Lęk przed lataniem, czyli awiofobia dotyczy wielu osób (szacuje się, że aż 30% z nas!). Nie musi on jednak oznaczać rezygnacji z wymarzonych podróży, gdyż istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z awiofobią. W naszym artykule przybliżamy niektóre z nich – zachęcamy do lektury!
Skąd się bierze lęk przed lataniem? Przyczyny awiofobii
Osoby z awiofobią często nie potrafią dokładnie określić, skąd się wziął ich lęk przed lataniem. Wielu bowiem z tego powodu jeszcze nigdy nie podróżowało samolotem. Okazuje się, że przyczyny lęku przed lataniem mogą mieć różne podłoże. Najczęściej u źródeł awiofobii jest:
- lęk wysokości,
- klaustrofobia (lęk przed przebywaniem w zamkniętym pomieszczeniu),
- lęk przed brakiem kontroli (w tym przed czuciem gruntu pod nogami),
- lęk przed nieznanym (wśród osób, które nie leciały dotąd samolotem),
- doświadczenie podczas poprzednich lotów turbulencji i związanego z nimi stresu (lub słuchanie opowieści innych osób o możliwych turbulencjach),
- wiadomości docierające z serwisów informacyjnych o awariach samolotów.
Każda z przyczyn lęku przed lataniem wymaga innego postępowania, jednak jest kilka uniwersalnych metod, które warto znać, aby podróż samolotem przebiegła bez stresu.
Racjonalizacja sytuacji: samolot częstym środkiem lokomocji wielu osób
W radzeniu sobie z lękiem przed lataniem pomóc może racjonalizacja swojego strachu. Samolot bowiem to środek lokomocji, którym, podobnie jak autobusem, pociągiem czy samochodem, podróżuje każdego dnia wiele osób. Niektórzy wręcz pasjami podchodzą do latania i marzą o zostaniu pilotem lub stewardessą. Z kolei stewardessy dobrze wiedzą, czym jest lęk przed lataniem i służą pomocą wielu pasażerom, u których w czasie lotu pojawia się strach.
Jak radzić sobie z lękiem przed lataniem? Najskuteczniejsze techniki
Wśród technik radzenia sobie z lękiem przed lataniem do zastosowania tuż przed podróżą wyróżniają się:
- techniki oddechowe, np. technika 4-7-8: wdychaj powietrze przez nos przez 4 sekundy, zatrzymaj oddech na 7 sekund i wydychaj powoli przez usta przez 8 sekund. Technika ta pozwala opanować emocje, zmniejszyć napięcie i ułatwia relaksację;
- techniki relaksacyjne, np. progresywna relaksacja metodą Jacobsona: napnij mięśnie, a następnie je rozluźnij, zaczynając od stóp i kończąc na czole;
- wizualizacja: stwórz „pozytywny scenariusz” w głowie i powtarzaj go przed lotem, pomyśl o miejscu, do którego podróżujesz i przywołaj pozytywne wrażenia z nim związane;
- oswajanie się z lataniem: obejrzyj film z wnętrza samolotu z dobrego źródła, dowiedz się jak najwięcej o tym, jakie wrażenia może przynieść lot samolotem, porozmawiaj z kimś, kto ma dobre doświadczenia związane z lataniem;
- sesje symulacyjne: poszukaj możliwości skorzystania z sesji będącej symulacją lotu samolotem – pozwoli to poznać odczucia związane z lataniem i oswoić się z nimi.
Pamiętaj też, że jeśli boisz się latać, wybierz miejsce w środku samolotu (o ile to możliwe). Możesz też początkowo wybrać krótszy lot w mniej oddalone miejsce, a po zebraniu pozytywnych doświadczeń nastepną podróż zaplanować, gdzie tylko Ci się zamarzy!
A może psychoterapia? Leczenie awiofobii
Jeżeli lęk przed lataniem znacznie utrudnia podróżowanie, dobrym wyjściem jest udanie się na psychoterapię. Specjalista pomoże odkryć przyczyny lęku i pomóc oswoić je. Jedną z najskuteczniejszych technik terapeutycznych stosowanych u osób z lękiem przed lataniem jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT).
Jeżeli lęk jest silny i towarzyszą mu nieprzyjemne objawy, takie jak kołatania serca, czy bóle brzucha, przydatna jest pomoc lekarska. Specjalista (internista, lekarz rodzinny lub psychiatra) może wystawić receptę na środek uspokajający, który zmniejsza odczuwanie lęku.
Lęk przed lataniem nie musi więc zakłócić wakacyjnych planów ani uniemożliwić podróżowania! Skuteczne techniki radzenia sobie z awiofobią pomogą zmniejszyć napięcie i ułatwią zrelaksowanie się w czasie lotu.
Wiesz już, jak radzić sobie z lękiem przed lataniem? Sprawdź więc stronę https://www.esky.pl/tanie-loty/ci/35136/0/0/radom i ciesz się w pełni wybranym kierunkiem podróży!
Artykuł gościnny.