Aby zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku, czyli inaczej mówiąc zablokować widoczność znajomych dla innych osób, należy zmienić ustawienia prywatności swojego konta. Ustawianie listy znajomych na Facebooku jako prywatnej jest bardzo proste. W moim dzisiejszym wpisie znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak to zrobić zarówno z poziomu komputera, jak i telefonu. 🙂

Jak zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku z poziomu przeglądarki komputera?

Aby zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku z poziomu przeglądarki komputera, wykonaj poniższe kroki:

 1. otwórz przeglądarkę na komputerze i zaloguj się do Facebooka,
 2. kliknij zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu,
 3. wybierz opcję „Ustawienia i prywatność”, a następnie „Ustawienia”,Jak zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku na komputerze - krok 1.
 4. kliknij zakładkę „Prywatność”,Jak zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku na komputerze - krok 2.
 5. w sekcji „Jak można Cię znaleźć i nawiązać z Tobą kontakt” odszukaj opcję „Kto może
 6. zobaczyć listę Twoich znajomych?” i wybierz „Edytuj”,Jak zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku na komputerze - krok 3.
 7. zmień ustawienie na „Tylko ja”.

Gotowe, od teraz Twoja lista znajomych na Facebooku będzie prywatna i widoczna tylko dla Ciebie.

Jak zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku z poziomu aplikacji na telefonie?

Ustawienie listy znajomych na Facebooku jako prywatnej możliwe jest również z poziomu aplikacji mobilnej. Aby zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku z poziomu telefonu, wykonaj poniższe kroki:

 1. otwórz aplikację Facebook na telefonie,
 2. wybierz ikonę menu (trzy kreski) w prawym górnym rogu,
 3. rozwiń zakładkę „Ustawienia i prywatność” i wybierz „Ustawienia”,Jak zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku na telefonie - krok 1.
 4. przewiń w dół i w sekcji „Odbiorcy i widoczność” wybierz opcję „Jak można Cię znaleźć i nawiązać z Tobą kontakt”,Jak zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku na telefonie - krok 2.
 5. wybierz zakładkę „Kto może zobaczyć listę Twoich znajomych” i zmień ustawienie na „Tylko ja”.Jak zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku na telefonie - krok 3.

Gotowe, od teraz widoczność Twojej listy znajomych będzie zablokowana dla innych użytkowników.

Dlaczego warto ustawić listę znajomych na Facebooku na prywatną?

Facebook, podobnie jak inne platformy społecznościowe uzyskują mnóstwo danych od swoich użytkowników. Wiele informacji, takich jak na przykład miejsce zamieszkania, pracy, czy lista znajomych są domyślnie widoczne na naszych profilach. Sprawia to, że różne osoby, również te, których nie znamy, uzyskują dostęp do informacji o nas. W związku z tym, że Facebook umożliwia swoim użytkownikom zmianę ustawień prywatności i ograniczenie widoczności ich profili, warto z nich skorzystać. Im mniej będą wiedzieć o nas niepożądane osoby, tym lepiej. Poniżej opisałam 2 główne korzyści, dlaczego warto zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku:

Bezpieczeństwo

Kluczowym argumentem przemawiającym za utworzeniem prywatnej listy znajomych na Facebooku oraz zablokowaniem widoczności innych informacji o sobie, jest oczywiście kwestia bezpieczeństwa. Uzyskując wiedzę na temat naszych znajomych, miejsca pracy, czy zamieszkania, niepożądane osoby mogą ją wykorzystać. Oszuści często używają Messengera do podszywania się pod inne osoby i wyłudzania danych.

Prywatność

Pomijając kwestie bezpieczeństwa, kolejną zaletą ustawienia prywatnej listy znajomych na Facebooku, jest oczywiście ochrona prywatności. Nie każdy w końcu musi wiedzieć, jakich mamy znajomych. Większość osób ma potrzebę zachowania swojej prywatności w „realu”, warto też zadbać o nią online.

Wada ustawiania listy znajomych na Facebooku jako prywatnej

Zablokowanie widoczności znajomych na Facebooku niesie ze sobą przede wszystkim korzyści. Nic nie jest w końcu ważniejsze od prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Warto jednak uczciwie wspomnieć o tym, że utworzenie prywatnej listy znajomych ma pewną wadę. Mianowicie, osoby, które znaliśmy i które mogłyby nas odnaleźć na Facebooku po wspólnych znajomych, będą miały utrudnione zadanie. Jest to jednak mała niedogodność w porównaniu do korzyści, które otrzymujemy.

Blokowanie widoczności znajomych dla innych osób na Facebooku – podsumowanie

Podsumowując wpis, aby zrobić prywatną listę znajomych na Facebooku, należy w ustawieniach prywatności zmienić widoczność sekcji „Jak można Cię znaleźć i nawiązać z Tobą kontakt”. Zmieniając to ustawienie na „Tylko ja” sprawimy, że widoczność znajomych na Facebooku dla innych osób zostanie zablokowana.

Co zyskujemy ustawiając listę znajomych na Facebooku jako prywatną? Dwoma głównymi korzyściami są oczywiście ochrona bezpieczeństwa oraz prywatności. Tworząc prywatną listę znajomych sprawimy, że niepożądane osoby nie będą miały wglądu do naszych kontaktów. W dobie wielu cyfrowych oszustw i wyłudzeń ostrożność w sieci nigdy nie zaszkodzi.

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz