia inteligentne, a nawet wysyłać wiadomości tekstowe. Wbudowane funkcje bezpieczeństwa mają na celu ochronę prywatności użytkownika, ale wciąż istnieją obawy związane z przechowywaniem i przetwarzaniem danych głosowych.

Korzyści z korzystania z Asystenta Google

Nim przejdę do instrukcji, jak wyłączyć podsłuch Google, kilka słów o zaletach z korzystania z Asystenta Google. Mimo kontrowersji, korzyści z używania Asystenta Google są znaczące. Umożliwia on szybkie i wygodne uzyskanie potrzebnych informacji, kontrolowanie urządzeń w inteligentnym domu, planowanie dnia i wiele, wiele więcej. Dzięki ciągłemu ulepszaniu i adaptacji do potrzeb użytkownika, Asystent Google staje się coraz bardziej precyzyjny i pomocny w codziennym życiu.

Jak wyłączyć podsłuch Google? Wyłączanie zapisywania głosu

Google zaczyna podsłuchiwać rozmowy tylko wtedy, gdy wywołamy komendą Asystenta lub użyjemy klawisza na dole ekranu, który odpowiada za jego wybudzanie. Jeśli więc nie chcemy, by nas „podsłuchiwał” nas na telefonie, wystarczy, że nie będziemy go wywoływać. Oczywiście niekiedy Asystent Google może wybudzać się przypadkiem,  a konkretnie wtedy gdy niechcący zinterpretuje nasze słowa jako komendę. W ustawieniach możemy jednak wyłączyć opcję odpowiadającą za wybudzanie Asystenta Google komendą. Ponadto w ustawieniach warto sprawdzić, czy nasze rozmowy z Asystentem są zapisywane. Dla zachowania większej prywatności, polecam wyłączyć tę funkcję. Poniżej instrukcja, jak to zrobić:

  1. otwórz aplikację Google na telefonie,
  2. kliknij okrągłą ikonę (avatar) na górze,
  3. otwórz zakładkę „Ustawienia”,Jak wyłączyć podsłuch Google? Krok 1
  4. wybierz pozycję „Asystent Google”,Jak wyłączyć podsłuch Google? Krok 2
  5. zjedź na dół i kliknij: „Pomóż ulepszyć aktywację Asystenta”,
  6. wyłącz opcję „Usprawnij aktywowanie Asystenta na urządzeniach”, by Asystent Google nie zapisywał Twoich rozmów”,
  7. wróć do poprzedniego menu i przejdź do zakładki „Ok Google” i Voice Match,Jak wyłączyć podsłuch Google? Krok 3
  8. dezaktywuj funkcję, by Google nie „podsłuchiwał” Twojego głosu i komend na telefonie.

Podsumowanie

Zarządzanie prywatnością w dobie cyfrowej wymaga świadomości i proaktywności od użytkowników. Z jednej strony Asystent Google oferuje liczne udogodnienia, ułatwiając wykonywanie codziennych zadań i zwiększając produktywność. Z drugiej strony pojawiają się obawy dotyczące prywatności, związane z rejestrowaniem i przechowywaniem danych głosowych. Ważne jest zrozumienie, jak te technologie działają i jakie środki kontroli są dostępne, aby zabezpieczyć prywatność. Dbając o własne ustawienia prywatności i śledząc rozwój technologii, użytkownicy mogą zyskać równowagę między wygodą a prywatnością, korzystając z innowacji technologicznych w sposób świadomy i bezpieczny.

Dzięki zaprezentowanym w artykule krokom, użytkownicy mogą zyskać większą kontrolę nad swoimi interakcjami z Asystentem Google, decydując, które dane są rejestrowane i jak są używane. Ustawienia te są narzędziem do personalizacji doświadczenia użytkownika, umożliwiając dostosowanie funkcji asystenta do indywidualnych potrzeb i preferencji w zakresie prywatności.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz