Chcesz, aby marketing video przynosił wymierne korzyści? Wykorzystaj odpowiednie techniki narracyjne, które podniosą atrakcyjność przekazu i jego efektywność! Nieangażujące treści video, które w dodatku trwają zbyt długo, odpychają odbiorców! Nudne komunikaty przepadają w zalewie im podobnych. Nie wyróżniają się niczym, nie wywierają wpływu, są ignorowane. W jaki sposób korzystać z technik narracyjnych, by czynić marketing video twojej marki atrakcyjnym i skutecznym? Sprawdź!
1. Marketing video wykorzystujący storytelling (opowieść)
Ludzie opowiadają sobie historie najprawdopodobniej od momentu, kiedy odkryli język. Opowieść jest nierozerwalnie złączona z rozwojem naszego gatunku. Niegdyś plemię zasiadało wokół ogniska, by opowiadać historie o życiu codziennym, mitach i legendach. Współcześnie opowieści czytamy w książkach, oglądamy je w filmach, a także w materiałach wideo oraz… reklamach!
Marketing video, który wykorzystuje storytelling, a więc technikę narracyjną polegającą na przedstawianiu marki, produktu czy usługi, w opowieści, jest niezwykle skuteczny. Nie jest to łatwy proces. Często lepiej wynająć agencję content marketingową (zobacz: video marketing Kohai), by stworzyła profesjonalny i wartościowy materiał, bądź całą kampanię. Samodzielne działania pochłaniają mnóstwo czasu i wymagają kreatywności
Dlaczego storytelling jest skuteczny? Angażuje odbiorcę na najbardziej podstawowym i emocjonalnym poziomie – ludzkiego doświadczenia. Gdy uda ci się wpisać przekaz reklamowy twojej marki w przeżycia twojego odbiorcy czy klienta, zyskasz nie tylko jego uwagę. Poczuje się wysłuchany, zrozumiany, potraktowany jak człowiek z określonymi potrzebami, na które odpowiada twoja oferta, nie tylko jak klient, któremu „chcesz coś sprzedać”.
2. Video marketing a poprawne używanie symboli i metafor
Metafory i symbole są potężnymi narzędziami narracyjnymi, które pozwalają przekazać skomplikowane idee w prosty i zrozumiały sposób. Używanie ich w video marketingu pomaga wyjaśniać zastosowanie produktu lub usługi bez konieczności podawania zbyt wielu nudnych szczegółów technicznych. Metafory wzbogacają przekaz wizualny, czyniąc go bardziej wyrazistym i łatwiejszym do zapamiętania.
Symbole natychmiast przyciągają uwagę widza i ułatwiają rozumienie przekazywanych treści. Są silnie kojarzone z marką i zwiększają jej rozpoznawalność. Ważne jest, aby były spójne z jej ogólnym przesłaniem oraz dostosowane do kultury i oczekiwań twoich odbiorców.
3. Narracja prowadzona z perspektywy bohatera
Tworzenie postaci lub bohatera, z którym łatwo się utożsamić, jest kolejną skuteczną techniką video marketingu. Bohater ten może być rzeczywistą osobą, maskotką marki, a nawet animowaną postacią, która jest punktem centralnym referowanej widzom opowieści. Wykorzystując postać bohatera, angażujesz widzów na głębszym poziomie. To wiedzie do szybszego i łatwiejszego zapamiętywania oferty marki prezentowanej przez bohatera. Instynktownie zaczyna kojarzyć się z maskotką czy bohaterem.
Bohater musi jednak ściśle reprezentować wartości marki i odzwierciedlać cechy uznawane za ważne przez twoich odbiorców. Atrakcyjny bohater nie tylko prowadzi narrację. Staje się twarzą marki, zwiększając jej spójność. Ułatwia jej identyfikację przez klientów, czyniąc ją rozpoznawalną w społeczności i konkurencyjną na rynku. To nie wszystko! Przywiązanie emocjonalne do bohatera czyni konsumentów lojalnymi wobec marki i zaangażowanymi w jej życie oraz rozwój.
4. Konflikt!
Każda przekonująca opowieść budowana jest wokół konfliktu czy też przeciwności, z którą zmaga się jej bohater. W video marketingu bohaterem opowieści jest marka, jej usługa lub produkt. Konfliktem czy przeciwnością zaś prawdziwy problem, z którym zmaga się twój potencjalny klient. Gdy opowiadasz o ofercie swojej marki z tej perspektywy, ukazujesz ją jako drogę do rozwiązania realnych problemów.
Efektywność tej techniki narracyjnej polega jednak na tym, że ukazanie rozwiązania problemu nie jest suche i techniczne. Przeciwnie! Opowieść jest zanurzona w życiu tak bardzo, jak to tylko możliwe. A raczej – powinna taką być, by odnieść pozytywny skutek. Odbiorca treści widzi działanie usługi czy produktu w rzeczywistości, ma więc większe zaufanie do oferty, którą mu prezentujesz. Atrakcyjność przekazu również ma znaczenie, dlatego estetyczna narracja o problemie klienta rozwiązanym dzięki twojej ofercie skłania go do skorzystania z niej.
5. Budowanie napięcia i suspens
Suspens jest ciekawą techniką używaną w video marketingu, której zadaniem jest przyciągnięcie i utrzymanie uwagi widzów. Stopniowo zwiększa napięcia poprzez kreowanie sytuacji oczekiwania na rozwiązanie kluczowego problemu lub pytania. Odbiorcy są bardziej zaangażowani w treść, ponieważ oczekują momentu zaspokojenia narastającej ciekawości.
Im bardziej niespodziewane rozwiązanie, tym lepiej zapada w pamięć i tym większy odnosi skutek. Oferta marki zostaje utożsamiona z mocą rozwiązywania konkretnych problemów w nieoczekiwany sposób. Tym samym wybija się na tle innych reklamowych komunikatów, których nie charakteryzuje taki poziom atrakcyjności i oryginalności.
Używaj wyżej wymienionych technik narracyjnych w tworzonej przez siebie treści wideo. Nie czujesz się na siłach lub nie masz pomysłów? Skorzystaj z usług dobrej agencji content marketingowej, która owe techniki opanowała do perfekcji, a osiągniesz zadowalające rezultaty!
Artykuł partnera.