Długo szukałam prostego rozwiązania, które pozwoliłoby mi stworzyć pop up z linkiem do profilu na Facebooku. Zależało mi na tym, by czytelnicy, którzy przypadkiem trafiają na mojego bloga z wyszukiwarki Google, zechcieli polubić mój fanpage i zostać ze mną na dłużej.

Póki co mój profil na Fb dopiero raczkuje, więc uznałam, że to dobry ruch. Nie sądziłam jednak, że będę miała aż takie trudności ze znalezieniem odpowiedniej wtyczki. Szukałam informacji w internecie, jednak większość wpisów i filmików była już nieaktualna (proponowane wtyczki nie były aktywne).

W innych materiałach z kolei polecano pluginy do tworzenia okienek służących tylko do zapisu na Newsletter, a w jeszcze innych wyłącznie wtyczki płatne (np. OptinMonster)
Zależało mi na jednym prostym pop upie, więc nie chciałam inwestować dodatkowych pieniędzy.

Ostatecznie sama pokombinowałam i znalazłam darmową wtyczkę, która umożliwiła mi uruchomienie wyskakującego okienka z linkiem do Facebooka. Za pomocą tego pluginu można tworzyć pop upy odsyłające również do innych social mediów, np. profilu na Instagramie, TikToku, Twitterze, Linkedinie, Pintereście czy do jakiejkolwiek innej strony.

Jeśli tak jak ja nie jesteś osobą techniczną, a chciałbyś tworzyć pop upy z linkami do social mediów, ten sposób może Ci się przydać 🙂

Darmowa wtyczka do pop upów w WordPress

Wtyczka, której użyłam, aby dodać pop up odsyłający do mojego profilu na Facebooku
nosi nazwę Popup Maker – Popup for opt-ins, lead gen, & more – link do wtyczki TUTAJ.

Aby móc z niej korzystać, trzeba ją najpierw zainstalować. W tym celu po zalogowaniu się do panelu administracyjnego WordPress kliknij kolejno: Wtyczki >> dodaj nową, a następnie w polu wyszukiwania wpisz całą nazwę pluginu lub jej część.

Spośród otrzymanych wyników wybierz wtyczkę z właściwym logo i kliknij Zainstaluj.
U mnie wtyczka została już zainstalowana i włączona, więc opcja ta nie jest widoczna.

jak dodać pop up w Wordrpess za darmoPo zainstalowaniu wtyczki wybierz opcję Włącz i przejdź do ustawień pluginu.

Jak dodać pop up w WordPress

Na początek pojawi się strona powitalna. Aby rozpocząć pracę, kliknij button Create your first pop up. Wtedy otworzy się edytor pop upów, który wygląda niemal identycznie jak edytor wpisów w WordPressie.

Pierwsze pole u góry – Motyw popup-a  służy nadaniu nazwy wewnętrznej. Nie będzie ona nigdzie widoczna i stanowi jedynie informacje dla twórcy.
Ja nadałam okienku nazwę “Polubienia na fb”, ponieważ taki był cel mojego pop upa.

Drugie pole – Tytuł popup-a – jest opcjonalne. Ja zostawiłam je puste, ponieważ nie chciałam, żeby nad okienkiem wyświetlał się dodatkowy napis.
Wszystko, co zamierzałam przekazać odbiorcom, zawarłam na grafice.

2. Jak dodać pop up w WordPress za darmoGrafikę stworzyłam w Canvie – łatwym w obsłudze i darmowym programie, którego nie trzeba nawet pobierać i instalować na komputerze. Wystarczy przejść na stronę Canva.com, zarejestrować się lub od razu zalogować za pomocą konta Google lub Facebooka, i zacząć działać. Program jest intuicyjny i daje spore możliwości.

Grafika, którą stworzyłam ma wymiar 750 x 550 px. Jeśli chcesz przygotować w Canvie projekt graficzny o tym samym wymiarze, wybierz opcję Utwórz projekt (prawy górny róg ekranu) >> rozmiar niestandardowy, a następnie wpisz liczbę pikseli i zacznij tworzyć 😉

Efekt mojej pracy możesz zobaczyć na gotowym pop upie na ostatnim screenie.

Przygotowaną grafikę pobierz na komputer i dodaj do WordPressa za pomocą opcji Dodaj medium.

Następnie podlinkuj obrazek – zaznacz go, kliknij ikonkę spinacza na pasku zadań i wklej link do swojej strony firmowej na Facebooku.

jak dodać pop up w WordPress za darmoW opcjach odnośnika (ikonka koła zębatego) zaznacz: Otwórz odnośnik w nowej zakładce oraz Ad rell “nofollow” to link (WAŻNE!). Na koniec kliknij przycisk Dodaj odnośnik.

Ustawienia pop up w WordPress

Pod polem głównego edytora znajdują się dodatkowe ustawienia. W sekcji Wyzwalacze możesz określić, kiedy pop up ma wyświetlać się użytkownikom. Zdecydowanie odradzam wybór opcji Otwarcie po kliku. Większość internautów uważa takie okienka za irytujące i od razu je zamyka. Pop up wyskakujący tuż po otwarciu strony może mieć sens tylko wtedy, jeśli zawiera informacje o bardzo dużej korzyści – np. promocji w sklepie internetowym.

Ja wybrałam opcję Opóźnienie czasowe / automatyczne otwieranie i po kliknięciu Dodaj ustawiłam opóźnienie wynoszące 20 sekund (20 000 ms). Myślę, że 20 sekund to minimum, by nie zirytować użytkownika i nie zniechęcić go do dalszego przeglądania witryny.

jak dodać pop up w WordPress za darmoDodając nowe zdarzenie pozostaw zaznaczoną opcję Prevent popup from showing to visitor again using a cookie. Jeśli ją odznaczysz, pop up będzie cały czas wyświetlał się tym samym użytkownikom, np. po przejściu z jednej podstrony na drugą. To sprawi, że prawdopodobnie nie będą oni chcieli dalej przeglądać Twojej witryny.

W zakładce Ukierunkowanie można określić, czy pop up ma się wyświetlać na wszystkich stronach, czy tylko na niektórych, bądź też na których podstronach ma się nie wyświetlać. Mnie zależało na tym, by mój pop up pojawiał się wyłącznie na podstronach z artykułami blogowymi. Dlatego też ustawiłam warunek Wszystkie wpisy. Nie chciałam, by okienko wyskakiwało na stronie głównej lub – co gorsza – na stronie produktowej mojego e-booka*.

*Napisałam e-booka o tym, jak pisać bloga, by dobrze pozycjonował się w wyszukiwarce Google i gromadził czytelników.

jak zrobić pop up w WordPress za darmoW sekcji Wyświetlanie możesz ustalić jaką formę przyjmie Twój pop up. Do wyboru jest kilka opcji, które dodatkowo można dostosować do własnych potrzeb za pomocą kolejnych zakładek (ustalić rozmiar, motyw czy też rodzaj animacji). W zakładce Pozycja polecam Ci zaznaczyć opcję Stałe pozycjonowanie (fixed). Dzięki temu pop up będzie przesuwał się podczas przewijania strony. Z kolei w zakładce Zaawansowane zaznacz opcję Wyłącz tło. Okienko nie będzie powodowało wygaszenia strony, dzięki czemu nie będzie irytowało użytkowników.

jak zrobić pop up w wordpress za darmo

7. jak zrobić pop up w wordpress za darmoNa koniec zakładka Zamknij pozwoli Ci zdecydować w jaki sposób pup up będzie mógł zostać zamknięty. Odradzam utrudnianie internautom zamykanie pop upów. Standardowy “krzyżyk” to według mnie najlepszy wybór.

8. jak zrobić pop up w wordpress za darmoGdy już dokończysz konfigurację pop upa kliknij przycisk Opublikuj. Klikając Zobacz na górze strony możesz sprawdzić, jak wygląda gotowe okienko 🙂

a oto mój pop up: 😉

9 jak zrobić pop up w wordpress za darmo

Author

Cześć! Mam na imię Marta. Jestem specjalistką ds. content marketingu i copywriterką z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuję się w prowadzeniu blogów firmowych i tworzeniu tekstów zgodnych z SEO. Na swoim blogu poruszam zagadnienia związane z marketingiem, copywritingiem i blogowaniem.

Napisz komentarz