To ile znaków zmieści się na stronie A4, będzie zależało od sposobu formatowania tekstu. O liczbie znaków na stronie decyduje rodzaj i wielkość użytej czcionki, marginesów i interlinii. W celu określenia przybliżonej liczby znaków mieszczącej się na stronie A4 przyjęłam standardowy sposób formatowania tekstu, stanowiący wymóg akademicki i redakcyjny, a także rozpowszechniony w większości innych tekstów.

Z mojego dzisiejszego wpisu dowiesz się m.in., ile znaków liczy strona A4 w standardowym sposobie formatowania, czym jest znormalizowany maszynopis i jak sprawdzić liczbę znaków na stronie A4.

Ile znaków ma strona A4 w standardowym sposobie formatowania?

Baner z ebookiemWiększość uczelni wyższych przyjęła wspólny standard kompozycji prac dyplomowych. Wymogi edytorskie prac licencjackich, magisterskich i doktorskich obejmują najczęściej czcionkę Times New Roman o wielkości 12 pkt oraz odstępy między wierszami 1,5 interlinii.

Powyższy sposób formatowania, a więc czcionka Times New Roman 12 pkt i interlinia 1,5, jest również powszechnie stosowany w innych tekstach. Między innymi określony jest w wymogach redakcyjnych większości wydawnictw.

Tekst zapisany według powyższych zasad, a więc wymogów akademickich i redakcyjnych, na stronie A4 liczy około 2300 znaków. Wliczają się w to spacje oraz znaki specjalne.

Strona A4 tekstu sformatowanego w standardowy sposób stanowi więc około 1 i ¼ znormalizowanej strony maszynopisu. Jeśli nie wiesz, czym jest znormalizowany maszynopis, zapoznaj się z wyjaśnieniem poniżej.

Co to jest znormalizowany maszynopis, ile ma znaków i jaką część strony A4 zajmuje?

Znormalizowany maszynopis to pojęcie, które funkcjonuje przede wszystkim w branży wydawniczej. Jest to ustalony sposób przygotowywania tekstu dla redakcji, który wywodzi się z czasów, gdy jeszcze nie było komputerów i prace powstawały przy pomocy maszyn do pisania.

Inne nazwy tego terminu to strona znormalizowana oraz strona maszynopisu. Wszystkich trzech pojęć można używać zamiennie.

Znormalizowany maszynopis obejmuje 1800 znaków, wliczając spacje i znaki specjalne. Posługiwanie się znormalizowanym maszynopisem jako jednostką jest bardzo praktyczne i wygodne.

Pojęcie to jednoznacznie określa objętość tekstu, niezależnie od tego, w jaki sposób zostanie on sformatowany. Nieważne są więc rodzaj i wielkość czcionki, interlinia i marginesy. Strona maszynopisu to zawsze 1800 znaków.

Strona znormalizowana przy standardowym stylu formatowania nie zajmuje całej strony A4, a jedynie około ¾ jej powierzchni. Aby rzeczywiście rozmieścić 1800 znaków na całej stronie A4, należałoby użyć czcionki Times New Roman o wielkości 13 pkt i podwójnej interlinii. Tak kiedyś wyglądała właśnie strona maszynopisu.

Jak sprawdzić liczbę znaków na stronie A4?

To, ile znaków liczy tekst na danej stronie, można bardzo łatwo sprawdzić w dowolnym edytorze tekstu – Word, LibreOffice Writer, Apache OpenOffice Writer czy w Dokumentach Google.

W Wordzie wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszki słowo „Wyrazy” znajdujące się na dolnej belce okna z programem. Otworzy się wtedy okno z informacją o liczbie znaków.

Liczbę znaków w programie Word można też odczytać klikając kolejno zakładki „Recenzja” > „Sprawdzanie” > „Statystyka wyrazów”.

W LibreOffice liczba znaków widoczna jest bezpośrednio na dolnej belce. W Dokumentach Google informację tę można znaleźć w sekcji Narzędzia > Liczba słów.

Niestety nigdy nie korzystałam z Apache OpenOffice, więc nie jestem w stanie podać instrukcji dla tego programu. Jestem jednak pewna, że odnalezienie liczby znaków w tym edytorze tekstu również możliwe i nieskomplikowane.

Podsumowując wpis i odpowiadając jeszcze raz na tytułowe pytanie, strona A4 zawiera około 2300 znaków przy założeniu, że tekst został zapisany czcionką Times New Roman o wielkości 12 pkt z interlinią 1,5.

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz