Działanie algorytmów Instagrama co jakiś czas się zmienia. Początkowo bardzo łatwo można było sprawdzać u kogoś ostatnio dodanych znajomych, ponieważ Instagram sortował ich chronologicznie. Nowo dodani znajomi wyświetlali się na górze listy, a znajomi dodani wcześniej – na dole. Teraz jednak tak nie jest, zatem trudniej jest jednoznacznie stwierdzić, którzy znajomi zostali u kogoś dodani ostatnio. Nie oznacza to jednak, że ich kolejność jest przypadkowa.

Nadal po kolejności znajomych możemy domyślić się pewnych rzeczy, na przykład tego, z kim najczęściej dana osoba wymienia wiadomości, czyj profil często wyświetla, czy też nawet – które osoby zostały przez nią dodane ostatnio. Wszystko wyjaśniam poniżej. 🙂

Kim są znajomi na Instagramie?

Na początek kilka słów wyjaśnienia na temat terminu „znajomi” w kontekście Instagrama. Nazwa „znajomi” tak naprawdę bardziej pasuje do Facebooka, ponieważ to w tym serwisie kontakty nazywane są znajomymi. Na Instagramie kontakty noszą nazwę „Obserwujących” i „Obserwowanych”. Bardzo często jednak użytkownicy Instagrama posługują się terminem „znajomi”, ponieważ w głównej mierze obserwują swoich kolegów, koleżanki i bliskich, a nie np. konta influencerów czy marek. Nie wszyscy obserwujący i obserwowani na Instagramie to jednak faktycznie znajomi, warto więc zdawać sobie z tego sprawę.

Jak sprawdzić u kogoś ostatnio dodanych znajomych na Instagramie ze swojego konta?

Jak wspomniałam na wstępie, Instagram już nie sortuje obserwowanych chronologicznie. Nowo dodani znajomi nie wyświetlają się tak jak wcześniej na samej górze listy. Obecnie algorytmy Instagrama na szczycie listy wyświetlają przede wszystkim tych znajomych, których profile najczęściej wyświetlamy, którym wysyłamy wiadomości prywatne, a także – reagujemy na ich treści (zostawiamy serduszka i komentarze).

Jak więc sprawdzić u kogoś ostatnio dodanych znajomych na Instagramie ze swojego konta?

Jak sprawdzić u kogoś ostatnio dodanych znajomych na Instagramie ze swojego konta?Jednoznacznie nie da się stwierdzić, którzy znajomi zostali dodani ostatnio, ale można przypuszczać, że wiele nowo dodanych osób wyświetla się na górze listy obserwowanych. Po dodaniu nowego znajomego zwykle sprawdzamy jego profil i przeglądamy jego posty i stories. Te osoby, których profile najczęściej przeglądamy w danym okresie, algorytm umieszcza właśnie na górze. Dlatego też bardzo często nowi znajomi wyświetlają się na szczycie. Nie jest to jednak oczywiście regułą.

Jak sprawdzić u kogoś ostatnio dodanych znajomych na Instagramie z jego konta?

Korzystając ze swojego konta na Instagramie, możemy jedynie przypuszczać, że wśród osób wyświetlanych na szczycie listy obserwowanych znajomego są te kontakty, które zostały przez niego dodane ostatnio. Aby mieć pewność, które kontakty są najnowsze, musimy poprosić daną osobę o dostęp do jej konta na Instagramie. Jeżeli otrzymamy zgodę, bardzo łatwo będziemy mogli sprawdzić ostatnio dodanych przez nią znajomych na Instagramie.

Aby to zrobić, należy wykonać poniższe kroki:

  1. zalogować się na konto znajomego i przejść do jego profilu,
  2. wejść w listę osób obserwowanych,
  3. kliknąć opcję „Posortowane według”,Jak sprawdzić u kogoś ostatnio dodanych znajomych na Instagramie? Krok 1.
  4. w oknie „Sortuj według” zmienić sposób sortowania na „Data rozpoczęcia obserwowania: od” (druga pozycja).Jak sprawdzić u kogoś ostatnio dodanych znajomych na Instagramie? Krok 2

Gotowe, po wybraniu tej opcji znajomi na liście obserwowanych zaczną wyświetlać się chronologicznie. Na górze zobaczymy więc osoby, które zostały przez znajomego dodane ostatnio.

Jak sprawdzić kogo ostatnio zaobserwował nasz znajomy? Czego jeszcze można się dowiedzieć?

Choć jak wspomniałam wcześniej, Instagram celowo nie umieszcza nowo dodanych osób na szczycie listy obserwowanych, to jednak często się one tam pojawiają, ponieważ po zaobserwowaniu danej osoby zwykle przeglądamy jej profil.

Czego jeszcze można za to dowiedzieć się przeglądając czyjąś listę obserwowanych? Zobacz poniżej:*

  • czyje profile często wyświetla dana osoba,
  • z którymi osobami częściej wymienia wiadomości,
  • na treści których znajomych najczęściej reaguje.

*Pamiętaj, że algorytmy Instagrama działają w bardzo skomplikowany sposób, należy więc mieć na uwadze, że znajomi, którzy najbardziej nas interesują, najczęściej wyświetlają się najwyżej, ale nie zawsze tak jest! Nie należy więc traktować tego jako żadnego dowodu.

W jednym z wcześniejszych artykułów pisałam więcej na temat tego, od czego aktualnie zależy kolejność obserwowanych na Instagramie. 🙂

Podsumowanie

Podsumowując wpis, aby sprawdzić u kogoś ostatnio dodanych znajomych na Instagramie, należy poprosić go o dostęp do jego konta i posortować listę obserwowanych chronologicznie. Jeśli skorzystanie z jego konta jest niemożliwe, można przejrzeć listę obserwowanych znajomego ze swojego konta i sprawdzić, które osoby znajdują się na górze listy. Na szczycie najczęściej znajdują się bowiem te osoby, których profile znajomy najczęściej wyświetla, wymienia z nimi wiadomości prywatne oraz reaguje na ich treści.

W związku z tym, że po dodaniu nowej osoby użytkownicy odruchowo sprawdzają jej profil, na szczycie listy obserwowanych często znajdują się nowo dodane kontakty. Należy jednak mieć na uwadze, że algorytmy Instagrama są niezbadane i nie można tych poszlak traktować zbyt poważnie oraz wyciągnąć jednoznacznych wniosków.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz