Permalink Facebook to po prostu bezpośredni, niezmienny adres URL na Facebooku, który umożliwia łatwe i szybkie udostępnianie danych zasobów (postów) w innych miejscach (na Facebooku i poza nim), na przykład w grupach. Jest to stały, unikalny adres URL prowadzący do danej publikacji. W dzisiejszym wpisie pokażę Ci, jak używać permalinków na Facebooku, by szybko udostępnić post w wielu grupach.

Permalink Facebook – co to znaczy?

Jak wspomniałam na wstępie, permalink na Facebooku to bezpośredni odnośnik do danej publikacji (posta) w serwisie. Samo słowo „permalink” jest skrótem od angielskiego wyrażenia „permanent link”, które w dosłownym tłumaczeniu na polski oznacza „stały link”.

permalink Facebook - co to znaczyNa czym polega różnica pomiędzy permalinkiem a zwykłym linkiem?

Najprościej tłumacząc, główna różnica pomiędzy permalinkiem a zwykłym hiperłączem polega na tym, że permalink jest linkiem stałym, który odnosi się do określonego fragmentu treści (często używany jest do cytowania i przytaczania). Z kolei zwykły link to łącze nawigacyjne, które prowadzi z jednej strony internetowej do drugiej. Jak permalinki działają na Facebooku, wyjaśniam poniżej.

Jak i gdzie warto wykorzystywać permalinki na Facebooku?

Permalinki na Facebooku są bardzo praktyczne i z pewnością warto je wykorzystywać. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy opublikować ten sam post w wielu miejscach, na przykład w grupach na Facebooku. Kopiowanie treści i zdjęć posta do każdej z grup (np. ogłoszeniowych) byłoby żmudne i czasochłonne.

Permalinki umożliwiają szybkie udostępnianie tej samej treści i sporą oszczędność czasu. Co więcej, post wyświetlany z permalinku jest bardziej czytelny i widoczny dla użytkowników. Jak to dokładnie wygląda, pokazuję na obrazkach poniżej.

Jak uzyskać permalink na Facebooku?

Uzyskanie permalinku na Facebooku jest bardzo proste. Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki:

  1. zaloguj się do Facebooka,
  2. przejdź do wybranego posta, do którego link chcesz skopiować,
  3. kliknij datę / godzinę udostępnienia posta (jest ona widoczna przy każdej publikacji),permalink Facebook - jak uzyskać
  4. skopiuj adres URL widoczny na górnym pasku. Jest to właśnie permalink na Facebooku, który możesz udostępnić dalej.
  5. permalink Facebook - co to znaczy i jak uzyskać

Jak udostępnić permalink w grupie na Facebooku? (permalink Facebook group)

Mając już skopiowany permalink do posta na Facebooku, można łatwo go wykorzystać i udostępnić. Jak wspomniałam wcześniej, permalinki są bardzo praktyczne i wygodne i warto używać ich do publikowania tych samych postów w wielu grupach. Poniżej pokazuję instrukcję, jak to zrobić:

  1. przejdź do wybranej grupy na Facebooku (wszystkie grupy, do których należysz znajdują się w sekcji „Grupy”),
  2. przejdź do tworzenia posta (kliknij pole „Napisz coś”),
  3. wklej skopiowany permalink. Zauważ, że post z permalinku wyświetla się inaczej, niż zwykły post na tablicy. Zdjęcie widoczne jest na górze, dzięki czemu lepiej przyciąga wzrok, a treść wyświetla się pod nim,permalink Facebook group - udostępnianie
  4. usuń adres URL, który wkleiłeś wcześniej. Nie spowoduje to usunięcia posta, ale sprawi, że będzie on wyglądał ładniej,permalink Facebook group - udostępnianie w grupie
  5. wybierz opcję „Opublikuj”. Gotowe, czynność możesz powtórzyć w innych grupach, by post wyświetlał się również w nich. 🙂

Permalink na Facebooku – podsumowanie

Podsumowują wpis, permalink na Facebooku oznacza stały, niezmienny link (adres URL) prowadzący do danego posta. Umożliwia on wygodne i szybkie udostępnianie tych samych publikacji w różnych miejscach, na przykład w wielu grupach na Facebooku.

Korzystanie z permalinków na Facebooku jest bardzo proste, a do tego wiąże się ze sporą oszczędnością czasu. Ponadto kolejną zaletą jest fakt, że post udostępniony z permalinku, na przykład w grupie na Facebooku, jest bardziej widoczny i czytelny dla odbiorców.

Jeśli więc będziesz chciał udostępnić ten sam post w wielu grupach na Facebooku, nie kopiuj treści i nie wklejaj zdjęć ręcznie, tylko skorzystaj z wygodnej opcji udostępniania permalinków. Nie tylko zyskasz na czasie, ale także sprawisz, że Twój post w grupie na Facebooku będzie lepiej przyciągał wzrok jej członków. 🙂

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz