Na Facebooku powstało wiele grup i profili, na których użytkownicy publiikują wizerunki oszustów działających w social mediach, jak i na portalach typu OLX, Allegro i innych. W ten sposób ostrzegają się wzajemnie przed zagrożeniem. Działanie oszustów jest bardzo różnorodne – jedni wyłudzają pieniądze bezpośrednio, opowiadając zmyślone historie, inni udają sprzedawców, a jeszcze inni podsyłają linki phishingowe, przez co ofiary są nieświadome tego, że z ich konta wkrótce znikną środki.

Korzystając z sieci, warto zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Oszuści posługują się zwykle fałszywymi danymi i zdjęciami innych osób. Warto o tym pamiętać i najlepiej nie rozpoczynać znajomości i konwersacji z obcymi osobami w internecie. Warto też dobrze się zastanowić, nim zdecydujemy się dokonać transakcji z obcą osobą przez internet, płacąc z góry.

Lista oszustów na Facebooku – jak ją znaleźć?

grafika 1. Listy oszustów na Facebooku - gdzie szukaćIstnieje wiele grup na Facebooku, na których użytkownicy publikują wizerunki oszustów, tworząc wspólną listę. Do najpopularniejszych tego typu grup należą:

W zasadzie wystarczy w wyszukiwarkę Facebooka wpisać słowo “oszuści” a wyświetli się nam mnóstwo podobnych grup.

Czy listy oszustów na Facebooku mają sens?

Jak wspomniałam wcześniej, grup, na których użytkownicy przestrzegają się wzajemnie przed oszustami, nie brakuje. Na grupach tych codziennie pojawia się przynajmniej kilka nowych postów. Niestety, nawet jeśli każdego dnia sprawdzalibyśmy ich zawartość, nie bylibyśmy w stanie uchronić się przed wszystkimi oszustami. Dlaczego?

Oszuści posługują się zwykle fałszywymi zdjęciami i profilami i często sami są członkami grup dla osób ostrzegających się przed naciągaczami. Gdy widzą, że jeden z ich profili został zdemaskowany, zakładają kolejne.

Nie oznacza to jednak, że na tego typu grupy nie warto zaglądać. Choć oszuści używają różnych profili, to ich sposób działania często się nie zmienia lub zmienia się nieznacznie. Zamiast więc skupiać się na zapamiętywaniu konkretnych profili naciągaczy, lepiej sprawdzać, jakich obecnie metod używają, po to, by być świadomym i zachować czujność.

Jak działają oszuści na Facebooku?

Jak wspomniałam, sposoby działania oszustów są często do siebie podobne. Do najpopularniejszych metod naciągaczy należą:

  • oszustwa matrymonialne – naciągacze matrymonialni rozpoczynają znajomości z nieznanymi osobami, próbując nawiązać romans. Tworzą wizerunek osób czułych, troskliwych i kochających i starają się zbudować romantyczną relację. Po jakimś czasie (często po wielu tygodniach) proszą o przesłanie pieniędzy na różne cele – np. leczenie, bilet lotniczy i inne,
  • fałszywe wygrane w konkursach i na loteriach – oszuści często podszywają się pod różnego rodzaje instytucje, firmy i organizacje. Przesyłają do osób nieznajomych wiadomości z informacją, że wygrali oni dużą sumę pieniędzy i że otrzymają nagrodę po wpłacie niewielkiej zaliczki. Naciągacze nierzadko wyłudzają dane logowania do konta bankowego lub dane karty płatniczej,
  • fałszywe pożyczki – naciągacze stosujący tę metodę przeważnie publikują posty (lub wysyłają bezpośrednie wiadomości), w których oferują szybkie pożyczki z korzystnym oprocentowaniem, wymagające jedynie niskiej w opłaty wstępnej,
  • fałszywe oferty pracy – kolejnym sposobem oszustów jest publikowanie fałszywych ogłoszeń o pracę i wyłudzanie od kandydatów ich danych osobowych lub pieniędzy. Oferty te często brzmią nieprawdopodobnie – np. zawierają bardzo wysokie, nierynkowe zarobki i lekki zakres obowiązków. Oferty te często też wymagają opłaty wstępnej lub zawierają linki, które wyłudzają od użytkownika jego dane. Nierzadko też wymagają przesłania kopii dowodu osobistego, co często kończy się wzięciem pożyczki na dane ofiary,
  • fałszywe oferty sprzedaży – oszuści często oferują na sprzedaż wartościowe produkty po bardzo okazyjnej cenie (często nie przekracza ona kwoty 250 zł, ponieważ wyłudzenia do tej kwoty uznawane są za niską szkodliwość czynu). Po otrzymaniu pieniędzy znikają i nie wysyłają towaru. Czasami też oszuści działają na większą skalę i poprzez okazyjne oferty próbują wyłudzać dane.

Jak chronić się przed oszustami na Facebooku?

Poniżej zamieściłam listę zasad, których warto przestrzegać, by chronić się przed działaniami oszustów na Facebooku:

  1. nie rozpoczynaj znajomości i rozmów z obcymi. Pamiętaj, że wysyłanie zaproszeń do obcych osób jest częstym działaniem oszustów i że zazwyczaj posługują się oni fałszywymi profilami,
  2. nie otwieraj podejrzanych linków w wiadomościach od nieznajomych. Jeśli otrzymałeś wiadomość od jakiejś instytucji lub organizacji, upewnij się, że profil ten został zweryfikowany (zawiera niebieski znaczek z haczykiem obok nazwy),
  3. nie podawaj swoich danych – m.in. numeru telefonu, adresu e-mail, hasła do Facebooka, danych logowania do aplikacji bankowych, danych z karty płatniczej czy też z dowodu osobistego lub paszportu,
  4. nie wysyłaj nieznajomym pieniędzy. Jeśli ktoś Cię o to prosi, powiadom policję,
  5. chroń swoje konto za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego,
  6. nie loguj się do Facebooka ani do innych stron korzystając z publicznych komputerów i otwartych sieci wi-fi.
  7. nie daj się zwieść “cudownym ofertom”, np. praca za 20 tysięcy miesięcznie bez wychodzenia z domu, PS4 za 200 zł itd.

Podsumowując, oszustów w internecie nie brakuje. Do list oszustów na Facebooku stale dodawani są nowi naciągacze. Zamiast skupiać się na zapamiętywaniu konkretnych profili oszustów, lepiej zapamiętać metody, jakimi się posługują. Choć metod z pewnością jest sporo, to sprowadzają się one do powtarzalnych działań – wysyłania linków phishingowych, próśb o przesłanie pieniędzy lub wrażliwych danych.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz