Chyba każdy użytkownik poczty elektronicznej po jakimś czasie ma problem z dużą ilością niechcianych maili z przeróżnych newsletterów. Niestety często aktywujemy subskrypcje, które na początku wydają się nam interesujące i przydatne, a wkrótce potem stają się uciążliwe.

Na przykład robiąc zakupy w sklepach internetowych, często jesteśmy zwodzeni przeróżnymi zniżkami i obietnicami otrzymywania kodów rabatowych za zapis na newsletter. Z uwagi na tę korzyść nie chcemy rezygnować z subskrypcji, ale jednocześnie nie chcemy też otrzymywać setek zbędnych maili o nowych produktach w ofercie.

Na pomoc w rozwiązaniu tego problemu przychodzi nam narzędzie Unroll.Me. Co to jest i jak z niego korzystać? Zapraszam do przeczytania mojego dzisiejszego wpisu 🙂

Co to jest Unroll.Me i do czego służy?

1 grafika - co robi Unroll.me

Unroll.Me to bezpłatne narzędzie, które scrolluje skrzynkę mailową i wyłapuje wiadomości z Newsletterów. Dzięki temu umożliwia lepszy sposób zarządzania subskrypcjami. Użytkownik ma do wyboru dwie opcje:

  1. Maile z newsletterów mogą gromadzić się w specjalnym podsumowaniu, tzw. Rollupie. Dzięki temu zamiast kilkunastu czy kilkudziesięciu maili dziennie użytkownik otrzymuje jedno podsumowanie z wszystkimi mailami. Z listy tej może usuwać poszczególne subskrypcje, klikając na “minus” przy każdej pozycji (przy niektórych subskrypcjach zamiast znaku minusa zobaczyć można ikonę koła zębatego. Po jej kliknięciu użytkownik zostanie przeniesiony do strony anulowania subskrypcji). Użytkownik może zdecydować, o jakiej porze będzie otrzymywać Rollup — rano, po południu czy wieczorem.
  2. Maile z newsletterów mogą być dostarczane pojedynczo na skrzynkę mailową (jak dotychczas), a narzędzie ułatwi jedynie opcję anulowania subskrypcji (dzięki Unroll.Me jest to możliwe za pomocą jednego kliknięcia, bez otwierania maili).

Jak Unroll.Me działa w praktyce?

grafika 2 - jak działa Unroll.MeUnroll.Me wypisuje uzytkownika z niechcianego Newslettera w ciągu 24 godzin od wysłania polecenia. Narzędzie wysyła do dostawcy prośbę o usunięcie danego maila z bazy lub wybiera link umożliwiający anulowanie subskrypcji. Maile od dostawcy przestaną jednak przychodzić od razu — narzędzie od razu je zablokuje.

Dokładnie proces anulowania subskrypcji za pomocą Unroll.Me wygląda następująco:

  1. Użytkownik wypisuje się z wybranego Newslettera za pomocą Unroll.Me.
  2. Narzędzie automatycznie blokuje wszelkie wiadomości od wybranego dostawcy.
  3. W ciągu 24 godzin Unroll.Me wysyła wiadomość do dostawcy z poleceniem wypisania użytkownika z subskrypcji (lub odnajduje i wybiera link, który to umożliwia)
  4. Dostawca wypisuje adres e-mail użytkownika ze swojego Newslettera*
    *nawet jeśli tego nie zrobi, użytkownik i tak nie będzie otrzymywał od niego żadnych wiadomości (tak długo jak korzysta z Unroll.Me).

Czy narzędzie Unroll.Me jest bezpieczne?

Narzędzie Unroll.Me jest bezpieczne, co oznacza, że funkcjonuje podobnie jak wiele innych darmowych aplikacji. Nie pobiera opłat od użytkowników, ale za to zbiera o nich dane i sprzedaje je innym podmiotom (o czym zresztą informuje użytkownika podczas procesu rejestracji).

Zastosowanie więc ma tu zasada: “Jeśli coś jest darmowe, to Ty jesteś produktem”.

Unroll.Me działa zgodnie z obowiązującym prawem, a dane które zbiera są anonimowe (imiona i nazwiska użytkowników nie są przekazywane dalej). Osoby, którym jednak szczególnie zależy na ochronie swojej prywatności w sieci, powinny zastanowić się, czy akceptują udostępnianie jakichkolwiek informacji na swój temat.

Alternatywy dla Unroll.me:

Użytkownicy, którym zależy na prywatności, mogą skorzystać z alternatyw dla narzędzia Unroll.Me. Muszą jednak mieć na uwadze, że programy, które nie zbierają danych o użytkownikach, są płatne. Do popularnych i sprawdzonych narzędzi tego typu należą:

  1. Mailbird
  2. Clean e-mail
  3. Leave me alone

Zalety i wady Unroll.Me

Na koniec postanowiłam stworzyć małe podsumowanie wad i zalet narzędzia Unroll.Me. Korzystanie z niego ma bowiem zarówno plusy, jak i minusy, i jedynie od nas zależy, co jest dla nas najważniejsze.

Zalety narzędzia Unroll.Me:

  1. Łatwa i szybka rezygnacja z subskrypcji — dzięki Unroll.Me wypisywanie się z Newsletterów jest szybkie i wygodne. Nie trzeba szukać linków do anulowania subskrypcji w stopkach maili, czy wysyłać wiadomości do dostawców — to wszystko załatwia za nas Unroll.Me. Dla osób, które systematycznie dołączają do przeróżnych Newsletterów jest to niezwykle wygodne.
  2. Szybka blokada spamerskich maili — niektórzy nieuczciwi dostawcy nie szanują prawa użytkowników do prywatności i nie umożliwiają anulowania subskrypcji. Nie udostępniają linku do wypisu z Newslettera i nie reagują na maile. W takich sytuacjach Unroll.Me również uratuje nas z opresji — zablokuje niechciane maile, dzięki czemu odzyskamy spokój.
  3. Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem — na skrzynki mailowe internautów trafia mnóstwo spamu. Niektóre wiadomości jedynie “udają” subskrybowane przez nas Newslettery, a w rzeczywistości są wiadomościami zawierającymi niebezpieczne linki. Niekiedy hakerzy umieszczają je w stopce maili i oznaczają jako linki służące do anulowania subskrypcji. Dzięki Unroll.Me nie trzeba otwierać żadnych wiadomości i klikać zawartych w nich hiperłączy — narzędzie anuluje subskrypcję za nas.

Wady Unroll.Me

  1. Zbieranie danych o użytkownikach — jak wspomniałam wcześniej, Unroll.me zbiera dane o użytkownikach i przekazuje je innym podmiotom. Ceną za wygodę jest więc nasza prywatność.
  2. Rezygnacja z Unroll.Me może skutkować zalewem maili — w przypadku gdy dostawcy nie wypiszą naszego maila z subskrypcji, a Unroll.me jedynie zablokuje niechciane wiadomości, po zaprzestaniu korzystania z narzędzia możemy spodziewać się “powodzi” maili.
  3. Ograniczone możliwości — narzędzie Unroll.me służy jedynie do wygodnego anulowania subskrypcji i utrzymania porządku w skrzynce mailowej. Osoby, które liczą na dodatkowe funkcjonalności, mogą się rozczarować.

Czy warto korzystać z Unroll.Me? Podsumowanie

Podsumowując, narzędzie Unroll.Me to dobry wybór dla osób, które chcą utrzymać porządek w skrzynce mailowej i akceptują fakt, że narzędzie zbiera o nich dane. Osoby, którym zależy na wygodnym zarządzaniu subskrypcjami, a jednocześnie na zachowaniu prywatności, powinny rozejrzeć się za innymi opcjami. Dobrymi alternatywami dla narzędzia Unroll.Me są programy Mailbird, Leave me alone czy Clean e-mail. Są co prawda płatne, ale za to nie przekazują danych użytkowników innym podmiotom. Wybór należy więc dostosować do własnych potrzeb i preferencji.

Aby utrzymać porządek w skrzynce mailowej, przed podjęciem decyzji o zapisie do jakiegokolwiek Newslettera i uruchomieniu subskrypcji, warto dobrze to przemyśleć. Można zadać sobie pytania — czy rzeczywiście chcę otrzymywać maile od tego dostawcy? Czy na pewno odniosę z tego korzyści? Czy będę mieć czas na czytanie tylu maili? To często może uchronić nas przed podjęciem pochopnej decyzji i zapobiegnie przyszłym frustracjom, gdy na naszą skrzynkę zacznie przychodzić zbyt duża liczba maili. Taka samokontrola może też sprawić, że wcale nie będziemy potrzebować dodatkowych programów do zarządzania skrzynką mailową 🙂

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz