Sukces firmy w dużej mierze zależy od jej wartości. Te wyrażane są w misji i wizji. Jasno określona misja i wizja sprawiają, że klienci pozostają lojalni marce, mimo że na rynku pojawia się konkurencja oferująca takie same lub podobne produkty w niższych cenach. To właśnie tłumaczy sukces topowych marek, takich jak na przykład Coca Cola, IKEA czy Volvo.

W dzisiejszym wpisie zawarłam najprostsze definicje misji i wizji firmy, opisałam różnice między nimi oraz przytoczyłam 7 przykładów. Mam nadzieję, że pomoże Ci to sprecyzować misję i wizję Twojej firmy. 🙂

Misja i wizja firmy – co to takiego?

Baner z ebookiemMisja to deklaracja podstawowego celu i działań organizacji. Zwykle obejmuje krótkie podsumowanie tego, czym zajmuje się firma i jakie są jej główne cele oraz założenia.

Wizja z kolei to pewnego rodzaju wyobrażenie, w którym kierunku firma ma się rozwijać, jak ma wyglądać w przyszłości i jak ma być postrzegana.

Różnice pomiędzy misją i wizją

Misja odpowiada na pytania „co?” i „jak?”, a wizja „dlaczego?”. Dokładniej mówiąc, misja określa konkretne cele i działania firmy oraz to, czym się zajmuje. Wizja z kolei to pewnego rodzaju zbiór aspiracji organizacji, który nadaje jej ogólny kierunek działania.

Niektóre firmy nie oddzielają tych dwóch pojęć, tylko podają jeden wspólny powód istnienia.

W jakim celu określa się misję i wizję firmy?

Misja i wizja są bardzo ważne dla rozwoju firmy. Nie bez powodu każda globalna marka ma jasno sprecyzowaną misję, wizję oraz cele. Poniżej zawarłam 4 główne powody, dla których określa się misję i wizję przedsiębiorstwa:

 1. tworzenie silnego i spójnego wizerunku marki wśród odbiorców,
 2. zwiększanie świadomości marki oraz kierowanie jasnego przekazu do klientów,
 3. wyznaczanie kierunku działania, budowanie jedności i spójności w działaniu,
 4. podnoszenie morale pracowników, motywowanie do działania i budowanie pasji w zespole.

Misja i wizja firmy – 7 przykładów

Poniżej znajdziesz konkretne przykłady misji i wizji topowych marek wraz z moją krótką interpretacją.

1. Coca Cola

 1. Misja: dawanie światu orzeźwienia i uśmiechu oraz budowanie trwałych wartości.
 2. Wizja: tworzenie wspaniałego i rozwojowego miejsca pracy, oferowanie wysokiej jakości produktów, rozwijanie sieci kontaktów (partnerów), wspieranie lokalnych społeczności, długoterminowe zwiększanie zwrotu dla udziałowców oraz szybki i skuteczny rozwój.

Misja marki Coca Cola wyraźnie określa jej cel, czyli inspirowanie do zabawy, kreatywności, pasji i optymizmu.

Wizja Coca Coli od zawsze była ambitna – jest to ciągły rozwój oraz budowanie silnego wizerunku na każdej płaszczyźnie. Dzięki dążeniu do wizji Coca Coli od lat udaje się utrzymywać pozycję lidera w branży.

Źródło – link

2. IKEA

 1. Misja: oferowanie funkcjonalnego i dobrze zaprojektowanego asortymentu wyposażenia domu w atrakcyjnych cenach, tak by mogło sobie na niego pozwolić jak najwięcej ludzi
 2. Wizja: projektowanie lepszego życia codziennego dla zwykłych ludzi – klientów i pracowników, wykraczanie poza same aspekty wyposażenia domu – wywieranie pozytywnego wpływu na świat i wspieranie zrównoważonego życia.

Misja i wizja marki IKEA dokładnie odzwierciedla jej wartości, czyli „demokratyczne wzornictwo”. IKEA wierzy, że każdy, niezależnie od pochodzenia i statusu materialnego, powinien mieć dostęp do pięknych i funkcjonalnych artykułów wyposażenia domu.

Źródło – link

3. Volvo

 1. Misja: tworzenie dobrobytu przy pomocy transportowych i infrastrukturalnych rozwiązań.
 2. Wizja: być dostawcą najlepszych i najskuteczniejszych rozwiązań transportowych i infrastrukturalnych na świecie, utrzymywać czołową pozycję pod względem zadowolenia klientów, być najlepszym pracodawcą w branży i liderem pod względem rentowności.

Misja i wizja firmy Volvo skupiają się wokół jednego – zostania liderem w branży na wszystkich możliwych płaszczyznach. Volvo chce utrzymywać status czołowego dostawcy usług transportowych i infrastrukturalnych na świecie. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie, marka Volvo dzięki swoim produktom i usługom, chce być obecna w każdym miejscu, w którym znajduje się społeczeństwo – w drodze, w mieście, w terenie i nad morzem.

Źródło – link

4. DHL

 1. Misja: stawianie na sukces klientów i inwestorów oraz ułatwianie i upraszczanie im życia
 2. Wizja: być pocztą dla Niemiec i firmą logistyczną dla świata, być firmą, która mimo rosnącej konkurencji będzie dla klientów pierwszym wyborem i do której będą oni wracać. Być pierwszym wyborem nie tylko jako dostawca usług, ale również jako pracodawca i inwestor.

Firma DHL stawia przede wszystkim na jak najlepsze podejście do klienta, ponieważ wierzy, że sukces marki zależy od sukcesu i zadowolenia ich klientów.

Źródło – link

5. Danone

 1. Misja i wizja: niesienie zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe

Danone to jedna z tych firm, która nie oddziela swojej misji od wizji. Jak zapewnia, jej celem od początku istnienia firmy jak i planem na przyszłość, jest dostarczanie produktów spożywczych, które wspomagają zdrowie. Misja i wizja firmy mają związek z jej wartościami, czyli humanizmem, otwartością, bliskością i entuzjazmem.

Źródło – link

6. PEPCO

 1. Misja: zapewnienie klientom najłatwiejszego dostępu do produktów, których potrzebują na co dzień, w najniższych cenach.
 2. Wizja: stać się największą, najlepszą, najtańszą i najbardziej rozpoznawalną marką dyskontów odzieżowo-przemysłowych w Europie.

Misja i wizja marka PEPCO są jasno i konkretnie sprecyzowane, a firma konsekwentnie opiera na nich swoją strategię i cele. PEPCO co roku otwiera około 300 nowych sklepów i wkracza na co najmniej 2 nowe rynki europejskie. Ponadto działania firmy koncentrują się na dostarczaniu możliwe jak największej ilości atrakcyjnych cenowo produktów.

Źródło – link

7. Wedel

 1. Misja: nieustanne zmienianie się po to, by budzić radość w klientach
 2. Wizja: być głównym producentem słodyczy i przekąsek, sprzedawać innowacyjne i zyskowne produkty, być istotnie obecnym w regionie i tworzyć silną markę

Wedel ma według mnie jedną z ciekawszych misji i wizji. Mimo że jest to firma z ponad 170-letnią tradycją, co często podkreśla w swojej komunikacji, jej misją jest nieustanne zmienianie się, po to, by dostosowywać się do panujących czasów. Być może to właśnie jest tajemnicą tak długotrwałego sukcesu tej marki.

Tym, co jeszcze jest ciekawe dla tej firmy, jest to, że choć realizuje ekspansję zagraniczną na nowe rynki, jej główną wizją i celem jest budowanie silnej marki w regionach, w których jest już obecna. Celem nie jest więc wkroczenie na jak największą ilości rynków i samo istnienie w nich, tylko ciągłe umacnianie swojej pozycji.

Źródło – link

Podsumowując, określenie misji i wizji firmy jest niezwykle istotne. Sprawia to, że marki stają się silne i rozpoznawalne, ponieważ wartości, jakimi się kierują, budują ich wizerunek na lata. Potwierdzają to przykłady, które zawarłam w dzisiejszym wpisie.

Mam nadzieję, że powyższe przykłady misji i wizji różnych marek okazały się dla Ciebie pomocne i ciekawe.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz