Czy wiesz, że można pisać w Wordzie mówiąc? W pakiecie Microsoft istnieje funkcja dyktowania umożliwiająca zamianę mowy na tekst. Z mojego dzisiejszego wpisu dowiesz się czego potrzebujesz, by móc korzystać z funkcji pisania głosem w programie Word, a także jak ją włączyć i z powodzeniem używać.

Jak włączyć funkcję zamiany mowy na tekst w programie Word? Instrukcja dla przeglądarek

Wpis zacznę od meritum, czyli od prostej instrukcji włączania funkcji dyktowania w Wordzie przy użyciu przeglądarki. Aby uruchomić zamianę mowy na tekst w programach Microsoft, wykonaj kolejno poniższe kroki:

 1. Zaloguj się do swojego konta Microsoft w przeglądarce Edge, Chrome lub Firefox
 2. Otwórz kolejno zakładki “Narzędzia główne > Dyktowanie. Jeśli na swoim koncie uruchamiasz funkcję dyktowania po raz pierwszy, zostaniesz poproszony o włączenie uprawnień mikrofonu.
 3. Gdy pojawi się ikona mikrofonu, poczekaj na jego włączenie.
 4. Gotowe! Możesz rozpocząć dyktowanie tekstu. 🙂

Włączanie funkcji zamiany mowy na tekst w Word — instrukcja dla komputerów z Windows

Funkcja pisania głosem, czyli Microsoft Dictate dostępna jest tylko i wyłącznie dla subskrybentów platformy Microsoft 365. Dla osób, które nie wiedzą czym jest ta platforma, spieszę z małym wyjaśnieniem — jest to następca klasycznego pakietu biurowego. Microsoft 365 nastawiony jest na obsługę danych w chmurze, a tym samym — większą integrację z innymi usługami giganta. Platforma znacząco ułatwia współpracę w zespole.

Aby nie odbiegać zbytnio od tematu, poniżej zamieszczam instrukcję włączania funkcji zamiany mowy na tekst dla Windowsa:

 1. Zaloguj się do platformy Microsoft 365.
 2. Wybierz kolejno opcje Narzędzia główne oraz Dyktowanie (widoczna ikonka mikrofonu).
 3. Zaczekaj aż funkcja dyktowania się uruchomi i rozpocznie się nasłuchiwanie.
 4. Zacznij dyktować tekst, a wkrótce zobaczysz go na ekranie 🙂

Jak włączyć funkcję pisania głosem na komputerach MacOS?

Podobnie jak w przypadku komputerów z Windows, do korzystania z funkcji dyktowania w Wordzie na komputerach Mac potrzebny jest dostęp do platformy Microsoft 365. Instrukcja również jest identyczna, o ile nie korzystamy ze skrótów klawiszowych. Aby uruchomić funkcję dyktowania wykonaj kolejno poniższe kroki:

 1. Zaloguj się do usługi Microsoft 365.
 2. Kliknij kolejno Narzędzia główne >> Dyktowanie.
 3. Poczekaj aż mikrofon się uruchomi.
 4. Zacznij dyktować głosem.

Jak włączyć funkcję zamiany mowy na tekst na telefonach z Androidem?

Czy wiesz, że z funkcji dyktowania w Wordzie możesz korzystać także ze smartfona z Androidem? Na początku funkcja ta nie była w Polsce dostępna dla urządzeń mobilnych, ale z czasem gigant z Redmond postanowił to zmienić 🙂

Instrukcja włączania funkcji zamiany mowy na tekst w programie Word dla najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego w naszym kraju, czyli Androida, wygląda następująco:

 1. Uruchom program Word na telefonie z Androidem.
 2. Naciśnij ikonkę mikrofonu znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu. Włączy się środowisko dyktowania.
 3. Następnie kliknij większą ikonę mikrofonu i zaczekaj aż ten się włączy i zacznie nasłuchiwać.
 4. Zacznij mówić, wkrótce na ekranie Twojego telefonu mowa zamieni się na tekst 🙂

Instrukcja włączania funkcji dyktowania w Word dla urządzenia mobilnego z iOS

Funkcja pisania w Wordzie głosem dostępna jest też oczywiście w urządzeniach marki Apple. Jeśli więc posiadasz iPhone’a, wykonaj kroki z poniższej instrukcji:

 1. Uruchom program Word na iPhone.
 2. Kliknij ikonkę mikrofonu znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu.
 3. Gdy uruchomi się środowisko dyktowania, wybierz ikonę dużego mikrofonu, zaczekaj aż zacznie nasłuchiwać i zacznij mówić.
 4. Podyktowany tekst zacznie pojawiać się na ekranie.

