Choć większość osób doskonale zna Google, nazwa Alphabet niewielu z nich cokolwiek mówi. Tymczasem Alphabet to od kilku lat organizacja macierzysta Google, czyli jego prawowity właściciel. W dzisiejszym wpisie znajdziesz garść informacji na ten temat.

Organizacja macierzysta Google – czym jest Alphabet?

Baner z ebookiemAlphabet to holding i konglomerat powołany przez samo Google. Nowy byt powstał w 2015 roku i pociągnął za sobą spore zmiany. Przedsiębiorstwo stało się organizacją macierzystą nie tylko dla Google, ale również powiązanych z nim jednostek, takich jak: Google Nest, Calico, Google X, Google Capital, Google Ventures, Google Fiber i Life Sciences.

W skład Google LLC nadal wchodzą Google Search, Android, YouTube, Google Play, Maps i Ads.

To jak wygląda struktura Alphabetu najlepiej obrazuje grafika na Wikipedii – link.

Czym dokładnie zajmuje się organizacja macierzysta Google – Alphabet?

Liczba jednostek i projektów, które wchodzą w skład spółki Alphabet jest ogromna. Działalność holdingu nie skupia się jedynie na branży informatycznej, ale jest znacznie szersza. Poza wyszukiwaniem obejmuje takie branże jak robotyka, nauki przyrodnicze, opieka zdrowotna czy przeciwdziałanie starzeniu.

Gdzie mieści się organizacja macierzysta Alphabet i kto nią zarządza?

Przedsiębiorstwo mieści się w Kaliforni. Dyrektorem generalnym (CEO) spółki jest współzałożyciel Google – Larry Page, a z kolei Prezesem drugi współzałożyciel, Sergey Brin. Samemu Google przewodzi teraz Sundar Pichai.

Dlaczego Google zmieniło organizację macierzystą na Alphabet?

Jednym z powodów powołania spółki Alphabet było oddzielenie kluczowych usług Google od reszty projektów. Jak wspomniałam wcześniej, spółka rozwija się również w innych branżach niż informatyczna, m. in. zdrowia, robotyki czy biotechnologii. Według kadry zarządzającej ma to przyspieszyć rozwój poszczególnych przedsięwzięć.

Oddzielenie poszczególnych segmentów daje też większą przejrzystość inwestorom. Chodzi tu przede wszystkim o odseparowanie mocnych stron Google, do których należą wyszukiwarka i reklamy od bardziej ryzykownych projektów, takich jak np. samojezdne samochody czy soczewki wykrywające glukozę.

Szczegółowe uzasadnienie decyzji o powołaniu Alphabetu napisane przez samego Larrego Page’a znajduje się na oficjalnej stronie organizacji. Co ciekawe, adres witryny Alphabetu to nie jak można by się spodziewać, alphabet.com, tylko abc.xyz. Założyciele Google zawsze mieli nieszablonowe podejście i lubili sprytne rozwiązania.

Podsumowując wpis, organizacją macierzystą Google od 2015 jest spółka Alphabet. Została ona utworzona po to, gigant informatyczny mógł jeszcze efektywniej rozwijać swoje usługi. Ponadto motorem do jej powstania była chęć odkrywania nowych branż i kierunków działania. Nie od dziś wiadomo, że założyciele Google myślą długoterminowo i dążą do zbudowania niekwestionowanej pozycji lidera na wielu płaszczyznach.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz