Dziś wpis, który powinien zainteresować rodziców. Jeśli zastanawiasz się, jaki jest minimalny wiek, od którego dzieci mogą używać Messengera, zachęcam Cię do lektury.
Z artykułu dowiesz się, jaka jest dolna granica wieku, od którego można korzystać ze wszystkich serwisów firmy Meta (dawniej Facebook). Poznasz też alternatywy dla najmłodszych użytkowników, które z racji swojego wieku nie mogą używać Messengera.
Od ilu lat jest Messenger?
Jak podaje Meta na swoim blogu, platformy Facebook, Messenger oraz Instagram zostały zaprojektowane dla osób powyżej 13 roku życia. W niektórych krajach minimalny wiek jest nieco wyższy. Młodsze dzieci nie mogą zakładać kont na powyższych serwisach, ani też korzystać z komunikatora.
Każda osoba, która chce założyć konto w serwisach Mety, zobowiązana jest do podania danych na temat wieku. Podczas procesu rejestracji wyświetla się okienko, w którym należy zaznaczyć swoją datę urodzenia. Osoby, które nie osiągnęły wieku 13 lat, nie będą mogły ukończyć rejestracji i zalogować się do Facebooka, Messengera oraz Instagrama.
Oczywiście młodsi użytkownicy nagminnie próbują obejść ograniczenie. Osobom wielokrotnie próbującym wpisywać różne daty urodzenia, Meta uniemożliwia założenie konta. Weryfikacja wieku jest jednak niezwykle trudna i wielu dzieciom udaje się założyć konta pomimo zabezpieczeń.
Meta dysponuje jednak wieloma innymi narzędziami i regularnie dąży do wyłapywania kont użytkowników niespełniających wymagań dotyczących minimalnego wieku. Na przykład umożliwia innym użytkownikom zgłaszanie kont dzieci. Zgłoszone konta są następnie weryfikowane przez pracowników. Jeśli użytkownik nie będzie w stanie udowodnić, że ma ukończone 13 lat, jego konto zostanie usunięte.
Jakie jeszcze inne sposoby wykorzystuje Meta, by wyłapać konta zbyt młodych użytkowników?
Nie jest tajemnicą, że od wielu lat Facebook i jego siostrzane serwisy wykorzystują do monitorowania użytkowników algorytmy sztucznej inteligencji. Niemal każda strona internetowa, którą odwiedzają internauci, ma zainstalowany tzw. Piksel Facebooka, który śledzi ich działania. Ponadto algorytmy Mety obserwują swoich użytkowników również w samych serwisach.
Co więcej, za pomocą Facebooka logujemy się też do wielu aplikacji. Dzięki temu Meta i w nich może czerpać informacje na nasz temat.
Dzięki temu gigant technologiczny poznał swoich użytkowników niemal na wskroś i jest w stanie dopasowywać do nich określone cechy i informacje, np. miejsce zamieszkania, wiek czy zainteresowania.
Nawet podanie nieprawdziwych danych podczas procesu rejestracji nie przeszkadza algorytmom do określania rzeczywistego wieku lub miejsca zamieszkania danej osoby.
Na przykład, Facebook patrzy na to, jakie życzenia na tablicy lub w wiadomościach składają nam inni użytkownicy z okazji naszych urodzin.
Jeśli ktoś napisze na czyjejś tablicy „Wszystkiego najlepszego z okazji 12 urodzin”, będzie to dla algorytmu znak ostrzegawczy.
Technologia wykorzystująca algorytmy sztucznej inteligencji oczywiście nie jest idealna, ale cały czas uczy się i rozwija.
Messenger dla dzieci. Co to jest Messenger Kids?
Dla młodszych dzieci Meta stworzyła specjalnie dla nich zaprojektowaną wersję Messengera o nazwie Messenger kids. Jest ona dedykowana dzieciom w wieku 6-12 lat. Do założenia konta w Messenger kids nie jest wymagany numer telefonu dziecka ani też posiadanie konta na Facebooku.
Aplikacja umożliwia pełną kontrolę rodzicielską, dzięki czemu korzystanie z niej jest bezpieczne.
W Messenger kids rodzice mogą nadzorować dodawanie znajomych, a także kontaktować się ze swoimi dziećmi przy użyciu własnych kont na Messengerze.
Mają też pełny wgląd do rozmów, mogą ustawić godziny korzystania z aplikacji, a ponadto otrzymują powiadomienia, gdy dziecko kogoś zablokuje.
Messenger Kids wzbogacony został o przeróżne dedykowane dzieciom efekty, takie jak gify, naklejki, reakcje i dźwięki.
Niestety na ten moment aplikacja w Polsce nie jest aktywna. Nie wiadomo też, czy i kiedy będzie dostępna. Warto jednak co jakiś czas sprawdzać sklep Google Play i App Store.
Alternatywa dla Messengera dla dzieci
Z jakiego bezpiecznego komunikatora mogą zatem korzystać dzieci w Polsce? Dobrą alternatywą jest aplikacja JusTalk Kids – Safe Messenger. Działa ona bardzo podobnie do aplikacji Messenger Kids w Stanach.
W aplikacji dzieci nie mogą otrzymywać zaproszeń i wiadomości od nieznajomych. Aby zatwierdzić nowy kontakt, potrzebna jest zgoda rodzica.
JusTalk Kids dedykowane jest rozmowom z najbliższymi. Umożliwia nie tylko wysyłanie wiadomości, ale również rozpoczynanie czatów video. W aplikacji nie brakuje ciekawych efektów, takich jak naklejki, gry czy rysunki.
Podsumowując, z tradycyjnego Messengera można korzystać od 13 roku życia. Istnieją jednak ciekawe i bezpieczne alternatywy dla młodszych dzieci.