Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak stworzyć efektowne obrazy z przezroczystym tłem? Nie musisz być profesjonalnym grafikiem, ani nie potrzebujesz drogich narzędzi, by osiągnąć ten efekt. W dzisiejszym wpisie pokażę Ci kilka metod, które pozwolą Ci zrobić przezroczyste tło na obrazie zupełnie za darmo, zarówno z poziomu komputera, jak i telefonu.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz efektu przezroczystego tła do projektów graficznych, prezentacji, czy też do prywatnych zdjęć, znajdziesz tu przydatne instrukcje dla siebie.

Przezroczyste tło obrazka – kiedy się przydaje?

Opcja robienia przezroczystego tła na obrazkach może być przydatna w wielu sytuacjach. Często jest wykorzystywana do tworzenia efektownych ilustracji, banerów reklamowych, prezentacji, a także do poprawiania jakości prywatnych zdjęć, w których to tło szpeci fotografię.

Poprzez usunięcie tła można wyróżnić główny element obrazu, co sprawia, że grafika lub zdjęcie staje się bardziej czytelne i atrakcyjne. Nieestetyczne, zakłócające główny element zdjęcia tło może popsuć cały efekty wizualny obrazu.

Jak zrobić przezroczyste tło online – darmowe narzędzie fotor

Jeśli szukasz łatwego w obsłudze i darmowego narzędzia do robienia przezroczystego tła online, narzędzie Fotor może okazać się najlepszym wyborem. Fotor to darmowy edytor graficzny dostępny online zupełnie za darmo, który oferuje szereg funkcji, w tym również możliwość usunięcia tła z obrazka. Działa zarówno z poziomu komputera, jak i telefonu. Oto kroki, które musisz podjąć, by zamienić tło na przezroczyste za jego pomocą:

 1. przejdź na stronę fotor.com/features/background-remover/upload
 2. przeciągnij obraz lub kliknij opcję „Upload image” i wybierz zdjęcie z dysku lub galerii telefonu,
 3. tło automatycznie zostanie zamienione na przezroczyste,Jak zrobić przezroczyste tło online - fotor
 4. ostatnim krokiem pozostaje pobranie gotowego obrazka – w tym celu kliknij przycisk „Download”.

Gotowe, w ten sposób obraz z przezroczystym tłem zostanie pobrany na Twój komputer lub telefon.

Czy da się zrobić przezroczyste tło w Paincie?

Znany chyba wszystkim darmowy program graficzny Paint, dostępny na większości komputerów z systemem Windows, nie jest zoptymalizowany pod kątem zaawansowanych funkcji graficznych. Jego udoskonalona wersja, Paint 3D, została jednak wyposażona w opcję robienia przezroczystego tła na obrazkach. Poniżej prezentuję instrukcję, jak zrobić przezroczyste tło w Paincie 3D:

 1. otwórz obrazek w programie Paint 3D,
 2. wybierz opcję „Magic select”,
 3. zaznacz obiekt na zdjęciu, który chcesz wyodrębnić,
 4. skopiuj wyodrębniony obiekt, a następnie otwórz nowy arkusz i wklej go,
 5. wybierz opcję „Canvas”, a następnie za pomocą suwaka aktywuj opcję „Transparent Canvas”.

Po wykonaniu powyższych kroków zapisz plik i ciesz się obrazkiem z przezroczystym tłem.

Jak zrobić przezroczyste tło w Canvie?

Canva to kolejne narzędzie online, za pomocą którego można zrobić przezroczyste tło. Niestety opcja ta dostępna jest jedynie dla użytkowników premium, jeśli więc zależy Ci na darmowej opcji, wykorzystaj opisane przeze mnie wcześniej narzędzie fotor.

Jeśli jednak jesteś użytkownikiem Canvy premium, wykonaj poniższe kroki:

 1. zaloguj się do swojego konta na stronie canva.com i wgraj dane zdjęcie,
 2. wybierz opcję „Udostępnij”, a następnie „Pobierz”,
 3. zaznacz opcję „Tło przezroczyste” i ponownie kliknij „Pobierz”.Jak zrobić przezroczyste tło Canva

Obraz z przezroczystym tłem zostanie pobrany na dysk Twojego urządzenia.

Jak zrobić przezroczyste tło na Instagramie? (na Instastory)

Kolejną kwestią wartą omówienia jest tworzenie przezroczystego tła na Instagramie w Instastories. Nie da się ukryć, że Instagram dodaje niezbyt estetyczne tła do zdjęć dodawanych w relacjach. Można jednak je zmienić i za pomocą przezroczystości uzyskać ciekawy efekt. Poniżej instrukcja krok po kroku, jak to zrobić:

 1. wgraj zdjęcie na Instagram story,
 2. wybierz opcję trzech kropek, a następnie: „Rysuj”,
 3. wybierz opcję flamastra znajdująca się na górze,Jak zrobić przezroczyste tło na Instagramie - 1
 4. zaznacz pipetę w dolnym lewym rogu, kliknij na jaśniejszy obszar zdjęcia i przytrzymaj dłużej palec na zdjęciu. Uzyskasz efekt przezroczystego tła na całym obrazku,Jak zrobić przezroczyste tło na Instagramie - 2.
 5. jeśli chcesz usunąć tło z danego miejsca na zdjęciu (np. nie chcesz, by przykrywało główny obiekt znajdujący się na zdjęciu), wybierz gumkę i wymaż dany obszar.Jak zrobić przezroczyste tło na Instagramie - 3.

W ten sposób uzyskasz obraz z przezroczystym tłem na Instagram story.

Podsumowanie

Możliwość tworzenia przezroczystego tła na obrazkach pozwoli Ci na uzyskanie efektownych i profesjonalnych grafik oraz zdjęć. Dzięki przydatnym narzędziom, takim jak Fotor, Paint czy Canva możesz uzyskać doskonałe efekty bez potrzeby wydawania dużych sum pieniędzy na drogie oprogramowania graficzne.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym grafikiem, przedsiębiorcą czy osobą chcącą poprawić estetykę swoich prywatnych fotografii, możesz skorzystać z opisanych powyżej sposobów.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz