Facebook umożliwia odszukanie i odzyskanie dostępu do konta w przypadku jego utraty przy pomocy funkcji “Znajdź moje konto”. Funkcja ta jest niezwykle pomocna w przypadku, gdy użytkownik zapomni loginu lub hasła, bądź też będzie chciał odzyskać konto po jego dezaktywacji.

Jak korzystać z narzędzia do szukania konta na Facebooku? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.

Facebook szukaj mojego konta a znajdź moje konto – czym to się różni?

Baner z ebookiemNa wstępie kilka słów wyjaśnienia. Korzystam z narzędzia do sprawdzania słów kluczowych i zauważyłam, że większość osób szuka funkcji odnajdywania konta wpisując w Google frazę “Facebook szukaj mojego konta”. W rzeczywistości narzędzie to nosi nazwę “Znajdź moje konto”. Zaznaczam to, ponieważ wpisując w wyszukiwarkę frazę Facebook szukaj mojego konta nie znalazłam w wynikach wyszukiwania odnośnika do tej funkcji. Dopiero po wpisaniu prawidłowej nazwy się na nią natknęłam.

Oczywiście dostęp do narzędzia Znajdź moje konto możemy również uzyskać bezpośrednio z głównej strony logowania do Facebooka. Wystarczy kliknąć opcję “Nie pamiętasz hasła?”. Nie każdy jednak o tym wie.

Z czego może wynikać fakt, że użytkownicy używają nieprawidłowej nazwy? Wydaje mi się, że jest to po prostu kwestia niedokładnego tłumaczenia.
W wersji angielskiej narzędzie Facebooka do znajdowania konta nosi nazwę Find my account. Słowo “find” można przetłumaczyć na wyrazy znaleźć lub odszukać. Prawdopodobnie to właśnie drugie znaczenie, odszukać, jest dla internautów mylące i sprawia, że używają frazy Facebook szukaj mojego konta zamiast Znajdź moje konto.

W dzisiejszym wpisie będę posługiwała się zarówno prawidłową nazwą narzędzia, jak i frazą, którą internauci wpisują w wyszukiwarkę, po to by jak najwięcej osób trafiło na ten wpis i mogło skorzystać z instrukcji.

Jak korzystać z funkcji Facebooka szukaj mojego konta / znajdź moje konto

Korzystanie z funkcji Facebooka szukaj mojego konta / znajdź moje konto na szczęście nie jest skomplikowane. Narzędzie prowadzi użytkownika przez cały proces krok po kroku i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności technicznych. Wszystko działa w sposób intuicyjny i zrozumiały dla przeciętnego internauty. Nie musisz więc martwić się, że nie poradzisz sobie z użyciem narzędzia.

Instrukcja korzystania z funkcji szukaj mojego konta / znajdź moje konto na Facebooku:

  1. Otwórz stronę z narzędziem do znajdowania konta – LINK,
  2. podążaj za instrukcją widoczną na komunikacie, czyli wprowadź adres e-mail bądź numer telefonu i kliknij niebieski button “Szukaj”. Pamiętaj, że mail lub numer, który wprowadzisz musi być połączony z Twoim kontem na Facebooku.
  3. W kolejnym oknie będziesz musiał zdecydować, w jaki sposób chcesz zresetować swoje hasło. Dostępne opcje będą się różniły w zależności od informacji, które wcześniej podałeś Facebookowi. Jeśli z Twoim kontem połączony jest adres poczty elektronicznej, będziesz mógł wybrać opcję otrzymania kodu do resetowania hasła na podany e-mail. Jeśli z kolei połączyłeś konto na Facebooku z numerem telefonu, do wyboru będziesz mieć opcję otrzymania kodu resetującego SMS-em. Facebook daje również możliwość logowania się przy użyciu konta Google. Jeśli korzystałeś z tej opcji, będziesz mógł zresetować hasło przy jego pomocy. Na samym dole okna z komunikatem jest jeszcze jedna opcja o treści: “Nie masz już do nich dostępu?” Jak sama treść wskazuje, należałoby ją wybrać w przypadku, gdy nie mamy już dłużej dostępu do żadnej z proponowanych opcji. Niestety po kliknięciu tej pozycji, a następnie wybraniu buttona “nie mam dostępu do swojego adresu e-mail” wyświetlił mi się komunikat, że Facebook nie może potwierdzić, iż konto należy do mnie. Nie do końca więc rozumiem sens istnienia tej opcji.
  4. W zależności od wybranej opcji, sprawdź pocztę lub wiadomości SMS i odszukaj kod resetowania hasła
  5. W kolejnym oknie wprowadź otrzymany kod resetowania i kliknij “Kontynuuj”. Gdy wprowadzisz prawidłowy kod, otrzymasz możliwość zresetowania hasła. Po zresetowaniu hasła jednorazowo będziesz mógł zalogować się do Facebooka przy użyciu tego samego kodu. Następnie konieczne będzie utworzenie nowego hasła.

Czy istnieje opcja znajdź moje konto na Fb za pomocą imienia i nazwiska?

Oczywiście korzystając z narzędzia Facebooka znajdź mojego konto / szukaj mojego konta, w pierwszym kroku zamiast wpisywać adres e-mail czy numer telefonu, możemy wprowadzić swoje imię i nazwisko.

Facebook podrzuci nam propozycje profili, których nazwy spełniają kryteria wyszukiwania. Wśród podanych kont należy odszukać własne. Niestety, odblokowanie hasła bez dostępu do powiązanego adresu e-mail, numeru telefonu czy konta Google będzie niemożliwe. W kolejnym kroku zostaniemy bowiem poproszeni o wskazanie opcji resetowania hasła. Będziemy musieli zdecydować, w jakim miejscu chcemy otrzymać kod resetujący – na poczcie e-mail czy w telefonie poprzez SMS.

Jedyną alternatywną opcją nie wymagającą dostępu do maila lub numeru telefonu jest, jak wspomniałam wcześniej, wybór konta Google.

Co robić, gdy nie możemy odszukać swojego konta za pomocą funkcji Znajdź moje konto?

Jeśli nie możesz odszukać swojego konta za pomocą funkcji “Znajdź moje konto” możesz wypróbować również inne opcje. Poproś jednego ze swoich zaufanych znajomych, by zajrzał na Twój profil i w sekcji Informacje >> Informacje kontaktowe odczytał i przesłał Ci Twój adres e-mail lub numer telefonu.

Spróbuj też wpisać każdy możliwy adres lub numer, który posiadasz. Być może masz kilka adresów i kilka numerów telefonu i po prostu zapomniałeś, który z nich jest połączony z Twoim kontem.

Kiedyś możliwe było odzyskanie konta za pomocą zaufanych kontaktów. Niestety obecnie funkcja ta jest wycofywana i nie będzie dłużej dostępna.

Mam nadzieję, że dzięki funkcji Facebooka szukaj mojego konta / znajdź moje konto udało Ci się odszukać swój profil i dostać się do konta. Pamiętaj, by dla własnego bezpieczeństwa ustawić silne hasło i zapisać gdzieś powiązany z kontem adres e-mail lub numer telefonu. Dzięki temu unikniesz podobnych problemów z logowaniem w przyszłości.

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz