Co oznacza termin banned hashtags, który jest często stosowany przez użytkowników Instagrama? Czy zbanowane hashtagi rzeczywiście istnieją? Czym grozi ich używanie? I wreszcie, jak sprawdzić, które hashtagi są zakazane? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w moim dzisiejszym wpisie.
Banned hashtags – co to takiego?
Istnieją hashtagi, które z różnych przyczyn „nie podobają się” Instagramowi i które serwis celowo blokuje. Są to tak zwane „banned hashtags”, czyli zbanowane hashtagi.
Jakie hashtagi są banowane i dlaczego?
Instagram banuje tagi gromadzące nieodpowiednie treści (np. pornograficzne, rasistowskie, ksenofobiczne, nawołujące do nienawiści, przemocy itp.), takie, które uznaje za spamerskie (np. typu follow, l4l, f4f) oraz takie, które są nadużywane lub niewłaściwie używane przez użytkowników (np. instagirl, iphone).
Dlaczego do banned hashtags często wliczają się popularne hashtagi?
Jeśli zdziwiło Cię, dlaczego do banned hashtags nierzadko wliczają się popularne hashtagi, które teoretycznie nie są kontrowersyjne, np. #iphone czy #instagirl, już spieszę z wyjaśnieniem. Co do hashtagu instagirl można się domyślić – pojawiały się pod nim niecenzuralne zdjęcia.
Jeśli jednak chodzi o hashtag iphone, sprawa wygląda nieco inaczej. Użytkownicy oznaczali tym hashtagiem niemal każde zdjęcie tylko z uwagi na to, że były one robione smartfonami marki Apple.
Instagram dąży do tego, by w hashtagach o danej nazwie pojawiały się wyłącznie takie zdjęcia, które tematyką do niej nawiązują. Hashtag iphone powinien więc zawierać zdjęcia iPhone’ów, a nie np. ludzi, kwiatów, zwierząt, wnętrz itd.
Czy hashtagi banowane są na stałe?
Nie wszystkie hashtagi banowane są na zawsze – niektóre z nich są niedostępne jedynie tymczasowo. Tym mniej kontrowersyjnym # Instagram po jakimś czasie pozwala wrócić do obiegu. Na przykład, przez jakiś czas do banned hashtags zaliczał się hashtag polishgirl, ponieważ pojawiały się pod nim niecenzuralne zdjęcia mężczyzn. Obecnie jednak został on przywrócony i można go używać.
Czym grozi używanie banned hashtags?
Niestety, używanie banned hashtags bardzo negatywnie wpływa na zasięgi i rozwój konta. Zbanowane hashtagi są problematyczne, ponieważ można ich użyć zupełnie nieświadomie. Jak wspomniałam wcześniej, do banned hashtags nie wliczają się jedynie kontrowersyjne hashtagi, ale również te niepozorne.
Ponadto twórca, aby mieć pewność, że uniknie użycia zakazanego hashtagu, musiałby każdorazowo sprawdzać wszystkie hashtagi podczas publikowania postów. Jeśli ktoś wstawia kilka postów dziennie, na dłuższą metę może się to okazać uciążliwe. W końcu pod każdym postem można użyć aż 30 hashtagów.
Co się stanie, jeśli pod postem znajdzie się banned hashtag?
Wystarczy że pod postem twórcy znajdzie się jeden zbanowany hashtag, a Instagram utnie mu zasięgi ze wszystkich innych użytych przez niego hashtagów. Zasięg organiczny posta zostanie ograniczony jedynie do zasięgu wewnętrznego, a więc do grona obserwatorów. W praktyce będzie to oznaczało, że post nie dotrze do większości odbiorców.
Notoryczne używanie zbanowanych hashtagów grozi nawet blokadą konta!
Czy istnieje gotowa lista zbanowanych hashtagów?
Wiele osób zastanawia się, czy istnieje gotowa lista zbanowanych hashtagów. Odpowiadając na to pytanie, zacznę od tego, że liczba banned hashtags jest niewyobrażalnie długa i może wynosić nawet kilkaset tysięcy. Ponadto nieustannie się zmienia, ponieważ jak wspomniałam wcześniej, wiele hashtagów banowanych jest jedynie tymczasowo. Co więcej, cały czas dochodzą nowe hashtagi, na które algorytm Instagrama nakłada bana.
Nie da się więc utworzyć listy, która byłaby cały czas aktualna i której można by się nauczyć na pamięć. Jeśli więc znajdziesz w sieci gotową listę zbanowanych hashtagów, wiedz, że najprawdopodobniej nie jest ona aktualna.
Jak sprawdzać banned hashtags? Instrukcja
Aby uniknąć użycia zbanowanego hashtagu, warto sprawdzić każdy z nich przed opublikowaniem posta. Można to robić na dwa sposoby – ręcznie oraz za pomocą specjalnego narzędzia. Poniżej znajdziesz pomocne instrukcje do każdego ze sposobów.
Instrukcja 1. Ręczne sprawdzanie banned hashtags
Ręczne sprawdzanie banned hashtags jest banalnie proste. W praktyce wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarkę Instagrama nazwę danego hashtagu. Jeśli hashtag nie pojawi się w ogóle, będzie to oznaczało, że prawdopodobnie został usunięty na stałe.
Jeżeli z kolei po wpisaniu nazwy danego hashtaga ten będzie widoczny, ale po jego kliknięciu zobaczymy tylko najpopularniejsze zdjęcia (bez sekcji ostatnie zdjęcia), najprawdopodobniej będzie to znak, że hashtag został zablokowany tymczasowo.
Instrukcja 2. Automatyczne sprawdzanie banned hashtags przy pomocy narzędzia online
Drugim sposobem na sprawdzenie banned hashtags jest skorzystanie z narzędzia online – IQ Hashtags. Wystarczy skopiować lub wpisać hashtagi oddzielając je spacjami, lub przecinkami, a algorytm samodzielnie wskaże nam, które z nich są dozwolone, a które zbanowane. Narzędzie umożliwia także przeskanowanie swojego profilu pod kątem zbanowanych hashtagów i ich usunięcie. Opcja ta dostępna jest jednak jedynie po zalogowaniu.
Podsumowując wpis, banned hashtags istnieją, a ich używanie może diametralnie odbić się na zasięgach. Co więcej, regularne publikowanie postów ze zbanowanymi hashtagami grozi usunięciem konta.
Dlatego też przed opublikowaniem posta lepiej sprawdzić, czy któryś z użytych przez nas hashtagów nie jest zbanowany. W przeciwnym razie prawie cała praca pójdzie na marne. Banned hashtags można sprawdzać zarówno ręcznie, jak i przy pomocy wygodnego narzędzia online – IQ hashtags.