Tematem aplikacji do tłumaczenia tekstu ze zdjęć i aparatu zainteresowałam się z uwagi na pracę. Potrzebowałam programu, który umożliwiłby mi zmianę języka tekstów znajdujących się na grafikach i fotografiach w sieci. Na przykład często przeglądam na Instagramie zawartość zagranicznych, tematycznych hashtagów związanych z moją branżą i chciałam przetłumaczyć znajdujące się na grafikach napisy.

Ku mojemu zaskoczeniu odkryłam, że doskonale znałam wcześniej narzędzie, które by mi to umożliwiło. Nie zdawałam sobie jednak sprawy ze wszystkich jego funkcji. Tym narzędziem okazał się Tłumacz Google, który prawdopodobnie również i Tobie jest dobrze znany.

Niewiele osób wie, że oprócz standardowej funkcji tłumaczenia tekstu, Translator Google umożliwia zmianę języka na zdjęciach oraz bezpośrednio z aparatu. Funkcja ta dostępna jest jednak tylko w aplikacji mobilnej.

Jeśli więc szukałeś tego typu programu, już nie musisz. Otwórz Google Play Store lub App Store, wyszukaj apkę Tłumacz Google i ją zainstaluj.

Aplikacja do tłumaczeniu tekstu ze zdjęcia i aparatu Google Translate – zalety

jak pisać i pozycjonować bloga ebookAplikacja do tłumaczenia tekstu ze zdjęć i aparatu może się przydać w różnych sytuacjach. Jak wspomniałam wcześniej, ja wykorzystuję ją w pracy. Na komputerze przeglądam zagraniczne zdjęcia i grafiki z Google i IG, a telefonem za pomocą aplikacji, skanuję znajdującą się na nich treść.

Aplikacja wyświetla mi tłumaczenie w czasie rzeczywistym. Dzięki temu nie muszę nawet pobierać zdjęć i grafik na telefon, choć oczywiście mam i taką możliwość. W Google Translate można wgrywać zdjęcia zapisane na smartfonie.
Korzystanie z aplikacji to z pewnością ogromna oszczędność czasu. Dzięki niej nie trzeba przepisywać tekstów do Translatora w przeglądarce.

Tłumacz Google sprawdza się również w podróży i pomaga w nauce języków obcych. Zwiedzając obce Państwa możemy tłumaczyć w czasie rzeczywistym napisy znajdujące się na banerach i drogowskazach. Ponadto aplikacja może być bardzo pomocna podczas korzystania z usług lokalnych restauracji w egzotycznych krajach, w których zazwyczaj brakuje menu w polskiej, a niekiedy nawet i angielskiej wersji językowej.

Jak korzystać z aplikacji do tłumaczenia tekstu ze zdjęć i aparatu?

Korzystanie z apki Tłumacz Google jest bardzo proste. Aby przetłumaczyć tekst “na żywo” wystarczy uruchomić aplikację, wybrać opcję “Aparat”, znajdującą się w prawym dolnym rogu, a następnie skierować obiektyw na tekst.

Żeby z kolei przetłumaczyć tekst ze zdjęcia zapisanego wcześniej na telefonie, należy posłużyć się opcją “Importuj” i wgrać plik.

Oczywiście aplikacja daleka jest jeszcze od doskonałości. Tłumaczenia często nie są dokładne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z mało popularnym językiem. Daje jednak ogólny zarys tego co autor zdjęcia lub grafiki miał na myśli.

Jeśli tłumaczenie z mało popularnego języka na polski wydaje Ci się bez sensu, spróbuj przetłumaczyć tekst na język angielski.

Oprócz funkcji tłumaczenia tekstu ze zdjęć i aparatu aplikacja Google Translate umożliwia transkrypcję mowy na tekst, a także prowadzenie rozmów “na żywo” w różnych językach. Jest to z pewnością program warty uwagi.

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz