Algorytmy serwisu Meta (dawniej Facebooka) nieustannie monitorują zachowania użytkowników, po to by jak najlepiej dostosowywać do nich swoje usługi i treści reklamowe.
W ciekawy sposób działa na przykład stanowiący część serwisu komunikator – Messenger. Gdy użytkownik kliknie w wyszukiwarkę na Messengerze, wyświetli mu się lista proponowanych osób.

Gdy przejrzałam swoją listę proponowanych osób na Messengerze, nieco się zdziwiłam. Miałam wrażenie, że osoby te zostały dobrane w sposób zupełnie nielogiczny. Postanowiłam więc zgłębić temat i sprawdzić, w jaki sposób algorytmy dobierają kontakty w komunikatorze Mety.

Jeśli Ciebie także interesuje ten temat, zachęcam Cię do przeczytania mojego dzisiejszego wpisu. Znajdziesz w nim też praktyczną instrukcję, jak usunąć proponowane osoby w komunikatorze Messenger.

Proponowane osoby na Messengerze – co to za lista i jak działa?

Proponowane osoby to lista kontaktów, do których według Messengera dany użytkownik chciałby w pierwszej kolejności napisać. Osoby te dobierane są na podstawie wzajemnych interakcji. Im częściej z kimś piszemy, lajkujemy i komentujemy jego posty, odpowiadamy na Relacje i wyświetlamy jego profil, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdzie się on na naszej liście proponowanych kontaktów.

Co ciekawe, na liście proponowanych kontaktów mogą znaleźć się też osoby spoza naszego grona znajomych na Facebooku. Zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy zdarzyło nam się wcześniej rozmawiać z daną osobą na Messengerze.

Jak Messenger dobiera proponowane osoby?

Poniżej szerzej opisałam czynniki, które mają największy wpływ na skład listy proponowanych osób na Messengerze:

Konwersacje w komunikatorze Messenger

To jak często rozmawiamy z daną osobą na Messengerze, ma największy wpływ na to, czy znajdzie się ona w gronie naszych proponowanych znajomych, czy nie. Osoba, z którą dużo piszemy, zostanie umieszczona na szczycie listy, nawet jeśli nie należy do grona naszych znajomych.

Komunikacja w Messengerze to kluczowy czynnik, który algorytm bierze pod uwagę. Jest to nawet logiczne – skoro często z kimś rozmawiamy, to znaczy, że chcemy mieć z nim łatwy i wygodny kontakt.

Wyświetlenia profilu

Kolejnym czynnikiem, który w dużej mierze decyduje o składzie naszej listy proponowanych osób, jest to, czyje profile wyświetlamy. Im częściej przeglądamy profil danej osoby, tym bardziej algorytm będzie nas zachęcał do skontaktowania się z nią, właśnie poprzez umieszczenie jej na liście proponowanych osób w Messengerze.

Interakcje

To komu zostawiamy polubienia i komentarze na Facebooku również ma wpływ na to jak kształtuje się nasza lista proponowanych osób w Messengerze. Skoro wykazujemy interakcje z publikacjami konkretnej osoby, algorytm uznaje to jako znak, że jest ona dla nas w jakimś znaczeniu interesująca i że być może będziemy chcieli z nią porozmawiać.

Znajomi, z którymi masz coś wspólnego

Na liście proponowanych osób często znajdują się znajomi, z którymi łączy nas jakaś wspólna historia – np. praca, szkoła, uczelnia, uczestnictwo w tym samym wydarzeniu, czy przynależność do grupy.

Znajomi, którzy Cię oznaczyli

To, że ktoś oznaczył nas na Facebooku to także sygnał dla algorytmu, że coś nas z nim łączy. Dlatego też taka osoba może pojawić się na naszej liście proponowanych kontaktów.

Jak usunąć proponowane osoby z Messengera?

Być może nie jesteś do końca zadowolony z sugestii Messengera i denerwuje Cię fakt, że wyświetla Ci listę proponowanych osób. Jeśli tak jest, możesz spróbować ją usunąć za pomocą poniższych instrukcji. Nie gwarantuję Ci jednak, że w Twoim przypadku odniosą one skutek. Mi poniższe sposoby pomogły jedynie na jednym z kont, czego nie jestem w stanie wytłumaczyć.

Jak usunąć proponowane osoby z Messengera. Sposób I

 1. Otwórz aplikację Messenger
 2. Kliknij ikonę swojego profilu w lewym górnym rogu
 3. Odszukaj pozycje Kontakty telefonu >> Zarządzaj kontaktami
 4. Kliknij button Usuń wszystkie kontakty
 5. Wyloguj się i ponownie zaloguj do Messengera. Nie powinieneś już widzieć proponowanych osób.

Jak usunąć proponowane osoby z Messengera. Sposób II

 1. Otwórz Ustawienia telefonu
 2. Wybierz Aplikacje
 3. Odszukaj na liście apkę Messenger
 4. W zależności od modelu smartfona wybierz pozycję Pamięć lub Pamięć domyślna
 5. Kliknij Wyczyść dane

Mam nadzieję, że za pomocą którejś z powyższych instrukcji udało Ci się usunąć listę proponowanych osób na Messengerze.

Podsumowując, Messenger proponuje nam osoby, które według niego są dla nas interesujące. Algorytmy cały czas śledzą działania użytkowników i na ich podstawie wyciągają wnioski, tworząc sieć połączeń.

Myślę, że lista proponowanych osób na Messengerze może być przydatna, jednak na ten moment nie jest jeszcze dopracowana. Niemniej już teraz może dać nam ciekawy pogląd na temat tego jak widzą nas algorytmy sztucznej inteligencji.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

5 komentarzy

 1. W Messenger Lite nie działa żaden sposób niestety – ten Messenger (Lite) to rak/wirus i jest b. niedorobiony. Użytkownik nie ma kontroli nad aplikacją i nie wie, co się z nią dzieje, więc stanowczo nie polecam, odradzam.

 2. Jeżeli na szczycie propozycji nieustannie jest ta sama to można ukryć ta konwersacje można w jakiś sposób ukryć ? Żeby ukryć przed kimkolwiek

 3. Usuwanie plików cookies działa chwilowo. Moment i zasysa dane z serwera i znowu te same osoby w proponowanych. Mnie to denerwuje bo gdy chce ograniczyć kontakt z kimś chciałbym móc też go stamtąd usunąć a nie koniecznie blokować.

Napisz komentarz