Wielu użytkowników platform Mety chciałoby poznać działanie jej algorytmów. Te jak wiadomo, bywają tajemnicze i nieodgadnione. Można jednak zaobserwować w ich działaniu pewne zależności.

Ciekawe jest na przykład to, w jaki sposób Instagram sortuje osoby, które obserwujemy. Jeśli zastanawiasz się, od czego zależy kolejność obserwowanych na Instagramie, postaram się odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać Twoje wątpliwości.

Zachęcam Cię do przeczytania mojego dzisiejszego wpisu. 🙂

Kolejność obserwowanych na Instagramie – 3 główne czynniki

Baner z ebookiemChoć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że kolejność obserwowanych na Instagramie jest przypadkowa, w rzeczywistości tak nie jest. Algorytmy sortują obserwowanych w charakterystyczny dla siebie sposób, który nie jest do końca zrozumiały dla użytkowników.

Znalezienie jednego czynnika, od którego zależałaby kolejność obserwowanych na Instagramie, jest niestety niemożliwe. Dlaczego tak jest?

Otóż Instagram bierze pod uwagę wiele czynników. Dlatego też można odnieść mylne wrażenie, że kolejność obserwowanych na Instagramie, jest przypadkowa.

Jakie czynniki mają największe znaczenie i wpływają na tę kolejność?

Poniżej wymieniam 3 najważniejsze. Od razu zaznaczam, że ich kolejność nie jest przypadkowa. Na początku zamieściłam czynnik, który według mnie jest najbardziej decydujący, a w dalszej kolejności te, które mają nieco mniejsze znaczenie. Wszystkie trzy są jednak kluczowe.

1. Komentarze i serduszka

Z moich obserwacji wynika, że na górze listy obserwowanych na Instagramie wyświetlają się te profile, którym najczęściej zostawiamy lajki i komentarze. Jest to czynnik numer 1, który według mnie jest w tej kwestii brany pod uwagę przez algorytmy Instagrama. Ciężko wytłumaczyć, dlaczego tak jest, ale zależność tę zauważyłam zarówno na swoim profilu, jak i u innych.

2. Wiadomości prywatne (direct messages)

Drugim czynnikiem, który moim zdaniem jest najbardziej kluczowy dla algorytmu Instagrama, są wymieniane wiadomości. Warto wiedzieć, że algorytmy śledzą działania użytkowników Instagrama praktycznie cały czas. Im częściej z kimś piszemy, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdzie się on na szczycie naszej listy obserwowanych na Instagramie.

3. Oznaczenia

Trzecim w kolejności czynnikiem są według mnie oznaczenia. Im częściej oznaczamy kogoś w postach czy w Relacjach, tym bardziej prawdopodobne jest to, że osoba ta znajdzie się w górnej części naszej listy obserwowanych na IG.

Czy kolejność obserwacji ma wpływ na kolejność obserwowanych na Instagramie?

Dość zastanawiającą kwestią jest to, czy na kolejność obserwowanych na Instagramie wpływ ma kolejność obserwacji. Dawniej algorytm działał wyłącznie w ten sposób – na górze listy obserwowanych znajdowały się te profile, które zostały przez nas zaobserwowane jako ostatnie.

Teraz kolejność obserwacji praktycznie w ogóle nie jest brana pod uwagę przez algorytmy Instagrama, a jeśli już, to w bardzo niewielkim stopniu. W każdym razie, w porównaniu do interakcji, nie ma ona żadnego znaczenia.

Kolejność obserwowanych na Instagramie a wyświetlenia profilu

Kolejną intrygującą zagadką jest to, czy na kolejność obserwowanych na Instagramie wpływ mają wyświetlenia profili. Wielu użytkowników zastanawia się nad tym, czy osoby znajdujące się na górze ich listy obserwowanych na Instagramie to te, które najczęściej wchodzą na ich profil.

Niektórzy z kolei obawiają się przeglądać profile swoich znajomych, właśnie z uwagi na to, że mogą zostać zdemaskowani, gdy znajdą się na szczytach ich list obserwowanych.

Jak więc wygląda to w rzeczywistości? Samo wyświetlanie profili nie ma aż takiego znaczenia dla algorytmu Instagrama. Jak wspomniałam wcześniej, liczą się przede wszystkim interakcje.

Nie warto więc wysnuwać pochopnych wniosków, jakoby osoby na szczycie naszej listy obserwowanych miałyby nas stalkować. I podobnie – nie trzeba obawiać się przeglądania profili innych użytkowników.

Kolejność obserwowanych na Instagramie u kogoś

Kolejną kwestią, która nurtuje wielu użytkowników, jest to, czy kolejność obserwowanych na Instagramie u nich, ustanawiana jest w takich sam sposób, jak u innych. Potwierdzam, że tak jest – algorytm bierze pod uwagę dokładnie te same czynniki.

Kluczowe są więc interakcje, takie jak komentarze i serduszka, wiadomości i oznaczenia, niezależnie od tego, czy jest to nasza lista obserwowanych, czy kogoś innego.

Podsumowując wpis, na kolejność obserwowanych na Instagramie wpływ mają przede wszystkim interakcje, takie jak komentarze i serduszka, wiadomości i oznaczenia. Inne czynniki jak na przykład kolejność obserwacji czy wyświetlenia profilu nie mają większego znaczenia. Możliwe, że Instagram bierze je pod uwagę, jednak w minimalnym stopniu.

Ciężko stwierdzić, dlaczego to akurat interakcje są dla algorytmów Instagrama tak istotne. Można jednak pokusić się o pewne wnioski i przypuszczenia. Instagram to medium bazujące na wzajemnych interakcjach.

Im bardziej użytkownicy się ze sobą integrują, tym więcej „dzieje się” na Instagramie, a to z kolei angażuje i przyciąga rzeszę nowych użytkowników. Dlatego też algorytmy na różne sposoby „podsuwają nam” te osoby, z którymi najwięcej nas łączy. Dotyczy to nie tylko kolejności obserwowanych na Instagramie, ale również kolejności obserwujących, czy też widzów Instastories.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz