Tradycyjne książki coraz częściej zastępowane są ich elektronicznymi wersjami. Jest to rozwiązanie tańsze i znacznie łatwiejsze m.in. w transporcie. Poza tym większość czytników oferuje możliwość notowania i zapisywania cytatów. Książki elektroniczne zawierają też znacznie mniej miejsca, co pozwala zbudować pokaźną cyfrową bibliotekę ulubionych tytułów bez żadnych przeszkód. Czy w takim razie czytniki e-papierowe rzeczywiście wyprą tradycyjne książki? Zapraszamy do lektury!

Czytniki e-papierowe przyszłością książek

Odkąd na rynku pojawił się tzw. EDP, czyli Electronic Paper Display (papier elektroniczny) świat książek uległ diametralnym zmianom. Powstały wówczas specjalne czytniki ze specjalnym rodzajem wyświetlacza, który praktycznie nie potrzebuje energii elektrycznej i do złudzenia przypomina prawdziwy papier. 

Co więcej, czytniki e-papierowe gwarantują idealną czytelność tekstu w słońcu i oferują nieograniczone kąty obserwacji. Znajdują one zastosowanie również w stacjach pogodowych, inteligentnych domach, zegarkach i gadżetach czy w interaktywnych znakach i plakietkach.

Czytniki e-papierowe są z całą pewnością przyszłością czytelnictwa, choć nie oznacza to, że tradycyjne książki znikną na zawsze. Obie formy mają bowiem swoje wady i zalety, ale w obliczu wszechobecnej cyfryzacji to właśnie e-booki cieszą się większą popularnością. Nie jest to jednak jedyny powód.

Zalety czytników e-papierowych 

Czytniki e-papierowe pozwalają przechowywać niemal nieograniczone ilości ulubionych książek. Poza tym księgarnie internetowe są dostępne dla użytkowników przez 24 godziny na dobę — zakupy można więc zrobić w dowolnym momencie bez konieczności stania w kolejkach czy odwiedzania bibliotek. Wystarczy tutaj jedynie dostęp do Internetu.

Książki elektroniczne możemy też kopiować dla własnego użytku. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby wybrany tytuł przenieść z czytnika na komputer czy telefon. Co więcej, e-book nigdy się nie zniszczy i zawsze będzie “pod ręką”. Jest to też rozwiązanie znacznie bardziej ekologiczne z perspektywy ochrony środowiska naturalnego. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://unisystem.pl/katalog/wyswietlacze-e-papierowe

Jedną z największych zalet inwestycji w czytniki e-papierowe jest również poręczność i intuicyjność obsługi. W Internecie znajdziemy również liczne portale oferujące zupełnie darmowe lektury. Ważna jest tutaj również interaktywność — wiele czytników wyposażonych jest bowiem w funkcje ułatwiające wyszukiwanie informacji czy tłumaczenie poszczególnych zwrotów językowych. Z kolei dotykowy ekran zapewnia wygodną nawigację podczas codziennego użytkowania. Z czytników e-papierowych mogą też korzystać osoby z niepełnosprawnościami. 

Czytniki e-papierowe będą stopniowo wypierać tradycyjne książki, choć z całą pewnością nie oznacza to, że przestaną one istnieć. Nowoczesne technologie dają jednak znacznie większe możliwości, co przekłada się na wygodę i komfort użytkowania, a także oszczędność finansową.

Napisz komentarz