Dziś przychodzę do Was z praktyczną poradą. Wiele razy zdarzyło mi się usłyszeć piosenkę, która mi się spodobała, ale z racji tego, że nie znałam jej tytułu, nie mogłam do niej wrócić.

Do tej pory w takich sytuacjach próbowałam wpisywać urywki tekstu w Google. Niestety nie zawsze kończyło się to powodzeniem. Teraz stosuję prostsze sposoby — gdy słyszę piosenkę, która mi się podoba, od razu otwieram aplikację lub asystenta głosowego i sprawdzam co to za utwór.

Gdy nie zdążę wyjąć telefonu na czas, a uda mi się zapamiętać melodię, używam asystenta głosowego do sprawdzenia co to za piosenka po nuceniu.

Sprawdzanie co to za piosenka za pomocą Asystenta głosowego Google lub Siri

jak pisać i pozycjonować bloga ebookAsystent Google na telefonach z Androidem umożliwia rozpoznawanie piosenek odtwarzanych w pobliżu. Gdy usłyszysz ładną muzykę w restauracji bądź sklepie możesz w łatwy sposób dowiedzieć się, co to za piosenka. Wystarczy, że wyjmiesz telefon, uruchomisz Asystenta Google, naciśniesz ikonkę mikrofonu i wypowiesz komendę: “Wyszukaj utwór”, a otrzymasz odpowiedź.

Jeśli nie wiesz jak uruchomić Asystenta Google w swoim telefonie z Androidem, już spieszę z pomocą. Wypowiedz komendę “OK Google” lub przyciśnij dłużej przycisk Home* na dole ekranu, a Asystent Google uruchomi się niezwłocznie i będziesz mógł z niego korzystać.

*W większości nowych smartfonów fizyczny przycisk Home został zastąpiony wirtualnym, np. w moim Samsungu ma postać małego kwadracika na ekranie.

Jeśli z jakichś powodów wyłączyłeś Asystenta Google, możesz również skorzystać z funkcji rozpoznawania piosenek w aplikacji Google (wyszukiwarce). Uruchom aplikację Google, naciśnij mikrofon znajdujący się w polu wyszukiwania po prawej stronie i wypowiedz komendę: “Wyszukaj utwór”.

Jeśli z kolei używasz iPhone’a, możesz skorzystać z pomocy innego asystenta głosowego — Siri. Siri działa podobnie jak Asystent Google, ale na urządzeniach Apple. Aby rozpoznać utwór za pomocą Siri, wypowiedz komendę ”Hey Siri, what’s that song?“?”.

*Uwaga! iPhone’y po aktualizacji oprogramowania do min. iOS 14.2 otrzymały wbudowaną aplikację do rozpoznawania piosenek (Shazam). Więcej informacji w kolejnym akapicie.

Co to za piosenka? Aplikacja Rozpoznawanie muzyki

Jeżeli nie przepadasz za korzystaniem z funkcji asystenta głosowego, możesz użyć specjalnej aplikacji do rozpoznawania piosenek. Jest ich kilka, ja korzystam z apki Rozpoznawanie muzyki (Beatfind Music Recognition) i z czystym sumieniem mogę ją polecić. Jest ona darmowa i można ją pobrać ze sklepu Google Play oraz AppStore.

Aplikacja świetnie się sprawdza nawet w “trudnych warunkach”, tzn. gdy muzyka w lokalu jest cicha lub gdy zagłuszają ją głosy ludzi. W zasadzie jeszcze nigdy mnie nie zawiodła.

Oprócz aplikacji Rozpoznawanie muzyki dostępne są również inne programy, które działają analogicznie. Do jednej z najbardziej popularnych należy apka Shazam. Jest to aplikacja fabrycznie zainstalowana na urządzeniach Apple.

Jeśli więc masz iPhone’a z aktualną wersją oprogramowania, nie musisz pobierać żadnej dodatkowej aplikacji czy pytać Siri co to za piosenka. Możesz rozpoznawać piosenki za pomocą apki Shazam bezpośrednio w centrum sterowania swojego iPhone’a. Aby dodać Shazam do centrum sterowania, stuknij kolejno: Ustawienia > Centrum sterowania, a następnie wybierz przycisk Dodaj obok pozycji Rozpoznawanie muzyki.
By rozpoznać jaka piosenka odtwarzana jest aktualnie w otoczeniu (lub na Twoim urządzeniu), stuknij przycisk Shazam.

Jak sprawdzić co to za piosenka po nuceniu?

Nie zawsze udaje mi się sprawdzić tytuł piosenki za pomocą aplikacji lub asystenta, bo często zdarza się, że utwór kończy się nim wyciągnę smartfona. W takich sytuacjach radzę sobie inaczej. Staram się zapamiętać najbardziej charakterystyczny fragment piosenki (np. refren), włączam Asystenta Google i nucę melodię do telefonu. Zazwyczaj udaje mi się uzyskać prawidłowy tytuł.

W iPhone’ach podobnie funkcję spełnia Siri. Również umożliwia sprawdzenie co to za piosenka po nuceniu.

Jak wspomniałam wcześniej, utwory można rozpoznawać także wpisując fragment tekstu w wyszukiwarkę. Jeśli lepiej wychodzi Ci wyłapywanie słów niż melodii, to ten sposób będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni.

Podsumowując, kiedy usłyszysz ładny utwór, niezwłocznie wyciągnij telefon i sprawdź co to za piosenka za pomocą asystenta głosowego lub aplikacji. Jeśli jednak nie zdążysz tego zrobić, postaraj się zapamiętać fragment melodii bądź tekstu, by zidentyfikować utwór po nuceniu lub słowach.

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz