W dzisiejszych czasach reklama wizualna spotykana jest praktycznie wszędzie – w telewizji, internecie, prasie i przestrzeni publicznej. Ponieważ konkurencja jest ogromna, a każda firma chce liczyć się na rynku, reklamodawcy starają się tworzyć jak najbardziej efektywne i skuteczne kampanie reklamowe.
Nie od dziś wiadomo, że istotnym elementem, który wpływa na emocje i decyzje zakupowe klientów, są kolory. Kolor wprowadza potencjalnego klienta w określony nastrój i pozwala mu skojarzyć te emocje z reklamowanym produktem. W dzisiejszym artykule opisuję znaczenie poszczególnych kolorów w reklamie oraz emocje, jakie wywołują. Zachęcam do przeczytania wpisu. 🙂
Kolor czerwony – pasja, działanie, zagrożenie, pożądanie
Czerwień to intensywny, naładowany emocjonalnie kolor, który od zawsze przyciągał uwagę ludzi i skłaniał ich do podjęcia określonych akcji, z uwagi na to, że jest kolorem krwi. Czerwień nie kojarzy się jednak tylko zagrożeniem, ale symbolizuje także miłość, pasję i pożądanie.
Kolor czerwony w reklamie – zastosowanie
Kolor czerwony jest szeroko stosowany przez firmy z branży spożywczej, ponieważ pobudza apetyt. Do marek wykorzystujących czerwień w swoich kampaniach reklamowych należą między innymi Coca Cola, KFC czy Burger King.
Ponadto czerwień kojarzona jest z energią i pożądaniem, często jest więc wykorzystywana w reklamach sportowych samochodów, napojów energetycznych, suplementów na spalanie kalorii czy produktów skierowanych typowo do mężczyzn.
Ponieważ czerwień przyciąga wzrok i jest widoczna, a ponadto składania do impulsywnych zakupów, warto stosować ją w przyciskach / buttonach na banerach reklamowych oraz do wyróżnienia kluczowych komunikatów. Zmiana koloru ceny z czarnego na czerwony kojarzy się z promocją i zachęca do zakupu.
Paleta czerwonych odcieni do wykorzystania w reklamie
Powyżej zamieściłam paletę czerwonych odcieni, które możesz wykorzystać w swoich reklamach. Przepisując poszczególne kody w profesjonalnych programach graficznych lub np. Canvie uzyskasz dane odcienie.
Kolor różowy – czułość, wrażliwość, romantyzm, miłość
Róż kojarzy się z delikatnością, słodyczą, czułością, wrażliwością i kobiecością. Jest to kompozycja czerwieni z odrobiną bieli lub niebieskiego. Kolor różowy wykorzystywany jest głównie przez marki oferujące produkty dla dziewczynek i kobiet.
Kolor różowy w reklamie – zastosowanie
Różowy podświadomie kojarzy się z kobiecością i „dziewczyńskością”. Wykorzystywany jest przede wszystkim przez marki oferujące zabawki dla dziewczynek czy kosmetyki, np. Barbie czy Bourjois.
Kolor różowy skutecznie przyciąga uwagę tej grupy odbiorców i wręcz trudno go stosować w reklamach, w których grupą docelową nie są dziewczynki lub kobiety.
Niekiedy jednak mocniejszy, intensywniejszy róż, często połączony z fioletem, wykorzystywany jest przez inne marki, a nawet korporacje, takie jak WizzAir czy T-Mobile.
Paleta różowych odcieni do wykorzystania w reklamie
Powyżej znajduje się paleta różowych odcieni, które możesz wykorzystać w swoich reklamach, na przykład do promocji zabawek dla dziewczynek czy kosmetyków. Przepisując poszczególne kody w profesjonalnych programach graficznych lub np. Canvie uzyskasz poniższe odcienie.
Kolor niebieski – zaufanie, profesjonalizm, stabilność, bezpieczeństwo
Niebieski to kolor kojarzący się z prawdą, mądrością, zaufaniem, lojalnością, spokojem i bezpieczeństwem. Ponadto przywodzi na myśl wodę i niebo, więc symbolizuje czystość, nieskazitelność i spokój.
Niebieski kolor w reklamie – zastosowanie
Kolor niebieski wykorzystywany jest przez firmy oferujące produkty lub usługi związane z wodą (np. filtry wodne, woda mineralna, środki czystości, ryby i owoce morza itp.) oraz niebem (linie lotnicze, oczyszczacze powietrza).
Ponadto niebieski świetnie sprawdza się w reklamach firm, od których klienci oczekują profesjonalizmu, poczucia bezpieczeństwa i uczciwości. Do firm tych z pewnością należą te związane z finansami, biznesem oraz technologią, na przykład banki, producenci elektroniki czy firmy ubezpieczeniowe.
Niebieski w reklamie symbolizuje jakość premium, nie należy go więc używać w celu informowania o promocjach. Ponadto w reklamach zdecydowanie powinny unikać go firmy związane z żywnością, zwłaszcza typu fast food, ponieważ hamuje apetyt. Z pewnością nie dotyczy to jednak firm oferujących ryby i owoce morza, gdyż dla tych klientów liczy się przede wszystkim jakość.
Do znanych marek wykorzystujących niebieski w reklamach i komunikacji należą między innymi Lisner, Aquanet, Samsung i PZU.
Paleta niebieskich odcieni do wykorzystania w reklamie
Powyżej zamieściłam paletę niebieskich odcieni, które warto wykorzystać w swoich reklamach, zwłaszcza jeśli chcemy podkreślić jakość premium produktów. Przepisz wybrane kody w profesjonalnych programach graficznych lub w Canvie, a uzyskasz identyczne odcienie.
Kolor zielony – natura, spokój, harmonia, zdrowie
Kolor zielony ma ogromne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia ludzi zarówno na poziomie fizycznym, psychicznym, jak i duchowym. Łagodzi stres, zapewnia poczucie harmonii i stabilności oraz zamienia negatywne myśli na pozytywne. Kojarzy się z naturą, przyrodą i roślinnością i stanowi najbardziej kojącą barwę dla ludzkiego wzroku.
Zielony kolor w reklamie – zastosowanie
W związku z tym, że zielony kojarzy się z przyrodą, świetnie sprawdza się w reklamach produktów związanych z ekologią. Ponadto kolor ten kojarzony jest ze zdrowiem i witalnością, więc w reklamach i komunikacji chętnie wykorzystują go marki oferujące zdrowe produkty spożywcze i suplementy diety.
Rolą koloru zielonego w reklamie jest przede wszystkim podkreślenie braku szkodliwości produktów (np. środków medycznych czy detergentów) oraz naturalne pochodzenie (kosmetyki, żywność). Kolor ten wykorzystuje na przykład marka Natura, Yves Rocher czy bp.
Paleta zielonych odcieni do wykorzystania w reklamie
Aby wykorzystać kolory z powyższej palety w swojej reklamie, przepisz wybrane kody kolorów w wybranym programie graficznym lub w Canvie.
Kolor żółty – optymizm, dobry nastrój, zabawa, ciepło
Kolor żółty przywodzi na myśl słońce, a więc kojarzy się z latem, radością, beztroską, dobrym samopoczuciem, pozytywną energią i ciepłem.
Kolor ten wzbudza wyłącznie pozytywne emocje, poprawia nastrój, a nawet – zwiększa u ludzi poczucie własnej wartości. Pobudza też aktywność umysłową i dodaje energii mięśniom.
Kolor żółty w reklamie – zastosowanie
Kolor żółty w reklamie wykorzystywany jest przez marki, które chcą, by ich produkty kojarzyły się z radością i beztroską. Często więc posługują się nim producenci zabawek i inne firmy kierujące przekaz do dzieci i młodzieży.
Do marek wykorzystujących żółty zaliczyć można na przykład Lego, Chupa Chups czy McDonalds, a więc firmy stawiające na takie wartości jak zabawa, przyjemność i czas z przyjaciółmi.
Kolor żółty w reklamie może być stosowany zarówno w jej tle, jak i w jej poszczególnych elementach.
Paleta żółtych odcieni do wykorzystania w reklamie
Poniżej zamieściłam paletę żółtych odcieni, które warto wykorzystać w reklamach produktów odnoszących się do zabawy, dzieciństwa i beztroski. Przepisz poszczególne kody w programach graficznych lub w Canvie, a uzyskasz identyczne odcienie.
Kolor pomarańczowy – kreatywność, energia, pogoda ducha, determinacja
Pomarańczowy to kompozycja czerwieni i żółci, łączy więc energię i determinację z entuzjazmem i pogodą ducha. Ponadto wzmacnia motywację i pobudza wyobraźnię.
Pomarańczowy kolor w reklamie – zastosowanie
Kolor pomarańczowy jest energetyczny, często używany jest więc do przyciągnięcia uwagi odbiorców. Niesie ze sobą radość i pogodę ducha i często kojarzy się ze sportem czy orzeźwiającym smakiem cytrusów. W zależności od położenia geograficznego i zwyczajów kulturowych może być różnie odbierany. Na przykład w Stanach Zjednoczonych kojarzy się z więzieniem (przez pomarańczowe stroje), a w kulturach Wschodu przywodzi na myśl duchowość (przez pomarańczowe szaty buddyjskich mnichów).
Niezależnie od powyższego, pomarańczowy z pewnością jest kolorem towarzyskim pozytywnie odbieranym przez młodzież. Sprawia on, że ludzie mają ochotę się otworzyć i rozpocząć rozmowę. Ponadto podobnie jak kolor żółty, pomarańczowy kojarzy się z latem i beztroską. Świetnie więc sprawdza się w kampaniach reklamowych firm organizujących imprezy towarzyskie, koncerty czy kierujących ofertę do młodzieży.
Pomarańczowy w reklamie komunikuje również otwartość firmy na klientów i jej nowoczesne podejście. Kolor ten wykorzystuje na przykład Fanta czy Allegro.
Paleta pomarańczowych odcieni do wykorzystania w reklamie
Poniżej zamieściłam paletę pomarańczowych odcieni, które warto wykorzystać w reklamach produktów skierowanych do młodzieży i nawiązujących do kontaktów towarzyskich. Przepisz poniższe kody w programach graficznych lub w Canvie, a uzyskasz identyczne odcienie.
Podsumowanie
Podsumowując wpis, kolory w znacznym stopniu wpływają na emocje i decyzje zakupowe klientów, dlatego tak ważne jest to, by właściwie wykorzystywać je w reklamach produktów i usług oraz komunikacji marki.