Czego potrzebuję, by móc korzystać z funkcji zamiany mowy na tekst w programie Word?

Jak możesz wywnioskować z powyższych instrukcji, aby korzystać z funkcji dyktowania w programie Word potrzebujesz jedynie komputera lub telefonu z mikrofonem oraz dobrego łącza internetowego. Niezbędne będzie Ci też konto Microsoft.

Jeśli dodatkowo chciałbyś korzystać z funkcji zamiany mowy na tekst na komputerze, na MacOS lub z Windows, będziesz musiał zainwestować w usługę Microsoft 365. Z oficjalnym cennikiem subskrypcji możesz się zapoznać na tutaj.

Korzystanie z funkcji dyktowania w Word a interpunkcja

Być może zastanawiasz się jak narzędzie do dyktowania w Word radzi sobie z interpunkcją. W instrukcji znajdującej się na oficjalnej stronie Microsoft widnieje jasna informacja, że wszelkie znaki przestankowe należy jawnie werbalizować. Jeśli więc chcemy postawić przecinek, po prostu mówimy głośno “przecinek”.

Czasami jednak może to być problematyczne – bo co w przypadku, gdy będziemy chcieli napisać słowo przecinek, a nie postawić znak specjalny?

Na szczęście twórcy narzędzia przewidzieli taką sytuację. Użytkownik może zdecydować, czy algorytm sztucznej inteligencji ma sam stawiać kropki, przecinki i inne znaki, czy też nic nie zgadywać.

Jak radzić sobie z błędami podczas korzystania z pisania głosowego w Word?

Działanie oprogramowania służącego do zamiany mowy na tekst w Wordzie jest imponujące, jednak jak każde narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, Microsoft Dictate nie jest doskonały. Podczas dyktowania tekstu pojawiają się błędy i przeinaczenia. Narzędzie w wersji polskiej często nie radzi sobie z nazwami obcojęzycznymi. Na szczęście wszelkie błędy można w szybki i prosty sposób poprawić. Wystarczy użyć do tego klawiatury lub sugestii dyktowania.

Z całą pewnością jednak można stwierdzić, że narzędzie radzi sobie świetnie i dla wielu osób jest wybawieniem. Przy okazji przejdę więc do korzyści wynikających z korzystania z tej funkcji.

Korzyści z używania funkcji dyktowania w Word

Największą zaletą funkcji zamiany mowy na tekst w Wordzie jest spora oszczędność czasu. Pisanie to bowiem dużo bardziej czasochłonny proces niż mówienie, zwłaszcza jeśli korzystamy z urządzenia mobilnego. Smartfony mają małą klawiaturę i pisanie na nich bywa wyczerpujące.

Ponadto podczas zapisywania notatek często pojawia się tzw. czarna dziura. Chodzi mi o sytuacje gdy mieliśmy coś na myśli, ale przez skupienie się na pisaniu zapomnieliśmy co chcieliśmy przekazać. Funkcja zamiany mowy na tekst umożliwia robienie notatek na bieżąco i szybkie i spontaniczne zapisywanie swoich myśli.

Kolejną zaletą Microsoft Dictate jest możliwość korzystania z niej w tzw. biegu. Dzięki niej możemy na przykład robić notatki spacerując. Pisanie tekstów wymaga większego skupienia i raczej zmusza nas do wykonywania tylko tej czynności.

Mam nadzieję, że korzystanie z funkcji zamiany mowy na tekst w Wordzie również i Tobie przypadnie do gustu. 🙂

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz