Facebook nieustająco walczy z fałszywymi kontami. Zgodnie z zasadami, każdy użytkownik serwisu powinien posługiwać się prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Zakładanie kont na zmyślone danymi i pseudonimy jest zakazane. Pseudonimy dozwolone są tylko wtedy, jeśli stanowią inną wersję imienia lub nazwiska (np. Ania zamiast Anna).
Jeśli Facebook wykryje nieprawidłowości, może zablokować konto użytkownika i żądać od niego weryfikacji tożsamości. Czy można ją ominąć? Zachęcam Cię do przeczytania mojego dzisiejszego wpisu.
Kiedy i dlaczego Facebook wymaga weryfikacji tożsamości?
W punkcie nr 3 Regulaminu Facebooka, zawierającym zobowiązania użytkownika wobec serwisu i jego społeczności, jest jasno napisane, że osoby chcące korzystać z platformy, muszą:
- podać prawdziwe imię i nazwisko oraz rzeczywiste informacje na swój temat,
- używać tylko jednego konta osobistego,
- nie umożliwiać innym osobom korzystania ze swojego konta oraz nie przenosić na nikogo jego własności.
Co więcej, użytkownicy których konta zostały wcześniej wyłączone z powodu złamania zasad społeczności, nie mogą bez zgody Facebooka zakładać nowych profili. Serwis nie umożliwia też rejestracji osobom poniżej 13 roku życia oraz dorosłym skazanym za niektóre przestępstwa.
Facebook wymaga weryfikacji tożsamości, by sprawdzić, czy konto do którego użytkownik chce otrzymać dostęp rzeczywiście należy do niego oraz czy imię i nazwisko, a także data urodzenia zamieszczone na jego profilu, zgadzają się tymi, które widnieją na jego dokumencie tożsamości. Ponadto weryfikuje, czy konto nie należy do osoby, która nie uzyskała zgody na rejestrację w serwisie.
Facebook zapewnia, że żądając weryfikacji tożsamości dba o bezpieczeństwo użytkowników i chce chronić swoją społeczność przed oszustwami, skutkami podszywania się, nadużyciami i phishingiem.
Z pewnością ograniczenie możliwości zakładania fałszywych kont oszustom zwiększa bezpieczeństwo użytkowników oraz klarowność i zaufanie do serwisu. Nie jest jednak tajemnicą, że Facebook potrzebuje prawdziwych danych swoich użytkowników, by spełnić oczekiwania reklamodawców. Gdyby użytkownicy mieliby możliwość podawania fałszywych danych na swój temat, skuteczne targetowanie reklam przez algorytmy Facebooka byłoby utrudnione.
Na czym polega weryfikacja tożsamości na Facebooku?
Weryfikacja tożsamości na Facebooku polega na przesłaniu jednego z dokumentów, zawierającego takie dane jak:
- imię i nazwisko i data urodzenia lub
- imię i nazwisko i zdjęcia
Najczęściej użytkownicy przesyłają dokumenty tożsamości wydane przez organy administracji publicznej, czyli:
- dowód osobisty,
- paszport,
- prawo jazdy,
- akt urodzenia,
Czy weryfikacja tożsamości na Facebooku jest bezpieczna?
Z oczywistych przyczyn przesyłanie dokumentów tożsamości zawierających wrażliwe dane napawa wielu użytkowników niepokojem. Gdyby informacje zawarte w tych dokumentach wyciekły, nieuprawnione osoby mogłyby wykraść tożsamość użytkowników i wykorzystać ich dane do wzięcia na nich pożyczek lub zaciągnięcia umów z operatorami telekomunikacyjnymi.
Warto więc wiedzieć, że Facebook stosuje specjalne zabezpieczenia, by zapewnić ochronę danych użytkowników. Jest to w interesie właścicieli serwisu, ponieważ kradzieże tożsamości odbiłyby się klęską wizerunkową giganta i zniechęciłyby potencjalnych użytkowników i reklamodawców do korzystania z platformy.
Dlatego też dokumenty przesyłane w celu weryfikacji tożsamości są szyfrowane i jak zapewnia Facebook – przechowywane są w bezpieczny sposób. Dla żadnego znajomego czy innego użytkownika serwisu nigdy nie będą one widoczne.
Dokumenty są jednak ręcznie sprawdzane przez pracowników Facebooka i przechowywane w systemie nawet do roku. Czynnik ludzki zawsze jest ryzykiem, nic więc dziwnego, że można mieć obawy przed przesłaniem dowodu na Facebooku.
Czy da się ominąć weryfikację tożsamości na Facebooku?
Podczas weryfikacji Facebook sprawdza, czy dane w dokumencie tożsamości zgadzają się z danymi podanymi w serwisie. Aby pomyślnie przejść weryfikację tożsamości, imię i nazwisko oraz data urodzenia na przesłanym do Facebooka dokumencie muszą być takie same jak te, które widnieją na profilu użytkownika.
Niektórym użytkownikom udaje się ominąć weryfikację tożsamości na Facebooku, ponieważ posługują się fałszywymi skanami dowodów dostępnymi w sieci. Wiele lat temu głośno było np. o dowodzie Kamila Tumulca (dziś już nieaktualnym), którego skan krążył w internecie i był obiektem żartów.
Użytkownicy posługujący się fałszywymi dowodami podczas weryfikacji, oczywiście posługują się też fałszywymi danymi na Facebooku. W przeciwnym razie nie udałoby im się przejść weryfikacji pomyślnie. Warto jednak wiedzieć, że jest to działanie nie tylko niezgodne z zasadami Facebooka, ale również nielegalne.
Osoby, które boją się przesłać dokument tożsamości z wrażliwymi danymi na Facebooku, nie muszą całkowicie omijać weryfikacji tożsamości. Mogą po prostu ukryć wrażliwe dane, których Facebook nie żąda. W wymogach jest jasno napisane, że należy przesłać dokument z widocznym imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia lub zdjęciem.
Dlatego też warto spróbować ukryć pozostałe dane, takie jak np. serię i numer dowodu osobistego. Ważne jest jednak to, by nie dokonywać żadnych zmian cyfrowo, tylko zakryć niepotrzebne informacje jeszcze przed zrobieniem zdjęcia. W przeciwnym razie Facebook nie zaakceptuje dokumentu.
Kolejną możliwością na uniknięcie przesłania dowodu z wrażliwymi danymi jest przesłanie dokumentów innych niż wydane przez organy administracji publicznej. Oprócz dokumentów, które wymieniłam w drugim akapicie, Facebook akceptuje również:
- legitymację studencką,
- kartę biblioteczną,
- świadectwo pracy,
- kartę uchodźcy,
- kartę lojalnościową,
- dyplom
W przypadku weryfikacji poprzez przesłanie dokumentów innych niż wydane przez organy administracji publicznej, konieczne jest przesłanie dwóch dokumentów.
Podsumowując, próba ominięcia weryfikacji tożsamości na Facebooku może być dla użytkowników kusząca, z uwagi na obawę przed przesłaniem do serwisu dokumentów z wrażliwymi danymi. Zamiast jednak posługiwać się fałszywymi skanami dowodów i narażać się na nieprzyjemności, polecam przesłać dokumenty z zakrytymi kluczowymi informacjami, bądź też dokumenty inne niż wydane przez organy administracji publicznej.