W internecie bardzo często można się spotkać z przeróżnymi ofertami polegającymi na wypełnianiu wniosków. W ofertach tych praca ta przedstawiana jest jako wygodny sposób na dorobienie do domowego budżetu. Choć opcja ta wydaje się kusząca, zdecydowanie odradzam podejmowanie się tego typu zleceń. Oferty pracy polegające na wypełnianiu wniosków to najczęściej oszustwa. Nim podejmiesz tragiczną w skutkach decyzję, przeczytaj wpis.
Wypełnianie wniosków – jak wyglądają oferty i gdzie można się na nie natknąć?
Na oferty polegające na wypełnianiu wniosków można się natknąć między innymi na portalach typu OLX, Sprzedajemy czy na grupach na Facebooku. W miejscach tych oferty tego typu pojawiają się jak grzyby po deszczu.
Zazwyczaj publikowane są przez osoby prywatne – próżno szukać w nich danych firm umożliwiających ich lokalizację i sprawdzenie ich wiarygodności. Kontakt z osobą, która opublikowała ogłoszenie, ogranicza się zwykle do maila (najczęściej na WP, Onecie czy na Interii) i / lub numeru telefonu. Po nawiązaniu współpracy i wykonaniu zleceń dla ogłoszeniodawcy kontakt z nim zwykle się urywa.
To co jest charakterystyczne dla tego typu ofert to obiecywane duże sumy pieniędzy za pracę niewymagającą dużego wkładu i wysiłku, ani też żadnych specjalistycznych umiejętności. Często za wypełnienie pojedynczego wniosku ogłoszeniodawca obiecuje od 100 do nawet kilkuset złotych. W dodatku zapewnia pełną elastyczność godzin i przygotowanie do pracy. Jedynym wymaganiem w tego typu fałszywych ofertach jest pełnoletność i dostęp do telefonu / komputera. Oczywiście w ogłoszeniu nie ma mowy o podpisaniu jakiejkolwiek umowy – czy to o umowy pracę, czy cywilnoprawnej.
Wypełnianie wniosków – możliwe oszustwa i niebezpieczeństwa
Prawdopodobnie wszystkie, a na pewno 99% ofert pracy polegających na wypełnianiu wniosków to oszustwa. Bardzo wiele z nich polega na wyłudzaniu danych i kradzieżach. Oszuści wykorzystują naiwne osoby chętne do dorobienia do domowego budżetu na różne sposoby.
Niektóre oszustwa są mało szkodliwe dla ich ofiar i nie wiążą się z bardziej dotkliwymi konsekwencjami. Gdy zlecenie ogranicza się do wypełniania ankiet, osoba która je wystawiła, najprawdopodobniej zarabia na linku afiliacyjnym (programie partnerskim). Zatem przesyłając swój link do ankiety innym osobom, oszust czerpie jedynie profity od firm zlecających ankiety. Oczywiście osobom, które wypełniają dla niego ankiety, nigdy nie przesyła obiecanego wynagrodzenia, a kontakt z nim szybko się urywa. W tym przypadku jednak nie ma tragedii, ponieważ jedyną konsekwencją dla oszukanych osób jest ich stracony czas.
Sytuacja staje się dużo bardziej niebezpieczna w przypadku ofert polegających typowo na wypełnianiu wniosków. Oszuści często wymagają od ofiar podania we wnioskach swoich danych, na które zakładają konta bankowe i uzyskują do nich dostęp. Bardziej naiwne osoby same wręcz godzą się wypełnić wnioski bankowe dla oszustów i przekazują im dane logowania do konta.
Oszuści biorą na niczego nieświadome ofiary przeróżne zobowiązania. Poszkodowani borykają się później z poważnymi konsekwencjami. Niektórzy oszuści dopuszczają się jeszcze dalszych nadużyć – nie tylko zaciągają pożyczki na kontach bankowych swoich ofiar, ale również wyłudzają na nie pieniądze od kolejnych poszkodowanych. W przypadku skarg na policję czy do prokuratury, organy ścigania docierają w pierwszej kolejności do osoby, do której należy konto – a więc do ofiary oszusta.
Czy warto odpowiadać na oferty polegające na wypełnianiu wniosków? Podsumowanie
Podsumowując wpis, polecam omijać oferty pracy polegające na wypełnianiu wniosków i przestrzec przed zagrożeniem znajome osoby. Istnieją dużo bezpieczniejsze i bardziej komfortowe możliwości dorobienia do domowego budżetu. Warto zastanowić się, w czym jesteśmy dobrzy i co moglibyśmy robić. Na przykład osoby, które mają lekkie pióro i umiejętność pisania, mogą spróbować swoich sił w copywritingu lub założyć bloga i czerpać dochód z reklam. Możliwości jest tak naprawdę mnóstwo i nie warto przy tym ryzykować swoim bezpieczeństwem.
Przeglądając jakiekolwiek oferty pracy, warto sprawdzić, kto za stoi za danym ogłoszeniem. Nie warto odpowiadać na oferty od osób prywatnych, ponieważ to z reguły kończy się problemami. Szukając dodatkowej pracy, warto też zachować zdrowy rozsądek i zastanowić się nad realnością przeglądanych ogłoszeń.
Przed wysłaniem aplikacji na ofertę pracy polecam zadać sobie pytanie, czy oferowane wynagrodzenie na opisywanym stanowisku jest rynkowe i czy oferta nie brzmi zbyt niewiarygodnie. Pamiętajmy, że wygórowane wynagrodzenie nieadekwatne do wymagań, wykształcenia i zakresu obowiązków, powinno od razu wzbudzić naszą czujność.