Myślisz o założeniu firmy produkcyjnej, ale ogranicza Cię budżet? Przy niskich nakładach nie wynajmiesz magazynu ani hali, ani też nie kupisz dużej ilości sprzętu i towaru. Mała produkcja może być jednak opłacalna. Jej zaletą jest to, że nie wymaga dużych kosztów początkowych, jest obarczona małym ryzykiem, a wiele rzeczy można wykonać samodzielnie. Ponadto produkcję na małą skalę można rozpocząć w domu lub w garażu, zarówno w mieście, jak i na wsi.

Co można robić? W moim dzisiejszym wpisie znajdziesz 5 pomysłów na rozpoczęcie małej produkcji w domu.

Mała produkcja – co można robić i co jest opłacalne? 5 pomysłów

Baner z ebookiemNiezależnie od branży każda działalność obarczona jest ryzykiem. O powodzeniu decyduje wiele czynników.

Istnieją jednak produkty, które są ponadczasowe i na które popyt nie mija lub takie, na które w ostatnich latach znacząco wzrosło zapotrzebowanie. To właśnie na nich warto się skupić, szukając opłacalnego pomysłu na małą produkcję w domu.

Pomysł 1 – mała produkcja pelletu

Z roku na rok świadomość ludzi na temat dbania o środowisko jest coraz większa. Ponadto państwa Unii Europejskiej, w tym Polski, stanęły przed nowymi wyzwaniami w zakresie realizowania polityki klimatycznej. Nic więc dziwnego, że popyt na pellet, będący ekologicznym paliwem odnawialnym, systematycznie wzrasta.

Pellet wykonuje się z surowców roślinnych. Do najcenniejszych i najbardziej kalorycznych należą trociny drzewne, ścinki i wióry. Na rynku dostępne są maszyny do produkcji pelletu (granulatory) o niewielkich rozmiarach, przeznaczone typowo do małej produkcji domowej.

Pomysł 2 – mała produkcja galanterii skórzanej

Wyroby skórzane od lat postrzegane są jako towary luksusowe. Obecnie klienci są szczególnie zmęczeni modą fast fashion, sieciówkami i kiepskimi towarami z Chin. Coraz chętniej wracają więc do korzeni i dostrzegają korzyści płynące z kupowania polskich produktów oraz wspierania polskich marek. Świadomość konsumencka jest na znacznie wyższym poziomie niż jeszcze parę lat temu.

Klienci nie sugerują się już tylko ceną, ale coraz częściej wolą dopłacić do dobrej jakości. Dlatego też mała, ręczna produkcja galanterii skórzanej, może być kwestią wartą rozważenia. W tej branży wysoka marża nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Wysokie ceny za ręcznie robione torebki czy portfele są dla ludzi rzeczą naturalną.

Pomysł 3 – mała produkcja gotowych posiłków dla wegetarian i wegan

Jeszcze kilka lat temu wegetarianizm, a zwłaszcza – weganizm traktowane były jako wybryk i wynaturzenie. Obecnie coraz więcej osób przechodzi na dietę bezmięsną i szuka zdrowych alternatyw do mięsnych posiłków. Coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych, nie chce lub nie ma czasu gotować, ponieważ są zabiegani i zapracowani.

W Polsce cały czas brakuje dobrych, gotowych posiłków wege, które ludzie mogliby zabierać ze sobą do pracy.

Te, które są dostępne, są z kolei bardzo drogie. Często też bywają niesmaczne i zawierają niezdrowe, sztuczne dodatki. Dlatego też gotowe posiłki wege to moim zdaniem działalność z dużym, niewykorzystanym potencjałem, którą warto rozważyć. Zwłaszcza że przy dobrym doborze produktów i logistycznym podejściu, można gotować niskobudżetowo.

Pomysł 4 – mała produkcja mebli domowych i ogrodowych

Każdy kto był ostatnio w dużym markecie meblowym lub budowlanym, mógł doznać szoku, patrząc na ceny mebli do domu i ogrodu. Obecnie ceny mebli są bardzo wysokie, a w dalszych ciągu mamy do czynienia z produkowanymi masowo towarami o wątpliwej jakości i trwałości, w dodatku – tworzonymi bez większej wyobraźni. Produkcja mebli z reguły jest droga, jednak korzystając z tańszych materiałów i tworząc przemyślane, dobre projekty na małą skalę, można się wyróżnić i zjednać sobie sympatię klientów. Dobre meble w konkurencyjnych cenach to w Polsce towar deficytowy.

Pomysł 5 – mała produkcja ciast

Pieczenie ciast na małą skalę raczej nie pozwoli zarobić kokosów, jednak może być dodatkowym źródłem przychodu, a jednocześnie – miłą odskocznią od codzienności. Wielu ludzi nie ma czasu lub nie chce piec samodzielnie, a jednocześnie chcą cieszyć się smakiem prawdziwych ciast i wyrobów cukierniczych, dalekich od tych, które można kupić w sklepach i piekarniach. Niestety, produkty dostępne w większości piekarni, cukierni i sklepów to chemiczne twory wypiekane z gotowych proszków. Daleko im do smaków z dzieciństwa, za którymi tęskni wiele osób.

Mała produkcja - co się opłaca?Alternatywa dla małej produkcji w domu

Chcąc rozpocząć małą działalność w domu, nie trzeba skupiać się jedynie na produkcji, ale można również zacząć od usług. Tego typu działalność nie wymaga prawie żadnych nakładów, a może stanowić dodatkowe źródło utrzymania. W zależności od tego co potrafimy, możemy świadczyć usługi copywriterskie, graficzne czy fotograficzne, albo też np. rozpocząć pisanie bloga i uruchomić na nim reklamy. Co więcej, świadcząc usługi jako freelancer, nie trzeba nawet prowadzić działalności gospodarczej – w rozliczaniu się z klientami pomocny będzie np. portal Useme, który umożliwia wystawianie faktur przez osoby fizyczne bez firm.

Myślę, że kluczową kwestią jest skupienie się na swoich mocnych stronach i umiejętnościach. 🙂

Podsumowując wpis, w przypadku małej produkcji opłacalne może być wytwarzanie pelletu, galanterii skórzanej, wegańskich i wegetariańskich posiłków, mebli oraz ciast. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak świadczenie usług opartych na własnych umiejętnościach, które nie wymagają wkładu pieniężnego.

Author

Cześć! Mam na imię Jola. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 6-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz