Zastanawiasz się, po co ludziom Instagram? Okazuje się, że nie Ty jeden jesteś tego ciekaw. Według narzędzia Ahrefs pytanie zawarte w tytule mojego dzisiejszego artykułu wpisuje miesięcznie w wyszukiwarkę Google średnio aż 250 osób.

Zastanówmy się więc wspólnie, w jakim celu ludzie zakładają konta na Instagramie, co z tego mają i dlaczego spędzają w serwisie aż tyle czasu.

Konta firmowe a konta osobiste – kilka słów na początek

Baner z ebookiemNa początek trzeba rozróżnić użytkowników, którzy prowadzą konta firmowe (lub konta twórcy) od tych, którzy korzystają z Instagrama w celach prywatnych. Właściciele firm, freelancerzy, twórcy cyfrowi i blogerzy to osoby, które prowadzą Instagrama w celu promowania swoich biznesów.

Jedni reklamują produkty, by zwiększyć sprzedaż w sklepach internetowych, inni dzielą się wiedzą, by zbudować wizerunek eksperta i zyskać klientów na swoje usługi, jeszcze inni publikują ładne zdjęcia w celu nawiązania współprac z markami. Łączy ich to, że prowadzą konta na Instagramie w celu uzyskania korzyści majątkowych.

Drugą odrębną grupę stanowią użytkownicy prywatni, którzy posiadają konta w serwisie w celu obserwowania swoich znajomych i dzielenia się z nimi urywkami z życia, a także konsumowania dostępnych na platformie treści.

To prawdopodobnie o nich myślałeś, wpisując w wyszukiwarkę zapytanie „po ludziom Instagram?”. Jest to bowiem zastawiające, dlaczego ludzie publikują w social mediach i spędzają w nich czas, skoro nie mają z tego żadnych korzyści materialnych.

W kolejnym akapicie zamieściłam kilka powodów, dla których moim zdaniem prywatni użytkownicy Instagrama tak chętnie z niego korzystają.
To, dlaczego robią to użytkownicy prowadzący konta firmowe i konta twórcy jest oczywiste i w zasadzie już to wyjaśniłam. Instagram służy im jako jedno z narzędzi do promowania produktów bądź usług. Nie będę więc skupiać się na tej grupie osób, tylko skoncentruję się na zwykłych użytkownikach.

Po co ludziom Instagram? 5 powodów

Powodów, dlaczego ludzie korzystają z Instagrama, jest mnóstwo. Użytkownik użytkownikowi nierówny i dzielą się oni na tych, którzy przede wszystkim publikują treści oraz na tych, którzy w głównej mierze je konsumują.

Oto 5 najczęstszych powodów, dla których ludzie korzystają z Instagrama:

1. Dla pochwalenia się swoim życiem

Powszechnym zjawiskiem, które można zaobserwować na Instagramie, jest to, że ludzie chwalą się swoimi sukcesami, drogimi wakacjami i udanym życiem rodzinnym.

Przedstawiają swoje życie jako idealne, a siebie jako osoby spełnione w każdej dziedzinie. Raczej nie mówią o niepowodzeniach, trudnościach czy porażkach. Taki obraz życia to oczywiście fikcja.

Ponadto użytkownicy Instagrama często przerabiają zdjęcia po to, by oni, a także otoczenie, w jakim się znajdują, wyglądało lepiej niż w rzeczywistości. Robią to zazwyczaj w celu połechtania swojego ego i dowartościowania się.

Jest to więc domena osób, które w rzeczywistości czują się niedoceniane i niezauważane, a także uzależniają swoje szczęście i poczucie własnej wartości od opinii innych ludzi.

Pokazywanie przekłamanego obrazu rzeczywistości i lepszej wersji własnego życia stanowi dla nich odskocznię od codziennych problemów i pozwala zapomnieć o trudnościach.

2. Dla połechtania ego serduszkami

Ten powód łączy się bezpośrednio z poprzednim, jednak tutaj w grę wchodzi jeszcze element rywalizacji o serduszka i komentarze. Niektórym nie wystarczy samo dzielenie się wyidealizowanym obrazem własnej rzeczywistości, potrzebują jeszcze poczuć się lepiej za sprawą dużej liczby serduszek i reakcji pod zdjęciami.

To stanowi dla nich substytut sukcesu i pozwala poczuć się lepiej z samym z sobą. Fakt, że mają więcej serduszek pod zdjęciami, niż inni sprawia, że rekompensują sobie poczucie niższości, z jakim żyją na co dzień.

3. Dla zaspokojenia ciekawości

Niektórzy korzystają z Instagrama ze zwykłej ciekawości. Te osoby raczej skupiają się na konsumowaniu treści, aniżeli ich publikowaniu. Lubią być na bieżąco z tym, co robią ich znajomi, ulubione gwiazdy, czy influencerzy. Chcą też znać panujące trendy i nowinki ze świata.

4. Dla zabawy, rozrywki i zabicia nudy

Instagram potrafi wciągnąć na całe godziny – szczególnie te osoby, które nie mają hobby i zainteresowań i nie mają pomysłów na to, co robić w wolnym czasie. Ogrom treści, która jest dostępna w tym serwisie i to, w jaki sposób algorytmy Instagrama je podsuwają, sprawia, że niektórym osobom naprawdę ciężko jest się oderwać. Szczególną popularnością cieszą się konta z wszelkiego rodzaju memami i śmiesznymi filmikami.

5. Dla edukacji, zdobycia nowych umiejętności i własnego rozwoju

Część osób używa Instagrama w celu obserwowania wartościowych profili, które udostępniają treści edukacyjne. Na Instagramie można zdobyć wiedzę z przeróżnych dziedzin, np. z zakresu fotografii, grafiki, copywritingu, montażu video, kaligrafii, szycia, gotowania, prowadzenia biznesu i wielu, wielu innych.

Mnóstwo twórców dzieli się wiedzą za darmo, po to, by promować swoje usługi, e-booki i kursy online. Oczywiście niecała wiedza dostępna jest za darmo w postach, relacjach i rolkach, ponieważ po pierwsze – byłoby to niemożliwe z uwagi na krótką formę, a po drugie – twórcy nie zarabialiby na e-bookach i kursach.

Czy Instagram to tylko strata czasu?

Niestety, większość użytkowników Instagrama posiadających konta osobiste marnuje na nim czas. Ludzie skupiają się na tym, by pokazać ulepszoną i nieprawdziwą wersję samych siebie i swojego życia, wzbudzić podziw i zazdrość u znajomych i dowartościować się pustymi lajkami.

Inni z kolei korzystają z Instagrama, by zabić nudę i dostarczyć sobie rozrywki. Co prawda wiele profili nastawionych na rozrywkę jest świetnie prowadzonych, np. Make Life Harder czy Korpo Biurwa, jednak trzeba powiedzieć sobie szczerze, że nie wprowadzają one nic szczególnie wartościowego do naszego życia.

Osoby, które korzystają z Instagrama dla edukacji i własnego rozwoju należą do mniejszości. Liczby mówią same za siebie – zwykle zdecydowanie więcej obserwatorów mają profile lifestylowe, dostarczające rozrywkę oraz konta celebrytów, niż konta edukacyjne.

Mimo to myślę, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że Instagram to wyłącznie strata czasu. To, jak wykorzystujemy to medium, zależy bowiem tylko od nas. Ponadto jak wiadomo, wszystko jest dla ludzi i czasami warto pozwolić sobie na odrobinę rozrywki. Grunt to nie przesadzać z czasem spędzanym na Instagramie i mieć zainteresowania poza nim.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz