Facebook umożliwia usuwanie opublikowanych wcześniej komentarzy. Komentarz pod postem usunąć może zarówno jego autor, jak i autor posta. Mimo tej możliwości wielu użytkowników z niej nie korzysta.

Najczęściej nie usuwają oni komentarzy z obawy o to, że autorzy danych postów lub komentarzy się o tym dowiedzą. Powstaje więc pytanie – czy Facebook powiadamia użytkowników o usuwanych komentarzach? Zachęcam do przeczytania wpisu. 🙂

Czy jak usunę czyjś komentarz pod swoim postem, autor będzie to widział?

Baner z ebookiemNa początek omówmy przypadek, gdy chcemy usunąć czyjś komentarz pod swoim postem. Taka potrzeba zwykle pojawia się wśród osób prowadzących strony firmowe na Facebooku. Jeśli jesteś jedną z nich i chciałbyś oczyścić swój profil z krytycznych komentarzy lub hejtu, możesz to bez obaw zrobić. Facebook nie powiadomi autora posta o tym, że usunąłeś jego komentarz.

Nawet jeśli posiadasz jedynie zwykłe konto osobiste, nadal możesz bez obawy usunąć cudze komentarze. W takim przypadku ich autorzy również nie zostaną o tym powiadomieni. Zatem jeśli jakiś komentarz z określonych powodów Ci się nie spodobał, możesz go usunąć anonimowo.

Ukrywanie komentarzy na FB jest bezpieczniejszą opcją, niż ich usuwanie

Jeszcze lepszą opcją od usuwania komentarzy, jest ich ukrywanie. Ukrywanie różni się od usuwania tym, że komentarze będą wyświetlać się jedynie ich autorom. Nikt inny zatem nie zobaczy ukrytych komentarzy poza osobami, które je napisały. Niesie to ze sobą duże korzyści.

Facebook nie powiadamia użytkowników o tym, że ich komentarze zostały usunięte. Mogą się oni jednak tego dowiedzieć, gdy wejdą na nasz profil i nie zobaczą swoich komentarzy. Ukrycie posta całkowicie rozwiązuje ten problem, ponieważ komentarz nadal pozostanie widoczny dla jego autora. Sprawa może wyjść na jaw dopiero wtedy, gdy autor posta zapyta inną osobę o to, czy jego komentarz jest widoczny.

Czy jak usunę swój komentarz na Facebooku, autor posta będzie to widział?

Przejdźmy do drugiego przypadku, a więc sytuacji, gdy chcemy usunąć własny komentarz pod czyimś postem. Czasami może się zdarzyć, że napiszemy coś bez namysłu, a po przemyśleniu sprawy stwierdzimy, że było to zbędne.

W takiej sytuacji również można bez obaw usunąć swój komentarz. Facebook nie powiadomi o tym autora posta.

Nie daje to jednak gwarancji, że autor nie zauważy zniknięcia naszego komentarza. Jeśli było ich niewiele, brak jednego może zwrócić jego uwagę.

Czy warto usuwać lub ukrywać komentarze na Facebooku?

Jestem zdania, że nawet jeśli Facebook informowałby o usuwaniu komentarzy, nadal warto byłoby korzystać z tej opcji. Każdy posiadacz profilu osobistego lub strony firmowej ma prawo decydować o tym, co może znajdować się na jego profilu, a co nie. Nie jest to też żadną cenzurą, co niektórzy próbują sugerować.

Jeśli komentarze w jakikolwiek sposób naruszają naszą godność osobistą, są dla nas niekomfortowe lub zagrażają bezpieczeństwu naszej firmy, nie ma nad czym się zastanawiać.

Czy warto usuwać komentarze z profilu firmowego?

Szczególnie wrażliwą kwestią jest usuwanie komentarzy z profilu firmowego. W końcu jeśli jako firma się z czegoś nie wywiązaliśmy czy popełniliśmy błąd, naszym obowiązkiem jest przyjąć reklamację klienta i to naprawić.

Oczywiście to prawda, ale jednocześnie nie oznacza, że musimy akceptować krytyczne komentarze na naszym facebookowym profilu. Naszym obowiązkiem jest podanie klientowi właściwej drogi kontaktu w przypadku chęci złożenia reklamacji, a ten powinien z niej skorzystać.

Jako klienci warto też, byśmy wykazywali się odpowiednią dozą wyrozumiałości i pamiętali o tym, że każdy sklep internetowy może mieć chwilowe problemy z dostawą czy awarię. Nie jest to też często winą pracowników, a już zwłaszcza tych, którzy pracują w dziale obsługi klienta.

Podsumowują wpis, Facebook nie powiadamia użytkownika o tym, że ktoś usunął jego komentarz pod swoim postem. Ponadto autor posta również nie zostanie powiadomiony o tym, gdy ktoś usunie swój komentarz z jego profilu.

Zazwyczaj od usuwania komentarzy lepszym rozwiązaniem jest ich ukrywanie. Kiedy ukryjemy czyjś komentarz, dla jego autora nadal pozostanie on widoczny. Dzięki temu najprawdopodobniej nie dowie się on o naszych działaniach.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz