Zauważyłeś połączenie na WhatsApp od nieznanego numeru z prefiksem +44? A może ktoś z takim kierunkowym wysłał do Ciebie wiadomość? W dzisiejszym wpisie ostrzegam, dlaczego lepiej zachować ostrożność.

Kierunkowy 44 na WhatsApp – co to za numer i czy jest niebezpieczny?

Baner z ebookiemKierunkowy 44 to prefiks Wielkiej Brytanii, a także wysepek Guernsey, Jersey i Man. Od lat polscy użytkownicy skarżą się na połączenia zaczynające się od tego numeru. Co jakiś czas głośno jest o różnego rodzaju wyłudzeniach i oszustwach. W przypadku tradycyjnych połączeń z tym numerem często dochodzi do naliczania kolosalnych opłat.

Numery z kierunkowym 44, które kontaktują poprzez WhatsApp, także najczęściej stanowią narzędzia oszustów. Stosują oni przeróżne sposoby – np. wysyłają wiadomości audio zawierające linki do wirusów i stron wyłudzających dane. Mogą też wysyłać zwykłe wiadomości tekstowe z podejrzanymi linkami.

Często podszywają się pod samego WhatsAppa i poprzez wiadomości zachęcają do pobrania dodatku, który rzekomo poprawi działanie aplikacji lub umożliwi skorzystanie z większej liczby funkcji. W rzeczywistości jest to wirus lub link do strony służącej do wyłudzania danych.

Kierunkowy 44 na WhatsApp – co robić, w przypadku próby kontaktu?

Jeżeli numer zaczynający się od +44 w jakikolwiek sposób próbował skontaktować się z Tobą poprzez Whatsapp, a nie masz rodziny ani znajomych w Wielkiej Brytanii, pod żadnym pozorem nie nawiązuj interakcji. Nie odpowiadaj na wiadomości, nie oddzwaniaj, nie otwieraj zapisanych wiadomości audio ani nie klikaj w żadne linki.

Nie podawaj też swoich danych, nawet takich, które z pozoru nie wydają Ci się wrażliwe. Jak wspomniałam wcześniej, oszuści stosują przeróżne metody – np. proszą o podanie 6-cyfrowego kodu służącego do weryfikacji numeru. Deklarują, że pomylili numer i potrzebują kodu, by odkręcić niefortunną sytuację. Gdy nieświadoma zagrożenia ofiara podaje kod, oszuści otrzymują dostęp do jej konta i wyłudzają dane poprzez jej znajomych.

Jak zabezpieczyć się przed numerem z kierunkowym 44 na WhatsApp? Wykonaj poniższe kroki:

  1. Zablokuj dany numer. Blokując go, uniemożliwisz oszustowi wykonywanie do Ciebie połączeń oraz wysyłanie Ci wiadomości.
    Aby zablokować nieznany numer z kierunkowym 44 na WhatsApp, otwórz z nim czat i naciśnij kolejno Opcje > Wyświetl kontakt > Zablokuj > Zablokuj.
  2. Zgłoś numer – jeśli numer próbował wyłudzić od Ciebie dane lub podjął inne próby oszustwa, koniecznie to zgłoś. Ochronisz w ten sposób innych użytkowników. Gdy zgłosisz dany numer, WhatsApp otrzyma dostęp do 5 ostatnich wiadomości, które ten Ci wysłał. Jeśli obawiasz się konsekwencji lub zemsty zgłoszonego użytkownika, nie musisz – zgłaszane osoby nie zostają o tym powiadomione. WhatsApp otrzyma również identyfikator zgłaszanego kontaktu.
  3. Usuń numer z książki adresowej – samo zablokowanie numeru nie spowoduje jego usunięcia z listy kontaktów. Jeśli więc numer z kierunkowym 44 jest zapisany w Twojej książce adresowej na telefonie, koniecznie go usuń.
  4. Usuń się z grup, do których zostałeś dodany – jeśli zagraniczny numer dodał Cię do jakichkolwiek grup, jak najszybciej je opuść.
  5. Dostosuj indywidualne ustawienia prywatności – w celu zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa WhatsApp umożliwia indywidualne dostosowywanie ustawień prywatności. Każdy użytkownik może zdecydować, kto może mieć dostęp do informacji o jego koncie, takich jak zdjęcie profilowe, sekcja „o mnie” czy status „widziano”. Ogranicz obcym i niepożądanym osobom dostęp do informacji o sobie w ustawieniach prywatności. Pamiętaj też, by w sekcji „Grupy” uniemożliwić obcym dodawanie Cię do czatów grupowych. Pozwól na to jedynie swoim kontaktom.

Podsumowując wpis, jeśli poprzez WhatsApp skontaktował się z Tobą numer z kierunkowym 44, zachowaj ostrożność. Najprawdopodobniej masz do czynienia ze scamem i próbą oszustwa. Nie wchodź w żadne interakcje z danym numerem i jak najszybciej go zablokuj. Ponadto zastosuj środki ochronne, które opisałam w niniejszym artykule.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz