Status aktywności na Messengerze informuje innych użytkowników o tym, kiedy jesteśmy aktywni. Gdy jesteśmy dostępni, przy naszym zdjęciu profilowym wyświetla się zielona kropka. Z kolei gdy w danym momencie nie korzystamy z aplikacji, znajomi widzą przy naszym profilu licznik czasu informujący o tym, kiedy ostatnio byliśmy aktywni.

Zastanawiające więc dla wielu użytkowników jest to, dlaczego przy niektórych profilach zielona kropka wyświetla się cały czas. Nikt przecież nie korzysta z aplikacji bez przerwy.

W tym artykule znajdziesz najbardziej prawdopodobne przyczyny, dlaczego status aktywności na Messengerze u niektórych użytkowników pokazuje nieustanną aktywność.

Kiedy Messenger pokazuje aktywność?

Baner z ebookiemMessenger pokazuje aktywność w dwóch przypadkach:

  • gdy aktywnie korzystamy z Messengera,
  • gdy mamy otwartą aplikację Messenger na urządzeniu mobilnym (telefonie lub tablecie).

Warto wiedzieć, że Facebook i Messenger to dwie różne aplikacje, mimo że należą do jednej firmy (Meta) i logujemy się do nich tymi samymi danymi. Gdy jesteśmy dostępni np. tylko na Facebooku, a nie na Messengerze, status aktywności na Messengerze powinien wskazywać niedostępność.

Tak samo, jeśli w celu zachowania prywatności wyłączymy status aktywności na Facebooku, ale w Messengerze tego nie zrobimy, informacje na temat naszej aktywności lub niedawnej aktywności w komunikatorze nadal będą się wyświetlać.

Dlaczego ktoś jest cały czas dostępny na Messengerze?

Poniżej zamieściłam listę najbardziej prawdopodobnych przyczyn, dlaczego status aktywności niektórych użytkowników Messengera wskazuje na ich nieustanną dostępność:

1. Aplikacja Messenger działa w tle

Najczęstszą i najbardziej prawdopodobną przyczyną tego, że ktoś jest cały czas dostępny na Messengerze, jest to, że aplikacje na jego telefonie działają w tle. To znaczy, że choć w danym momencie nie korzysta z Messengera, aplikacja nadal zbiera o nim dane. Zjawisko to można przyrównać do działania kart w przeglądarce internetowej. Jeżeli w danym momencie przeglądamy jedną stronę, ale w przeglądarce mamy otwartych wiele kart, również inne strony zbierają o nas informacje za pomocą plików cookies.

2. Messenger jest otwarty na innym urządzeniu

Jeżeli ktoś jest zalogowany do Messengera na dodatkowym urządzeniu, którego w danym momencie nie używa, inni użytkownicy również zobaczą zieloną kropkę przy jego profilu wskazującą na jego aktywność. Przyczyna nr 2 wiąże się więc bezpośrednio z przyczyną nr 1, czyli działaniem aplikacji Messenger w tle, jednak z tą różnicą, że aplikacja działa na innym urządzeniu.

3. Konto użytkownika zostało przejęte

Kolejną przyczyną tego, że ktoś jest cały czas dostępny na Messengerze, może być przejęcie konta przez inną osobę. Scenariusz ten jest mniej prawdopodobny, jednak jak najbardziej możliwy. Dlatego też przejęcie konta przez nieuprawnioną osobę wymieniam jako jedną z potencjalnych przyczyn.

Niestety, użytkownicy często bagatelizują kwestie bezpieczeństwa i logują się na swoje konto, korzystając z publicznych komputerów lub otwartych sieci wifi. Co więcej, wielu użytkowników nie korzysta z uwierzytelniania dwuskładnikowego i używa słabych haseł. Jeśli podejrzewasz, że konto Twojego znajomego mogło zostać przejęte, skontaktuj się z nim (tylko nie przez Messengera) i poinformuj go o tym.

4. Występują opóźnienia wyświetlania aktualnego statusu

Informacje o zmianie statusu na Messengerze pokazują się z pewnym opóźnieniem, więc należy traktować je jedynie jako wskaźnik szacunkowy. Nie da się dokładnie określić, jak długo Messenger pokazuje aktywność użytkowników po ich wylogowaniu, ponieważ zależy to od wielu różnych czynników, takich jak między innymi szybkość połączenia internetowego, model urządzenia czy szybkość reakcji serwera aplikacji.

Można jednak przyjąć, że opóźnienie to może potrwać do około 5 minut. Jeśli więc wysłałeś do kogoś wiadomość na Messengerze i widzisz, że osoba ta jest aktywna, ale nie odczytała wiadomości, nie zakładaj od razu, że Cię ignoruje. Być może znajomy opuścił Messengera tuż przed chwilą i algorytm nie zdążył tego zarejestrować.

5. Występują błędy aplikacji

Ostatnią w możliwych przyczyn tego, że kontakt na Messengerze wyświetla się cały czas jako dostępny, są sporadycznie występujące błędy w aplikacji. Czasami aplikacja się zacina i nie aktualizuje na bieżąco statusów niektórych lub wszystkich użytkowników. Aktualne usterki aplikacji można monitorować na stronie Downdetector.

Podsumowując wpis, Messenger pokazuje aktywność użytkownika w dwóch przypadkach – gdy aktywnie korzysta on z Messengera lub gdy ma otwartą aplikację w urządzeniu mobilnym.

Fakt, że ktoś cały czas wyświetla się na Messengerze jako dostępny, nie oznacza, że rzeczywiście non stop używa aplikacji. Powody tego, że nie widzimy u danej osoby zmiany statusu, mogą być różne. Najbardziej prawdopodobne z nich to te, które wymieniłam powyżej, a mianowicie: działanie Messengera w tle, niewylogowanie się z innego urządzenia, opóźnienia wyświetlania statusu, czy spontaniczne błędy aplikacji.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz