Jak powszechnie wiadomo, Google to największa i najbardziej popularna wyszukiwarka na świecie. Ma miażdżącą przewagę nad konkurentami i posiada ponad 90% udziału w rynku wyszukiwarek. Google przetwarza setki tysięcy wyszukań na sekundę, a każdego miesiąca korzysta z niej ponad miliard użytkowników.

Ponadto, Google to nie tylko sama wyszukiwarka. Gigant technologiczny stworzył ponad 271 własnych produktów, do których należą między innymi: Tłumacz Google, Dokumenty Google, Mapy Google czy mechanizm reklamowy Google Ads.

Internauci kochają Google nie tylko z uwagi na dokładność wyników wyszukiwania, ale także za niecodzienne rozwiązania i pomysły. Choć w Google pracują najlepsi programiści i największe „mózgi analityczne”, zdecydowanie nie można o nich powiedzieć, że to nudziarze. Potwierdzają to chociażby kultowe Google tricks, czyli sztuczki giganta ukryte w wyszukiwarce. Dziś zapoznam Cię z 12, które według mnie są najciekawsze.

12 aktualnych, najciekawszych Google tricks:

Baner z ebookiemPoniżej znajdziesz listę i krótkie opisy niektórych Google tricks. Jest ich zdecydowanie więcej, więc starałam się wybrać te najbardziej interesujące.

1. Kółko i krzyżyk

1 Google trick kółko i krzyżyk screenGdy się nudzisz, Google bez problemu dostarczy Ci rozrywki. Możesz np. zagrać z nim w kółko i krzyżyk. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę: „kółko i krzyżyk”, a tuż pod oknem wyszukiwania wyświetli się gra. Co ciekawe, Google daje do wyboru różne poziomy trudności. O ile na poziomie średnim udało mi się wygrać z Google raz, tak na poziomie „Niemożliwy”, nie byłam w stanie tego dokonać ani razu. Jeśli Tobie się udało – pochwal się w komentarzach.

2. Pac-Man

2 Google trick pac man screenKolejna gra, w którą możesz zagrać z Google to Pac-Man. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę „Pac-Man”, a Google podsunie Ci grę.

3. Fidget spinner / spinner

3 Google trick fidget spinner screenGdy jeszcze bardziej się nudzisz, możesz wpisać w wyszukiwarkę Google słowo „spinner” lub „fidget spinner”. Google pozwoli Ci nim pokręcić online. Choć nie jest to może funkcja dostarczająca nie wiadomo jak spektakularnej rozrywki, fajnie o niej wiedzieć.
Nad spinnerem znajduje się suwak. Jeśli z pozycji „Spinner” przesuniesz go na pozycję „Number”, wyświetli się kołowrotek z numerkami. Po lewej stronie możesz ustawić jego wielkość i liczbę cyfr. Funkcja ta może okazać się przydatna, gdy trzeba zrobić losowanie.

4. Askew

4 Google trick askew screenNiektóre Google tricks dostępne są tylko w języku angielskim. Na przykład gdy wpiszesz słówko „Askew” oznaczające po polsku „krzywo” lub „skośnie”, Google zademonstruje Ci jego znaczenie w niecodzienny sposób. Po prostu cała strona z wynikami wyszukiwania się przekrzywi.

5. Do a barrel roll

5 Google trick do a barrel roll screenKolejny trick Google zobaczysz, po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „Do a barrel roll”. Widać, że programiści Google nie próżnują. 🙂

Dla wyjaśnienia „do a barrel roll” oznacza dokładnie „zrobić beczkę”. W tym kontekście beczka oznacza figurę akrobacji lotniczej. Możesz o tym poczytać na Wikipedii – link.

6. Odgłosy zwierząt

6 Google trick odgłosy zwierząt screenKolejna ciekawostka – jeśli chcesz zademonstrować dziecku odgłosy poszczególnych zwierząt, skorzystaj z pomocy Google. Po prostu wpisz w wyszukiwarkę frazę „Odgłosy zwierząt” i wybierz poszczególne zwierzątka.

7. Conway’s game of life

7 Google trick Conway's game of life screenGdy wpiszesz powyższą frazę, zauważysz na stronie wyników wyszukiwania dziwne, poruszające się niebieskie kwadraciki. Z czasem zobaczysz, że zajmują coraz większą powierzchnię. Jest to to odniesienie do jednego z pierwszych i jednocześnie najbardziej znanych przykładów automatu komórkowego, który wymyślony został w 1970 roku przez brytyjskiego matematyka, Johna Conwaya. Gra przedstawia zaskakujący sposób, w jaki potrafią ewoluować struktury. Dla nerdów od Google – prawdziwa gratka. 🙂

8. The answer to Life, the Universe, and Everything (już nieaktualne)

Chcesz znać odpowiedź na ostateczne pytanie dotyczące życia, świata i wszystkiego? Gdy wpiszesz w wyszukiwarkę Google frazę „The answer to Life, the Universe, and Everything”, na kalkulatorze Google zobaczysz liczbę 42. Dlaczego? Jest to oczywiście żart i jednocześnie odniesienie do książki Douglasa Adamsa pt. „Autostopem przez Galaktykę”. W powieści tej liczba 42 jest odpowiedzią na ostateczne pytanie o życie, wszechświat i wszystko, udzieloną przez superkomputer. Widać, że wśród pracowników Google nie brakuje fanów science fiction.

9. Blink html

Kolejny trick Google i gratka dla nerdów 🙂 Wpisz w Google „Blink html”, a zobaczysz, że słowa z tej frazy migają w meta opisach. Dla wyjaśnienia <blink> to znacznik HTML, który jest używany na stronach internetowych w celu uzyskania efektu migania danego elementu.

10. the loneliest number

10 Google trick the loneliest number screenKtóra liczba jest najbardziej samotna? Wpisz frazę „the loneliest number”, a Google da Ci odpowiedź. Według giganta jest to liczba 1, co nie powinno nikogo dziwić. W końcu jedynka zawsze jest sama.

11. webdriver torso

11 Google trick webdriver torso screenKolejny trick Google ujrzysz po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „webdriver torso”. Zobaczysz, jak logo Google zmienia się w dziwne kwadraty i prostokąty. O co chodzi?
Webdriver Torso było niegdyś wielką zagadką internetu. Tak nazywał się kanał na YouTube, na którym przez niecały rok pojawiały się dziwne filmiki przedstawiające kolorowe prostokąty na białym tle. Pojawiającym się prostokątom towarzyszyły tajemnicze dźwięki. Wiele osób uważało, że były to jakieś tajne wiadomości szpiegów lub nawet – obcych cywilizacji. Okazało się jednak, że był to kanał testowy Google.

12. Google snake

12 Google trick Google snakePamiętasz kultową grę „Snake” na komórkach Nokii? Jeśli czujesz nostalgię, możesz przenieść się w czasie i zagrać w kultowego węża z Google. Po prostu wpisz w wyszukiwarkę „Google snake”.

Gdzie znaleźć stare i nieaktualne Google tricks?

Szukając Google tricks na potrzeby napisania dzisiejszego wpisu zauważyłam, że wiele z nich zostało wycofanych i nie jest już aktualnych. Na szczęście nadal można je zobaczyć. Nieaktualne sztuczki i atrakcje wyszukiwarkowego giganta znajdziesz na stronie elgoog, która stanowi ich archiwum. Nie bez powodu sloganem marki elgoog jest fraza „Killed by Google, restored by elgooG”.

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie powyżej przykłady Google tricks przypadły Ci do gustu.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz